Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Přípravky proti kadeřavosti broskvoní

Úno 1214 Autor: Redakce

kaderavost listuKadeřavost broskvoní je houbová choroba způsobená houbou Taphrina deformans (puchýřnatka broskvoňová).

Jak již název napovídá, způsobuje deformaci ve formě puchýřů, které se zprvu objevují na mladých listech. Následně ke kadeřavosti čepelí listů dochází v podstatě u velkého procenta listů, které uschnou a opadnou. Protože se nám hromadily dotazy, jaké přípravky proti kadeřavosti broskvoní použít, přinášíme vám jejich základní přehled. V prvé řadě si ale musíte uvědomit, že první stříkání chemickými prostředky proti kadeřavosti je potřeba provést již v zimním období, kdy se klidové blastospory choroby probouzejí. Ovšem zdaleka se nejvíce osvědčuje jedno ošetření na podzim, jedno v zimním období a následně postřik organickými fungicidy. Blastospory, ve kterých choroba přečkává nepříznivé podmínky, je totiž velmi dobře chráněna a jeden postřik na ochranu proti propuknutí infekce zpravidla nestačí.

Kocide 2000

Jde o kontaktní měďnatý fungicid a baktericid ve vodě dispergovatelných mikrogranulí. Působí proti plísním, listovým skvrnitostem, bakteriózám a na protimrazovou ochranu stromů. Na rostlině vytváří viditelný, jemný, modrozelený, rovnoměrně rozprostřený pokryv, který je odolný smývání deštěm. V našich podmínkách se používá proti již zmiňované kadeřavosti, ale také proti plísni na bramborách.

pripravky proti kaderavostiDíky formě mikrogranulí se tento přípravek velmi dobře dávkuje. Proti kadeřavosti stříkáme celý strom v období nalévání pupenů, nejpozději na počátku rašení, když se začínají otevírat terminální pupeny (únor, březen). Na 10 litrů vody použijeme 35 g přípravku. Toto množství nám vystačí na postřik cca 5ti-10ti stromů. Odborníci doporučují používat se smáčedlem Silwet Star, které snižuje koncentraci nutnou k postřiku a pomáhá přípravku lépe ulpívat na všech částech rostliny.

Stejnou účinnou látku, tedy hydroxid měďnatý (Cu(OH)2), můžeme najít i v dalším běžně dostupném a nám dobře známém prostředku, Champion 50 WP. Oproti Kocide se jedná o koncentrovanější přípravek, proto nám stačí na 10 litů vody 6 g přípravku. Přípravek vyniká velmi jemnou strukturou, a proto se perfektně rozpouští. Odpadají tak problémy s ucpáváním trysek postřikovačů, navíc nesedimentuje v nádržích a dobře ulpívá na ošetřených rostlinách.

Kuprikol

Kuprikol 50 opět patří mezi přípravky měďnatého charakteru. Jeho účinnou složkou je koncentrát oxychloridu mědi, který se ředí tak, že na 10 litrů vody použijeme 60 g přípravku. Kuprikol 50 lze krom kadeřavosti použít i proti dalším houbovým chorobám. Proti kadeřavosti opět stříkáme v době nalévání pupenů, kde teplota vzduchu po několik dní neklesla pod 8 stupňů.

Organické fungicidy

Organické fungicidy nám poslouží jako postřik, který následuje několik dní po ošetření měďnatými přípravky. Příkladem může být kontaktní granulovaný organický fungicid Delan 70WDG, který ředíme tak, že na 10 litrů vody použijeme 10 gramů přípravku. Jeho účinnou látkou je dithianon. Lze ho použít i jako postřik peckovin proti skvrnitosti.

Syllit 65 WP je lokálně systémový fungicid s výrazným protihoubovým účinkem. Krom kadeřavosti lze použít na strupovitost jabloní, skvrnitost a hnědnutí listů peckovin a proti černé skvrnitosti růží. Účinnou látkou je koncentrát Dodine, který se ředí v poměru na 10 litrů vody 10 g přípravku.

Dalšími chemickým přípravkem z řady organických fungicidů, které jsou na našem trhu běžně k mání, je Dithane DG Neotec.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Přípravky proti kadeřavosti broskvoní
  • Kaly 27.7.2018 (21:28)

    kaderavost broskvi postrikem chytre houby a mate klid

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist