Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Přestat kouřit je jedno z nejčastějších předsevzetí

Pro 1415 Autor: Kateřina Hadvigová

Zapalujete si svojí oblíbenou cigaretu a vdechujete nikotinový kouř. Relaxujete, protože svojí cigaretu máte spojenou s chvilkou pohody.  Jenže cigareta není přítel vašeho zdraví a relaxovat se dá i při procházce v lese nebo jiné oblíbené činnosti. Zastavte se a přemýšlejte o negativních účincích vaší neřesti. Třeba vám pomůže v rozhodnutí přestat. Přitom stačí půl hodinka a můžete říkat, že jste nekuřák. Nebyla by taková půlhodinka skvělým dárkem k Vánocům?

Dýchací cesty jsou poškozovány aktivním i pasivním kouřením a tím je větší riziko vzniku respiračních onemocnění, např. rozvoje astmatu. Typickými příznaky je kašel, obtížné dýchání, chrapot a pocit svírání na hrudi. Částice cigaretového dýmu často vedou k chronickému zánětu dýchacích cest a často k rakovině plic. Kuřáci mají 22x vetší pravděpodobnost rakoviny plic než nekuřáci. Kouření je také nejzávažnější rizikový faktor vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Několikanásobné riziko pro kuřáky

koureniKuřáci, stejně jako obézní lidé, mají cca 2x větší riziko vzniku cukrovky a zvyšuje se i počet komplikací. Dále se snižuje schopnost žaludku neutralizovat žaludeční kyseliny, čímž dochází také ke snižování odolnosti vůči bakteriím, které způsobují žaludeční vředy. Víte, proč kuřáci trpí na pálení žáhy? Kouření totiž zpomaluje vyprazdňování a oslabuje funkci dolního jícnu a tím umožňuje zatékání žaludečního obsahu zpět do jícnu.  O tom, že kouření zhoršuje obranyschopnost lidského organismu nebo zvyšuje riziko zubního kazu, nemusíme mluvit. Ovšem málokdo ví, že u kuřáků hrozí 3x větší riziko k rozvoji infekcí středního ucha. Můžou vzniknout i další komplikace, např. zánět mozkových blan.

Blíží se čas, kdy si kuřáci budou říkat: „A od nového roku už nekouřím…“ To, že za rozhodnutím stojí výše zmíněná rizika, je více než jasné. Proč se ale většina rozhodnutých ke kouření vrací? „Mají strach,“ říká Jana Peffková, odbornice na protikuřáckou terapii. „Je jedno, zda je to strach z tloustnutí, z abstinenčních příznaků, pocení nebo nervozity. On strach ze selhání, že nemáme silnou vůli, také není k zahození,“ dodává Jana. Co s tím?

Mít záchytný bod je důležité

Chcete přestat, ale nechcete se ochudit o „pocit štěstí“, které vám cigareta dává. Vězte, že úžasným zdrojem endorfinů se může stát pohyb. Dechová cvičení či inhalace pomohou s počáteční dušností. Dále zavodnění – pravidelný přísun tekutin a šťavnatých věcí, např. zeleniny. Právě salátová okurka před cigaretou je dokonalý „odrazovač“. Dobré je před samotným rozhodnutím doplnit tělu látky, které se kouřením dostávají z těla ven – např. zinek. Ten najdete v luštěninách (tykvová jadérka, pšeničné klíčky, cizrna, čočka či fazole).  Dále je vhodná zvýšená konzumace ryb, oříšků, olejů a vitamín C (ideálně z ovoce). Je dobré zaměřit se na jídlo už u snídaně. Ta vám totiž evokovala ranní cigaretku a tak nějak zasytila. Snídaně by tedy měla obsahovat dostatečné množství sacharidů, které jsou důležité pro regeneraci serotoninu v mozku, bez kterého by mohla vzniknout deprese. Kávu lze nahradit např. čajem či jinou tekutinou, která žaludek nebude dráždit. Naopak nevhodné je začít s dietami či hladovkami, neboť by mohlo dojít k poškození mozkové činnosti a propadu nálad, což by kuřáka ve fázi rozhodnutí mohlo značně demotivovat. Podpořte tedy mozkovou činnost a získejte pocit sebevědomí – budete lépe myslet a vyjadřovat se. Zvyšte přísun aminokyselin (oříšky, luštěniny, tofu), vitamínu B1 (celozrnné výrobky, obiloviny, oříšky) a chrom (celozrnné výrobky).

Nejde všechno zvládnout sám

koureniPřestat kouřit patří k nejčastějším novoročním předsevzetím. Už nyní se tedy můžete začít ozdravovat zevnitř. Den D máte jasně daný, teď už jen setrvat. Nechceme mluvit o náhražkách cigaret – těch je spousta (náplasti, žvýkačky), ale zda vedou k odnaučení kouřit, je námětem na celý článek. Nejvyšší úspěšnost (více než 80%) má protikuřácká frekvenční terapie. Jedná se o biorezonanční metodu, která je bezbolestná a nemá negativní účinky na organismus. Terapii se může podrobit každý kuřák bez ohledu na množství vykouřených cigaret. Darujte si tedy poslední cigaretu a zkvalitněte život nejen sobě, ale i svým blízkým. Chuť na nikotin mizí ihned nebo do několika hodin po bezbolestném zákroku. Nutnost kouření se druhý den ráno většinou již nedostavuje. Následně je však vhodné podpořit úspěšnost svojí sebekázní a odpovědností, neboť frekvenční terapie neodstraní motorické návyky a sociální zlozvyky, které jste si vypěstovali v průběhu kouření. Prostě už jen nebudete mít chuť na cigaretu.

Pokud skutečně chcete dostát svému předsevzetí přestat kouřit, je vhodné vzít na pomoc kombinovanou esenci Stop – Smoke. Je vhodná pro všechny, kteří chtějí přestat kouřit. Upevňuje totiž rozhodnutí, posiluje vůli a dopomáhá k dosažení cíle.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Přestat kouřit je jedno z nejčastějších předsevzetí
  • Pavel 5.1.2015 (21:23)

    Taky jsem si dal toto zákeřné předsevzetí. Už nyní toho začínám litovat a je mi jasné, že to nebude tak jednoduché jak jsem si představoval. Známý mi na zkoušku půjčil e-cigaretu a myslím, že s tou by to mohlo jít. Pomaličku, ale jistě. Známá už nějakou dobu užívá nějaké pilule, které po kterých ji cigarety jednoduše přestaly chutnat, ale já nic brát nechci

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist