Přísavníky
Tato popínavá liána se hodí na strmé zdi všude tam, kde se nedaří břečťanu. Ten je totiž kyselomilný a má rád stín. Také nesnáší severní strany, kde jsou velmi kruté zimní podmínky. Pokud je půda málo výživná a obsahuje vápenec, je lepší na podobná stanoviště vysadit přísavník. Přísavník pětičetný (psí víno) má podobné nároky, ale na rozdíl od přísavníku třícípého potřebuje ke svému růstu oporu.
Parthenocissus neboli přísavník je rodina několika druhů přísavníků, které pocházejí z oblasti Japonska a hlavní výhodou je, že netrpí na žádné choroby ani škůdce.U nás jsou známé a rozšířené dva. Přísavník trojcípý snáší i alkalické půdy a severní zastíněné i slunné strany, je samopnoucí a lépe se přichycuje k podkladu než břečťan. Jde ale o opadavý keř s přísavkami a ne příčepivými kořeny jako břečťan. Na podzim ale vytváří krásné červené zbarvení listů (čím více slunce, tím intenzivnější zabarvení).
Přísavník třícípý
Jeho výška je až do 20ti metrů. Jeho květy jsou nevýrazné, ale koncem léta vytváří hroznovité plody. Na podzim listy červenají a na zimu opadávají. Adhezivní přísavky jsou schopné lepit se k podkladu, pokud je ale odtrhnete, podruhé se nepřilepí. Lze ho vysazovat na jaře i na podzim.
Přísavníky se dají množit řízkování polovyzrálých větévek. Stačí seříznout řízek na dvě očka a vložit do substrátu (rašelina s pískem). Řízky mají poměrně malou úspěšnost přežití, proto jich udělejte raději více. Všeobecně životaschopnější jsou řízky psího vína.
Kam se přísavníky hodí? K porostu všech zdí, pergol, ale s úspěchem ho lze pěstovat jako nádobovou rostlinu na balkonech. Díky rychlému růstu se dost často rozmnoží do ohromných velikostí, ale velmi dobře snáší redukční řezy. Proto ho lze využít i jako komerční rostlinu na protihlukové clony a podobně. Lze ho velmi krásně kombinovat s jinými pnoucími rostlinami.
Nejznámější kultivary přísavníku
- Veitchii (nejrozšířenější, opravdu nenáročný)
- Green Spring (světle zelený)
- Veitchii Boskoop (velké listy)
- Veitchii Robusta (robustní rostlina, velké listy)
- Lowii (vícelaločné zelené listy)
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.