Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Proč není pes vhodný dárek pod stromeček?

Pro 1515 Autor: Redakce

pes v utulku cumakSnad každé dítě si přeje psa, a jaká je vhodnější doba, než dát mu ho pod vánoční stromeček? Možná víte, že pes potřebuje krmení, očkování a dostatek péče. Ale víte, co znamená bonitace, socializace, průkaz původu, jaké jsou v České republice chovné stanice, specifikace daného plemene a další velice podstatné informace?

Malinké roztomilé štěňátko jorkšíra od nějaké paní v Liberci, předání na benzínce. Bez PP, stejně nechci chodit na výstavy. Cena? 6.000 Kč. Ideální dárek pro 7letou dceru, která si hrozně moc přeje psa. Zatím je to roztomilé, málo žere, dceři se velice líbí. Ale co po 2 měsících? Stále s psíkem bude chodit ven, i když tak moc slibovala, že se o psa bude postarat? Najednou se u psa projeví špatné zažívaní, tudíž musí mít speciální a velice drahé krmivo, účet u veterináře je také nemalý a pes díky špatné (nebo spíše vůbec žádné) socializaci útočí na lidi a ostatní psy. Doma je nespočet zničených věcí, rozkousané pantofle, rohy skříní, koberec… Najednou už to není roztomilá chlupatá kulička, ale už vcelku velký nezbeda, který ničí vše okolo a jsou s ním pouze starosti. „Jediná“ možnost je tedy dát psa do útulku nebo hůř ho vypustit někde v lese.

pes no smutnyZkuste si jeden den udělat výlet do městského útulku a uvidíte, kolik nevinných a krásných zvířecích duší je zavřeno za mřížemi se starou dekou místo pelíšku a bez možnosti pohybu. A takovýchto útulků je plná republika. Chcete, aby takto skončil i Váš vánoční dárek?

Pes není vhodný dárek pro malé i větší děti. Se psem je zábava jen tehdy, když je to roztomilé štěňátko. Poté omrzí, no jako všechny hračky. Takže pokud chcete vašemu dítěti udělat radost, kupte mu raději plyšového psa, se kterým si pohraje, a když ho odhodí, ničemu to vadit nebude. Pes totiž potřebuje několik hodin denně strávit venku, také potřebný výcvik, aby byl zvladatelný (i u malých plemen je toto potřeba) a kvalitní krmení – nechcete mu přeci zničit zažívání. Očkování, odčervování a další neustále se opakující povinnosti.  Každé štěně potřebuje potřebnou socializaci (zvykání na hluk, pachy, ostatní psy…), kterou vám nabízí chovatelské stanice (tudíž pes bez PP žádnou socializaci většinou nemá). Co pes to originál, takže pokud si přečtete, že dané plemeno je klidné a nenáročné, nemusí to být vůbec pravda a taková nahromaděná energie dokáže se psem udělat spoustu věcí (agresivita, ničení majetku, hlučnost…).

Pokud to ale přesto s nákupem psa myslíte vážně, poohlédněte se po chovných stanicích, kde máte zaručené zdravý psa a také vzhled, protože to, že si koupíte yorkšíra bez PP neznamená, že Vám z toho yorkšír také vyroste. Průkaz původu není jen od toho, chodit na výstavy (i když to umožňuje). A připravte se i na to, že pořizovací cena psa je malá částka oproti tomu, kolik za psa během jeho života dáte. Přeci jenom se průměrně dožívají 10 let.

stene pod stromecekNetoužíte o psovi s průkazem původu a máte k tomu nějaké své důvody? Běžte raději do útulku, který je přeplněný opuštěnými psy (většina z nich jsou dárky k vánocům). Uděláte tak šťastlivci neskutečnou laskavost, kterou vám bude oplácet do konce svého života. Kdo by chtěl dobrovolně trávit Vánoce za mřížemi?

Proto tedy ještě popřemýšlejte o vánočním dárku pro vaše ratolesti. Určitě jim udělá radost i něco jiného a nebudete zbytečně ničit život tak citlivé živé bytosti. Určitě více potěší nová počítačová hra, mobilní telefon, plyšák nebo panenka. Pes není hračka, je to živý tvor!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist