Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Podzim je ideální pro založení nového trávníku

Zář 1514 Autor: Redakce

travnik posekanyTřebaže dnešní moderní osiva trávníků můžeme vysévat v podstatě od jara do podzimu, je právě podzimní období zdaleka nejlepší. Podzimní zakládání trávníku (nejpozději do poloviny října) totiž přináší nejlepší výsledky a navíc s minimem úsilí. Odpadá totiž každodenní kropení, protože travní osivo má dostatek přírodní vláhy. Další velkou výhodou je fakt, že na podzim je na zahradě přeci jen o trochu menší provoz než v jarním období, kdy je potřeba záhony připravit na další vegetační sezónu. Ne že by trávník občasné sešlápnutí nezvládl, ale můžete si v důsledku terénních nerovností přivodit nerovnoměrné klíčení.

Nepodceňujte přípravu

seti travaNa pultech hobby marketů i na internetu najdete krom různých druhů osiv také travní hnojiva. Ta je potřeba používat podle návodu a nyní je vhodné zaměřit se spíše na podzimní hnojení, které obsahuje méně dusíku, ale zapříčiní, že trávník bude mít na zimu dobře vyzrálá pletiva, což mu pomůže přezimovat. Na jaře se pak můžete těšit z hustého travního koberce, který bude od května připraven na plné fungování zahrady.

Výběr osiva je na vás, vybírejte zejména podle polohy zahrady a také jejím určení. Sehnat můžete osivo pro sušší oblasti a podobně.

ryti zahon pudaZdaleka nejdůležitější je ale příprava pozemku. Ten byste měli zrýt asi do hloubky 10 cm. Plochu je potřeba srovnat nebo v případě potřeby i uválet. Pokud jste s přípravou začali včas, můžete nechat na zkypřené půdě vyrůst plevel a následně použít totální herbicid. Odborníci doporučují použití totálních herbicidů před výsevem klidně i třikrát opakovat. Pokud nejste zrovna příznivcem chemie, pak alespoň poctivě plevel při tytí vyberte i s kořínky.

Podle návodu můžete zapravit hnojivo. Teď už vám nebrání ve výsevu vůbec nic. Jak na to?

Na každém sáčku travního osiva najdete množství, které je potřeba vysít a také postup. Množství osiva se řídí minimálně dvěma parametry. První je druh travní směsi – každá směs vyžaduje jinou hustotu. Další parametr je, jak hustý trávník chcete. Rozhodně nic nezkazíte, když vysejeme asi o 10 % víc semen. Pokud jste trávník obehnali například žulovými či čedičovými kostkami, počítejte s hustějším výsevem v přímé blízkosti kamenů. Ty se totiž v důsledku vyšších teplot mohou rozehřát natolik, že dochází k přehřátí trávníku.

Množství osiva počítáme na plochu 100 m2 a řídíme se druhem travní směsi a našimi požadavky. Pokud chceme hustější trávník rychle, vysejeme asi o 10 % víc semen, než je doporučováno, větší množství osiva také vyséváme kvůli přehřívání na okraje cest.

Postup výsevu

V prvé řadě je potřeba travní osivo v sáčku promíchat. Klidně si ho vysypte do kbelíku. Osivo buď rozhazujeme ručně ve 2 směrech, nebo ho smícháme s trochou písku a použijeme secí strojek. Ten je v případě větších pozemků nutností.

Pokud máte na pozemku hezkou půdu, osivo opatrně hráběmi zapravte do půdy a uválejte. Můžete ale koupit také speciální travní substrát a ten asi ve výšce 1 cm poházet po pozemku a uválet. Musíte si ale uvědomit, že 100 l substrátu vám vystačí jen na několik metrů pozemku, takže tento způsob není zrovna nejlevnější. Zejména v nových satelitních městečcích, která vznikla na polích, se jedná o nezbytnost. Pole totiž byla před výstavbou zbavena ornice a trávník by neprosperoval.

Ideální je vysévat před deštěm nebo půdu po výsevu zalijeme jemným postřikem. Během klíčení by osivo nemělo vyschnout. Každý den tedy vlhkost substrátu kontrolujeme a v případě potřeby zaléváme. V letním období počítejte se zálivkou i několikrát denně. Během 10-14 dnů se můžeme těšit na první zelené lístečky. Asi za měsíc, když má trávník asi 10 cm, posekáme sekačkou s velmi ostrým nožem (jinak by mohlo dojít k nadzvednutí travních drnů) nebo ručně. Traviny by před zimou měly vytvořit 4–5 pravých listů. Pokud máte na pozemku vlhko, neváhejte trávník ošetřit proti plísni sněžné a během zimy pravidelně z trávníku opatrně odhrabávat vlhký sníh.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Podzim je ideální pro založení nového trávníku
  • Ján Šťastný 17.10.2018 (10:30)

    Dobrý den.Prosim o radu jak mám postupovat při výsadbě trávniku v místech kde byl mech který jsem od stranil vertikulátorem?Chtěl bych to provést ještě těď.Nebo to nechat na jaro?Moc děkuji za radu.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist