Příprava sekaček a dalších zahradních pomocníků na zimní spánek
S příchodem zimy jde ruku v ruce nejen starost o zahradu, ale také o stroje, které nám během roku s údržbou zahrady pomáhají. Mnoho z nás péči o sekačku či motorovou pilu zanedbává, pouze stroje schová na suché místo a myslí si, že je hotovo. Chyba lávky, čím více péče strojům dáme, tím lépe a delší dobu nám budou sloužit.
Jak připravit na zimu motor
Nejdůležitější u všech zahradních strojů je péče o motory. Lze je rozdělit na elektrické a benzinové. U těch elektrických máme práci ulehčenou, zde stačí vyčistit kryt přívodu chladícího vzduchu, případně, pokud je poškozený, je vhodné jej zcela vyměnit za kryt nový. Pokud poslechem zjistíme možnou závadu v motoru, určitě neváháme a přenecháme bližší přezkoumání odborníkům ze servisu.
První věcí, kterou před uložením na zimu uděláme se strojem vybaveným benzinovým motorem je vypuštění veškerého zbývajícího benzinu jak z nádrže, tak z palivového systému. Vypouštěcí šroub pro tento účel většinou nalezneme na spodní straně karburátoru. Aby došlo k odstranění i toho nejmenšího množství paliva, stroj spustíme a necháme běžet motor do té doby, dokud se nezastaví sám.
Další starostí o motor je očištění svíčky drátěným kartáčem, vyklepání nebo úplná výměna vložky vzduchového filtru a nesmíme zapomenout ani na kontrolu motorového oleje. Nahnědlý olej počká na výměnu do jara, pokud ale zplozujete, že je olej zcela černý, je vhodné jej vyměnit hned.
Výše zmíněné rady se týkají čtyřtaktních i dvoutaktních motorů. U těch čtyřtaktních ale navíc musíme pohlídat systém rozvodů a jednou za pět let je nechat překontrolovat odborníky, kteří správně vymezí ventilovou vůli. Třešničkou v celém opečovávání je nakonec očištění motoru a nastavení pístu pomocí startovaní šňůry tak, aby byly ventily zavřené a nedostávala se tak do válce vzdušná vlhkost.
Péče o převodovky
U převodovek je stěžejní pravidelná kontrola mazacího oleje, což se netýká některých strojů, jako jsou například sekací traktůrky nebo sekačky s košem. Obsahují totiž nádrž s olejem, jenž vydrží celý život daného stroje. Výměna oleje se týká zejména sekaček a mulčovačů na vysokou trávu či malotraktorů. Do strojů se lije hypoidní převodový olej určený pro velmi zatěžované převodovky. Vždy je nutné řídit se návodem, který výrobce přikládá k výrobku.
Nezapomínáme ani na řemeny
Poškozený řemen bez váhání vyměníme, nebo jej necháme vyměnit v opravně. Dále by měla proběhnout i kontrola napínacího mechanismu, při zadrhávání nebo nepříjemných zvucích opět necháme řešení na odbornících.
Správně nabroušeno
U řezacích strojů je správně nabroušená sekací plocha samozřejmě klíčová. Jedná se především o sekačky a zahradní traktůrky, křovinořezy a také motorové pily. U bubnových sekaček je nutné nůž odmontovat a pohledem zkontrolovat, zda nejsou zubaté. Pokud se jedná o lehké poškození, lze ostří přejet pilníkem. Pozor musíme dát na množství odebraného materiálu, musí mít na obou stranách nože stejné. Při koupi nového nože si raději připlatíme a pořizujeme zásadně originální díl, repliky bývají nekvalitní a často při nárazu do překážky praskají.
Naopak u rotačních sekaček či traktůrků je nutné na vyvážení nože dbát. Vyvážení si doma můžeme překontrolovat tím, že nůž položíme na obrácený šroubovák a skvěle vidíme, která strana je těžší, na té straně pak ostří ještě zbrousíme.
U motorových pil brousíme řetěz, s čímž si nejlépe poradí odborníci. Řetěz je také nutné namazat motorovým olejem, aby nedocházelo k nežádoucí korozi materiálu.
Nakonec údržby stroje uložíme na místo, kde je sucho a chlad. Vhodné je také přikrytí prodyšnou látkou, aby se na stroje neprášilo.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.