Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Prověřte svou nemovitost dřív, než ji prověří opravdová zima!

Led 1522 Autor: Redakce

Zimní období spojené s mrazivými teplotami, vydatným množstvím sněhu a nárazovými větry představuje zátěž nejen pro lidi, ale také pro naše nemovitosti. Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) proto upozorňuje na nejohroženější části staveb a radí, jak se vyhnout vážným následkům.

poškozený krov v důsledku dlouhodobého zatékání

poškozený krov v důsledku dlouhodobého zatékání

„Největší rizika samozřejmě hrozí především vrchním partiím staveb. Z toho důvodu bychom se měli při průzkumu nemovitostí zaměřit zejména na střechu a podkrovní prostory,“ upozorňuje Ing. Roman Sysel z AIN. Majitelé rodinných domů by měli dbát na dobrý celkový stav střechy, a to nejen v zimním období. Podle inspektorů nemovitostí není dobré podceňovat zejména kvalitu a stav střešní krytiny. Pokud to počasí dovolí a nehrozí nám bezpečnostní riziko, doporučují na střechu vylézt a zkontrolovat stav krytiny. Například u tašek je vhodné zjistit jejich poškození, popraskání a pevnost ukotvení. V případě, že nalezneme vadné kusy, je dobré je v nejbližší vhodné době vyměnit za funkční, které odolají zimním povětrnostním podmínkám a ochrání tak nemovitost.

zatéká terasouStejně jako střešní krytina samotná je však důležité i prověření spojení mezi jednotlivými částmi střechy. Jde zejména o oplechování u komínů nebo prostupů, kolem střešních oken atd. Všechny tyto oblasti jsou více náchylné k propouštění vody a sněhu pod střešní krytinu. Tam mohou následně znehodnocovat izolaci, iniciovat vznik plísní, případně přes podkrovní prostory prosakovat až do nižších pater nemovitosti, kde napáchají další škody.

Další oblastí, kterou bychom jako majitelé nemovitostí neměli podceňovat, jsou okapy a jejich okolí. „Pokud v okapových žlabech hojně rostou náletové rostliny, nemůžeme čekat, že takový okap bude dobře plnit svou funkci, tedy spolehlivě odvádět dešťovou vodu a roztátou vodu ze sněhu pryč od fasády a základů domu,“ varuje Ing Roman Sysel. Voda se v místě ucpání bude kumulovat, okap může přetékat, nebo prasknout a může být následně znehodnocena fasáda a okolí domu. Je proto naprosto nezbytné z okapových žlabů odstranit všechny ucpávky a nečistoty. Neměly by být vynechány ani okapové svody. I tam může vzpřímená větvička udělat časem silnou ucpávku.

ain zatekaniZnačnou péči bychom měli podle inspektorů nemovitostí také věnovat oknům a jejich okolí. Málokdo dbá na doporučení výrobců oken, aby byla minimálně jednou za rok ošetřena speciálními přípravky. Toto ošetření je samozřejmě nejlepší dělat, ještě než začnou první zimní dny, ale pokud to počasí dovolí, můžeme k němu přistoupit i později. Kromě samotného dřeva je vhodné ošetřit i kování a zkontrolovat a naimpregnovat těsnění oken.

ain zatekaniInspektoři nemovitostí také upozorňují na nutnost dostatečného a pravidelného větrání a to nejen obytných částí domu, ale také sklepů. Právě v zimním období je velké riziko vzniku plísní, pokud není v prostoru zajištěno dostatečné odvětrávání. „Plísně představují pro lidský organismus vysoké zdravotní riziko a jejich odstraňování je velmi dlouhodobý proces. Proto je určitě lepší jejich vzniku jednoduše předcházet pravidelným větráním,“ upozorňuje Ing. Sysel z AIN.

Inspektoři nemovitostí provádějící prověření nemovitostí před zimou používají při průzkumu mimo jiné také termokameru, která odhalí úniky tepla a tepelné mosty.

„V každém případě bychom vliv zimního období na nemovitost neměli podceňovat a pokud máme pocit, že „něco není v pořádku“ určitě nechat nemovitost prověřit odborníkem,“ dodává Roman Sysel z AIN.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist