Příběh vytříděného a recyklovaného odpadu
Konečně jste po dlouhé době vynesli všechny plasty i sklo a chvíli vás tříděný odpad nemusí trápit. Víte však, co se s ním děje po vhození do kontejneru na tříděný odpad?
První zajímavostí u odpadů (a netýká se to jen tříděných), je fakt, že jejich vhozením do popelnic se stávají majetkem obce. Pokud tedy zjistíte, že jste s odpadky omylem vyhodili i kabelku, může být vybírání popelnic v extrémním případě klasifikováno dokonce jako krádež.
Je to vlastně vcelku logické, protože pro většinu odpadů shromážděných na území obce má tato obec další využití. Vytříděný odpad je prodejní komoditou, která se dále zpracovává a recykluje. Ovšem ani ten směsný většinou nepřijde vniveč. Například v pražských Malešicích se odpad přeměňuje v energii.
Co se ale všechno děje po vyhození s tříděným odpadem?
Z barevného kontejneru do třídičky…
Vytříděný odpad nejprve skončí ve svozovém voze, který jej převeze do třídičky k tzv. dotřídění.
Po příjezdu na specializované pracoviště se odpad nejprve zváží a pak se putuje na pás, který odpad dopraví na ruční dotřídění na dotřiďovací linku. V této fázi přichází odpad do kontaktu s lidmi, kteří vyřadí špatně vytříděné věci – tedy ten druh odpadu, který nemůže projít recyklací.
Přetříděný odpad je následně rozdělen podle druhu, u skla a plastů ještě podle barev, a takto připravený pak může projít recyklací, při které je vyroben tzv. recyklát, neboli druhotná surovina.
… A z třídičky recyklací k novému životu
Zpracovatelé zpracovanému recyklátu vdechnou nový život. Se svou správně vytříděnou PET lahví se tak můžete znovu setkat například opět v podobě nové PET láhve, baťůžku, spacáku, potahů v autech, nebo třeba legín.
I se sklem se můžete setkat opakovaně. Nejcennější je z hlediska zpracování recyklací čiré sklo, ze kterého opět vznikne čiré sklo a lze jej tak, na rozdíl od barevného skla, použít opět k výrobě čirého skla.
Na správně vytříděném papíru si zase v budoucnu třeba něco přečtete.
Zkrátka a dobře, třídění odpadu má smysl a mýty o třídění odpadu, které se nás snaží přesvědčit o opaku, jsou skutečně jen mýty…
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.