Plíseň sněžná v trávníku
Následky zimy se mohou podepsat i na našem pečlivě udržovaném trávníku. Může se na něm totiž usídlit jedna nechtěná a nedobře vypadající choroba, zvaná plíseň sněžná. Objevuje se zejména v místech, kde byl trávník pokryt souvislým sněhem po delší dobu a zemina pod pokrývkou nebyla dokonale zamrzlá. Trápit trávník také může v místech, kde jsme před začátkem zimy zapomněli sklidit nějaký organický odpad, nebo kde se nám ho na podzim povedlo přehnojit. Narazit na ní můžeme v období, kdy sněhová pokrývka slézá a taje. Bohužel ji většinou rozeznáme, až když trávník už pokrývá a nedá se odstranit nijak jinak, než mechanicky. Proto je tedy lepší jí předcházet, jak se dočtete v článku dále.
Houba rážovka sněžná
Plíseň sněžná je způsobena houbou, která se nazývá rážovka sněžná. Nejen že plíseň špatně vypadá, může také škodit rostlinám, které na daném místě rostou. Plíseň se často objevuje i na obilných polích, kde může vážně poškodit celou úrodu. Napadá nejčastěji klasy, na kterých se pak objevují hnědé skvrny.
Bojujeme s plísní sněžnou
Jediný způsob jak se plísně zbavit, je odstranit zasažený trávník. Proto je lepší tomuto onemocnění už dopředu předcházet. Přeci jen, proč si přidělávat práci, když se tomu dá jednoduše vyhnout. Jak ale tedy na to? Je dobré přestat s hnojením trávníku už začátkem léta a dále pak používat jen postřik proti plísním. Proti nim výborně fungují fungicidní přípravky. Také byste se měli před příchodem zimy co nejlépe uklidit zahradu a nenechávat na ní žádné zbytky rostlin, jako jsou zbytky posekaného trávníku, listy, nebo větve. Také je nutné ještě naposledy trávník před příchodem zimy posekat. Pokud se budete snažit, plíseň se vašemu trávníku jistě vyhne.
Prevence proti plísni sněžné
Prevencí je tedy krom preventivního použití fungicidních prostředků, vyhrabávání rostlinných zbytků a provzdušňování vertikutátorem. Podle odborníků jsou hlavními zásadami přestat s hnojením trávníku již koncem léta a použití fungicidů až do zámrazu.
Komentáře k článku
Pavel 21.7.2018 (08:14)
Nemůžu se zbavit růžových chomáčků v trávníku
Zdena 16.4.2011 (10:20)
Dobrý den, prosím o radu ohledně trávníku, který již 7. rok udržujeme ale již 2. rok se potýkáme se sněžnou plísní. Minulý rok jsme to zvládli ale tento rok nás ne a ne opustit. Co děláme špatně? Jako každý rok na jaře vertikutujeme, vyhrabeme zbytky trávy a poté pohnojíme hnojivem na jaro. Letos ale zůstala suchá tráva na zemi a vertikutací ani následně vertikutačními hráběmi se nedala odstranit. Na okolních místech již se objevuje nová tráva ale zde je stále „holina“. Co máme udělat proto aby se tato místa oživila? Máme na tato prázdná místa nasypat zeminu a poté nové travní semeno? Nebo sušinu odstranit ručně nebo nějakým přípravkem postříkat a zničit? A potom? Děkuji za radu a přeji krásné jarní dny
Redakce 2.5.2011 (18:01)
Holá místa je potřeba zrýt, dosypat hlínu a zasít trávu. Na jaře a na podzim preventivně stříkejte přípravkem Ortiva. Na podzim použijte podzimní hnojiva pro zhutnění pletiv.
hehe 5.2.2011 (09:34)
@Gregorová
hahaha zase jedna ženská prej nemocný tlapky já se uválím :DDDDD
Gregorová 22.1.2011 (15:24)
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se sněžná plíseň může vyskytovat na trávníku i během letošní zimy – tedy již nyní, když napadl a bylo dlouho sníh a teď se oteplilo a sníh roztál. Zda může být nebezpečná pro pejsky, když jde o trávník kolem paneláku a psy se na trávě venčí. Mohou mít pak nemocné tlapky? Můžete mi prosím na výše uvedenou e-mailovou adresu odpovědět? Byla bych Vám moc vděčná. Předem děkuji a s pozdravem Gregorová
Redakce 26.1.2011 (11:15)
Dobrý den, plíseň sněžná miluje vlhko, takže je pro ní letošní rok na podmínky jako dělaný. Zvířatům ale tato plíseň nijak nevadí.