Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzimní výsadba jehličnanů

Říj 1222 Autor: Redakce

vysadba jehlicnanuPři výsadbě stromků se v prvé řadě musíme zamyslet, jaký stromek zvolit. Opadavý nebo neopadavý? Listnáč nebo jehličnan? Ovocný či okrasný? V dnešním článku se zaměříme na výsadbu jehličnanů. Co dalšího udělat na podzim na zahrádce vám připomene článek, který najdete zde.

Říjen je vhodným obdobím pro výsadbu jehličnanů, aby se před zimou kořenový systém ujal. Pozor však na přízemní mrazíky. Pro rostlinu je přesazení velký šok, proto bychom přípravné práce neměli podcenit. Naším cílem je přeci kvalitní výsadba a životnost stromku po mnoho let.

Pěstitel musí brát zřetel na nároky jednotlivých druhů stromků. Jehličnany s nažloutlými jehlicemi vyžadují slunné místo, zatímco ty s modrými a šedými jehlicemi polostín.

kontejnerovany jehlicnanPřed samotnou výsadbou je vhodné kořenový bal namočit alespoň na hodinu do vodného roztoku obsahující stimulátor zakořeňování, např. Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem obsahující živiny, látky podporující tvorbu kořenů a zabraňuje stresu rostlin. Stříbro zabraňuje tvorbě plísní a chorob. Jáma by měla být 1,5 násobkem průměru kořenového balu a její hloubka by měla být stejná jako při pěstování ve školce. Je důležité zeminu řádně zrýt, odstranit kameny, štěrk a případně další nečistoty. Přidáme písek, substrát, kompost popřípadě hnůj, promísíme a vyplníme vodou. Pokud není půda dostatečně připravená, dřevina nám to vrátí v podobě zpomalení růstu nebo deformace koruny. Pro výživu podzimních rostlin je vhodné použít zásobní hnojivo z fosfátových skel (například AVA), které přes zimu v půdě vydrží a rostlina z něj bude čerpat živiny i na jaře. U vzrostlejších dřevin umístíme do země i kůl, který zabrání ohýbání nebo zlomení kmene.

Skvělým substrátem je také Pokon substrát pro konifery zajišťující živiny na první 4 týdny po nasazení. Další jeho výhodou je podpora optimálního pH.

Stromek pak zaléváme až do jara, pokud ovšem nemrzne.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist