Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Potos, scindapsus

Kvě 1331 Autor: Renata Petříčková

scindapsusJe to snad nejoblíbenější pokojová rostlina doporučována začátečníkům, snášející snad všechny roztodivné životní podmínky v bytech. Když se zadaří, umí vytvořit přenádherné listové scenérie! A to i bez zeminy – skvěle se jí daří i ve sklenici s vodou, kterou prokoření ve velmi krátké době.

Pochází z pralesa

Její životaschopnost napovídá, že to bude liána původem z pralesních oblastí. Potosy konkrétně pochází ze Šalamounových ostrovů, takže docela exotika. To mu dává velkou houževnatost a hlavně schopnost růst v jakýchkoliv světelných podmínkách. Světlo i stín, oboje snáší. Tíha výhonů puštěných k zemi je velká a někdy se stane, že se květináč i převrátí. Jeho „uzemnění“ tedy musí být důkladné. Dobré je použít těžký keramický obal.

Světelné podmínky: jakékoliv

pestujeme scindapsusSamozřejmě lépe roste na světle, přímé slunce však nesnáší. Trošku oříškem jsou panašované rostliny nebo odrůda prodávající se pod názvem „neon“ (světlince zelená, až zelenožlutá zářivá), ty potřebují více světla a při nižších světelných podmínkách panašování a barva bledne. Rostlina roste hůř a její listy se vrací k původní variantě  – tedy světle zelené. Podpora barevného růstu se někdy dělá tzv. „fytohormony“, což je důvod, že se vám časem může i původně panašovaná rostlina vrátit do původního „divokého“ stavu.

Do stínu se tedy prvotně hodí temně zelené odrůdy, budou si vyloženě libovat a nad jejich růstem vám bude přecházet zrak.

Máte ji z obchodu a neplazí se? Vydržte!

plazivy scindapsusJestliže si koupíte mladou rostlinku v květináči, mívá obyčejně kompaktní tvar, nejeví známky „plazivosti“. Vydržte, takto pěstovaný mladý potos vyráží pnoucí výhony až zhruba v jednom roce věku. Potom se dočkáte a můžete směle pnout nebo množit.

Teplota: mírná až teplá

Potos miluje teplejší podmínky, kolem 20 stupňů, při dobré zálivce snáší skvěle i letní horka. Přeizmování není nutné, ale velmi dobře snese i teploty kolem 10 stupňů v zimní verandě nebo v chladné místnosti, přičemž v tu dobu omezte zálivku. U potosu nevadí, když ho i v zimě přibližně dvakrát pohnojíte.

Vlhkost: mírná až vysoká

Jak vidíte, na vlhkost vzduchu také potos není náročný, přesto mu více vyhovuje vlhčí prostředí, více připomíná ty jeho rodné pralesy. Ideální umístění je pro něj třeba v koupelně. Výkyvy vzdušné vlhkosti snáší velmi dobře. Ale i na suchém místě bude růst výborně. V extrémně suchém prostředí ji mohou zasychat listy a výhony, což se děje i tehdy, když opomenete zálivku, ale většinou to celou rostlinu nezahubí. I když už trošku zasychá, podaří se jí hojnou zálivkou oživit.

Zálivka: Hojná, ale pozor na přelití, poškozuje kořeny

Hnojení: jednou za čtrnáct dnů od března do října, v zimě za celou dobu zimování max. dvakrát

Rozmnožování: vrcholovými nebo stonkovými řízky, kořeny rostou v uzlech pod listy

Svým rozmnožování je potos pověstný. Dobře se množí výhonky. Mladé rostliny si snadno namnožíte tak, že výhonky, které mívají za listy již náznaky kořínků, ponoříte do vody. Koření rychle a stejně rychle i roste, zejména nyní, na jaře, je to růst doslova závratný. Lze je také rovnou vysazovat do zeminy. Starší rostliny musíme vyvazovat nebo jim poskytnout nějakou oporu. K mladým rostlinkám však lze připomenout jedno. Nemusíte se bát zasadit potos i do menších květináčů, své nároky na zeminu má minimální. Roste dobře i ve vodě, jen musíte čas od času rostlinu pohnojit. Je ideálním adeptem pro hydroponické pěstování!

Škůdci dávají této rostlině většinou pokoj, dobré je hlídat plísně na zemině, kvůli vysoké vlhkosti zeminy se občas vyskytuje.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Potos, scindapsus
  • Ivan 3.7.2021 (07:54)

    Náš blázen po zálivce z kvasnic roste jako nadopovaný kulturista takové listy jsem snad ještě neviděl doporučuji jednou za čtrnáct dní zalít tímto zředěným roztokem a budete se divit co že máte doma za Pitbulla😁😁😁

  • Jirka 20.6.2020 (12:15)

    Našemu „bláznovi“ se daří velmi dobře ?

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist