Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Pozor na vánoční pochutiny-mohou být pro psa jedovaté

Pro 1118 Autor: Redakce

cokolada a psiMilujete čokoládu a svého psa? Rozhodně je ale nedávejte dohromady. Čokoláda může psa ovlivnit nepřímo, nadváhou, nebo mu způsobí vážné zdravotné problémy jako je akutní zánět slinivky břišní. I tabulka čokolády může být pro psa smrtelnou dávkou. Pokud chcete psovi přilepšovat, čokoláda zcela určitě není to pravé. Obsahuje totiž spoustu pro psy toxických látek a samozřejmě tuku. Kakaové boby totiž obsahují metylxantiny, zejména theobromin a kofein. Těm se zvířata instinktivně vyhnou, ale ne pokud je v čokoládě kvůli tuku, cukru a mléku nepoznají. Psi také bývají mnohem méně ostražití, pokud mu čokoládu nabídnete. „Co je dobré pro páníčka je zcela jistě dobré i pro mě“, řeknou si psi, ale opak je pravdou a může dojít k otravě.

Pro psy je toxické i hroznové víno a rozinky, již 8 kusů může psa zabít. Pokud chcete psovi dát to stejné, co jíte vy, nachystejte mu kapra. Kapr nesmí být smažený, stačí ho podusit ve vodě bez soli. Samozřejmě je nutné vyndat kosti. Bramborový salát může způsobit průjem (brambory nejsou pro psa jedovaté, ale nedokáže jí strávit). Psi špatně snáší náhlou změnu krmiva. Proto pokud je pes zvyklý jen na granule, nedávejte mu nic z lidského jídla. Můžete mu přilepšit tím, že mu do granulí přidáte lososový olej. Pokud chcete přejít na jinou značku psích granulí, vždy je zprvu přimíchávejte do těch původních. Poměr pak zvyšujte tak, až cca za měsíc budete podávat už jen nový druh krmiva.

Otrava psa čokoládou

Dávka činí z látky jed a to platí i v případě čokolády. Závisí na podaném množství a druhu čokolády (čím větší obsah kakaa, tím hůř), ale také váze psa. Obecně je smrtelná dávka 50 g hořké čokolády přepočítávána na 5kg hmotnosti psa. Náchylná jsou samozřejmě štěňata a senioři. Pokud váš pes sežral větší množství čokolády, otravu můžete poznat podle zvýšeného příjmu tekutin již za několik hodin. V další fázi je pes velmi roztržitý, klepe se a zrychleně dýchá. Ve třetí fázi se klepání vyvine v třes a křeče, které mohou vést k srdeční zástavě. Proto raději s předstihem vyhledejte veterináře, který odborně vyprázdní žaludek. Vyvolávat zvracení při viditelných projevech otravy se důrazně nedoporučuje.

Pozor na oblíbené vánoční rostliny

Nejen lidskými dobrotami můžeme psům a kočkám ublížit. Pozor si musíme dávat i na klasické vánoční rostliny, která má doma snad každý. Pokud máte doma nenechavé zvířátko, zamezte mu přístup k rostlinám níže. Při pozření částí rostlin může dojít k otravě a zvracení v lepším případě. V horším případě může dojít k oslep nutí nebo dokonce úmrtí zvířete.

Jedovaté rostliny

  • Vánoční hvězda-roní jedovaté mléko, podráždění kůže a sliznic
  • Hvězdník-celá rostlina (nejvíce cibule) obsahuje jedovaté alkaloidy
  • Brambořík-jedovaté jsou především hlízy, které způsobují nevolnost
  • Břečťan- jedovaté jsou především bobule a mladé výhonky

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist