Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Přezimování muškátů a nejoblíbenější trvalky

Zář 1018 Autor: Redakce

I letničky lze přechovat do příštího roku. Jednoduchý muškát není potřeba zazimovat, protože jsou sadby na jaře hodně levné. Vždy ale kupujte jen plně vyvinutou sadbu od vyzkoušeného zahradníka.

přezimování muškátůDražší muškáty přezimujeme v chladné světlé místnosti. Dbáme na to, aby substrát nebyl příliš přeschlý. Sazenice před zazimováním na podzim ostříháme, protože v nadzemní části mohou přezimovat škůdci. Sestřiháváme na poslední aktivní pupeny. Bráníme se tak všemožných zimních chorob.

Podobně sestřiháme i bylinky. Ustřihlé části můžeme nasušit.

Stáleplodící jahody na podzim jen mírně zkrátíme. Zkracujeme zejména kvůli škůdcům a rostliny budou kompaktnější.

Trvalky na konci léta

floxyFloxy jsou staročeská ĺetní rostlinka, jejíž měšíc je červenec. Kultivary floxů jsou od trpasličích až po 120 cm velké obry. Rovněž barevná škála je různorodá. Floxy mají rády čerstvou půdu, proto je často přesazujeme a rozdělujeme sazenice.

V srpnu už ale odchází a je potřeba je něčím nahradit.  Mohlo by jít o rostlinku s názvem záplevák podzimní (Helenium autumnale). Tato kytka byla vybrána jako trvalka roku. Pochází ze severní ameriky a má podobné nároky jako floxy. Záplevák má krásné teplé hnědooranžové barvy a k floxům se velmi hodí. Záplevák je všeobecně velmi nenáročný a odolný, potřebuje mírné slunce nebo polostín, ale v případě časté zálivky snese i slunné stanoviště. V zimě nevymrzá.

Také lze zakoupit sazenici v mnoha kultivarech od barevné škály žluté, přes cihlovou po hnědou. Všechny odrůdy jsou velmi odolné a hodí se i do moderních zahrad. Rané kultivary jsou všeobecně nižší (cca 70 cm). Podzimní druhy, které byly vyšlechtěny ze zápleváku podzimního dorůstají až do výšky 120 cm a hodí se k řezu.

Druhy zápleváků

  • záplevák podzimní (zahradní)
  • tmavo červený Baudirektor Linne
  • jasně červenýRubinkuppel
  • žlutý nebo červeně žíhanýFeuersiegel
  • hnědý nebo se žlutým lemem Waltraud

Záhon floxů a zápleváků dobře doplní sadec nebo echynacea. Záhon by se měl vyvíjet a na podzim by neměla na záhonku chybět rudbeckie a různé trávy (ozdobnice, prosa). Sadec je atraktivní pro motýly. Neměly by chybět tradiční podzimní astry-hvězdice.

helenium

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist