Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Ptáčkové do malé voliérky

Kvě 1308 Autor: Soňa Sáblíková

ptaci do maleho prostoruPro chov několika druhů ptáčků stačí i malá volierka.  Jsou to především zebřičky, chůvičky, rýžovníci a též holoubek diamantový.  Začneme holoubkem.

Holoubek diamantový

holoubekTento druh osidluje především Austrálii a dorůstá do velikosti 20cm. Je velice nenáročný a lze ho doporučit i začátečníkům. Nemá potřebu příliš létat a díky tomu postačuje voliera o minimální velikosti 100/60/60cm. K ostatním spolubydlícím je velice tolerantní, spíš musíme hlídat, zda někdo neubližuje jemu.

Chováme je v párech, ale pohlaví nám dokáže určit jen chovatel, jelikož k tomu už je potřeba trochu cviku. Holoubek nemá ničitelské sklony jako třeba papoušci. Co se potravy týče, důležitou součástí je grit, nebo nadrcené vaječné skořápky či písek pro ptáky. Jako zpestření předkládáme ptačinec žabinec, nebo pampelišky. Občas bychom jim měli do vody přidat vitamínový přípravek.

zebricka

Holoubci velmi snadno hnízdí, stačí jim předložit konstrukci hnízda, třeba půlku kokosového ořechu, nebo cedník a dodat stavební materiál. Sameček se před pářením krásně dvoří samičce, ta pak snese dvě vajíčka. Při sezení na vejcích se rodičové střídají. Po 13-ti dnech se vylíhnou mláďata, ty pak rodiče krmí a po dvou týdnech už vylézají z hnízda. Holoubci by klidně hnízdili nepřetržitě, doporučuje se ale nepřekračovat 7 snášek za léto.

Rýžovníci, zebřičky a chůvičky

Dalším možným obyvatelem volierky jsou příjemně štěbetající zebřičky a chůvičky. Též jsou velice přátelské, i když občas svým poskakováním a poletováním mohou své spoluobyvatele plašit. Jsou velice čilé, ale i přes to jim postačí volierka 100/60/60cm. Jako potravu předkládáme směs zrnin, podobně jako u holoubků. Na rozdíl o nich, ale zebřičky nepohrdnou ovocem a zeleninou. Jablíčka, či nastrouhaná mrkev, trocha salátu jim rozhodně udělá radost. Též nepohrdnou moučnými červíky, nebo kuklami mravenců. zebricka

Rýžovníky nemusíme krmit jinak. Rýžovník je též klidný a přátelský pták, pokud má prostor. Všechny výše jmenované ptáčky je možné chovat celoročně venku, pokud jim vybudujeme voliéru se zděným zázemím, kde nebude klesat teplota pod 0oC. V době hnízdění přidáváme ke krmení vaječnou míchanici, kterou buď sami vyrobíme z uvařených vajíček, nebo koupíme už hotovou směs.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist