Poradna Václava Větvičky
Václav Větvička (73) je známý propagátor zahradničení u nás. Jak jste si jistě všimli v televizním pořadu Receptář prima nápadů, zná snad všechny rostliny. Své vědomosti ochotně a rád předává široké veřejnosti nejen v televizi a prostřednictvím odborné literatury, ale také osobně, každou třetí středu v měsíci ve tři hodiny v zámecké zahradě ve Štiříně(u rondelu restaurace Domu Atis). Dr. Václav Větvička zde poradí jak na choroby a škůdce rostlin, ale také co za poklady vám na zahrádce roste. Neváhejte s sebou přinést části rostlin nebo fotografie.
Zámecký park ve Štiříně
Díky popularitě Václava Větvičky je jedním z nejznámějších zámeckých parků. Pan doktor Větvička zde pracuje od roku 2007, ale zájem o park u něho začal mnohem dříve. Už v 80.letech minulého století byl konzultantem pro obnovu parku. Park byl renovován podle původního osázení a jistě mi dáte za pravdu, že povedeně. Za zmínku stojí i altánek na hladině exkluzivně udržovaného rybníka.
Zámecký park, který má bez mála 12 hektarů, ovlivnili jednak zakladatelé (Salmové) a jednak jednotlivá období (zejména baroko). Zámek sloužil také jako sady, lesy a podobně, ale nyní je zase klasickým parkem s novou výsadbou původních druhů (bylo vysázeno asi 500 jehličnatých stromů, 90 listnatých, 5 500 keřů, 1 200 rhododendronů, 550 azalek). Za tím účelem jsou semenáčky, trvalky i letničky nakupovány, ale také pěstovány ve sklenících a malých školkách.
Součástí zámeckého parku je i devítijamkové golfové hřiště
Na výstavbě golfového hřiště se pan doktor Větvička příliš nepodílel, tuto práci přenechal odborníkům. Se záměrem postavit nedaleko golfové hřiště přišel již tehdejší majitel, František Ringhoffer, kolem roku 1920, a tak vzniklo pravděpodobně nejstarší golfové hřiště u nás. V dnešní době je golf hrou gentlemanů a jejich klubové příspěvky nemalou měrou přispívají do rozpočtu zámeckého parku. A že golfu neholdujete? Nevadí-na původním místě byl též nově vybudován i tenisový kurt.
Co v zámeckém parku stojí za to? 87 druhů stromů, 57 druhů keřů, přes 120 kultivarů rhododendronů a azalek.
- jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis)
- jedle sibiřská (Abies sibirica)
- jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
- metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides)
- smrk Pančičuv (Picea omorica)
- javor tatarský (Acer tataricum)
- sloupovitý habr (Carpinus betulus Fastigiata)
- převislý buk (Fagus sylvatica Pendula)
- červenolistý javor mleč (Acer platanoides Crimson King)
- cesmína (Ilex aquifolium)
V případě dotazů využijte diskuzi
Komentáře k článku
Zd. Vozáková 1.5.2012 (08:27)
Dobrý den pane Větvičko, na předzahrádce na severní straně domu se mi objevil mech, čemuž jsem velmi ráda, neboť ten prostor má tak trošku ráz jakoby do japonskova, jenže mi ten mech začalo něco rozhrabávat, nevím zda ptáci, či kočky, či co. Vyrvává to kusy a rozháže kolem. Prosím o radu co s tím. Býval to nádherný svěží porost, teď je to suché a jak po výbuchu. Děkuji za radu.
lubos kousal 24.4.2012 (18:19)
dobry den pane doktore,
asi z travniku nam na fasadu domu lezou malinkati broucci,jako by mikromsice,po rozmacnuti zanechavaji zeleny flicek. Neuveritelne se mnozi a deratizace pomaha,jen v primem styku ,nevime jak se jich zbavit. Cim vetsi teplo,tim jsou aktivnejsi,poradite. Velikost asi 0,3mm
Štěpán Bricín 22.4.2012 (15:25)
Dobrý den pane Větvičko,prosím Vás o radu,zda a jakým způsobem je možné regulovat růst stříbrného smrku (jeho současná výška je přibližně 2m a stáří asi 6let).Za odpověď děkuji.Bricín Štěpán
Táňa Slavíková 19.4.2012 (12:12)
Dobrý den pane Větvičko, prosím o radu, na větvích slivoně se mi objevily houby. Vypadají jako malé choroše. Je možné se jich nějak zbavit a strom zachránit nebo už je pozdě. Děkuji za odpověď. Slavíková Táňa
Miroslav Pollak 16.4.2012 (13:54)
@Miroslav Pollak
Tereza Nusková 11.4.2012 (20:09)
Dobrý den pane Větvičko, prosím o radu, zda a jakým způsobem je možné přesadit vzrostlý liliovník tulipánokvětý cca 15let starý. V jakém období by to bylo možné a jaké stanoviště zvolit.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Tereza Nusková
Miroslav Pollak 11.4.2012 (12:30)
Pane doktore měl bych prosbu o odpověď na dotaz. Mám na zahradě vysazené 2 ks. Roubovaného šeříku(fialovy a bílý) .Každoročně v období srpen -září se na tyto stromky slétají sršně okusují vetvičky kolem dokola a ty na jaře usychaji. Rád bych se dozvěděl jak á udělat opatření. Předem děkuji za odpověď. s pozdravem Miroslav Pollak
Marta Zemanová 10.4.2012 (08:19)
Dobrý den, pane doktore, prosím o Váš názor na starou lidovou pranostiku, že je vždy zima v čase, kdy kvetou trnky – má snad na květenství trnek vliv zlom teplot směrem dolů?
Děkuji za odpověď na mail.
MZem.
Havlíková Alena 10.3.2012 (13:54)
Dobrý den, prosím o radu, mám na verandě pokojový cypřišek, a spolu s ním několik ibyšků, už vloni byly napadeny molicemi, a něčím lepivým, ostřihala, nastříkala, přes zimu dobré , ale teď jakmile zazelenaly, opět špatné, opadaly i listy, mohl to zavinit ten cypřišek, ??že by sev něm přes zimu přechovaly ty mšice , jako se to děje třeba s jalovci na zahradě ??
Děkuji za odpověď
Havlíková Alena
michal 14.2.2012 (19:23)
dobry den prosim o pomoc koupil sem si cykas v kauflandu byl prelity a zezloutli mu listy pak se m jej chtel presadit a zjistil sem ze nema koreny 1 jeden bili nove rasici mam orezat vsechny listy jak jej zachranit ps TAKE VAS VARUJI PRED NAKUPEM CYKASU V OBCHODE KAUFLAND OLOMOUC JSOU UPLNE BEZ KORENu!!!