Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Plevel a rostliny z vaší zahrady, které můžete klidně sníst

Říj 2004 Autor: Claudie Kornelová

Pokud jde o plevel, většina zahradníků se snaží a udělá cokoli pro to, aby se ho co nejdříve zbavila. Plevel nejenže bojuje s vašimi rostlinkami o světlo, vodu a živiny, ale také je velmi nepříjemný díky svému vzhledu. Než se ho ale začnete zbavovat tak zpozorněte. Zde je seznam plevelů, které nejen poskytují půdě různé živiny, ale jsou také skutečně jedlé.

Nevyhazujte plevel a rostliny z vaší zahrady.

Nevyhazujte plevel a rostliny z vaší zahrady.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivy nejen chutnají skvěle, ale jsou také plné vitamínů a minerálů. Tento plevel můžeme klidně přidat do tradiční zeleninové polévky, usmažit na pánvi či podusit v páře. Nezapomeňte si ale při jejich sklízení vzít rukavice, mohly by vás pobodat svými ostrými vousy (ty se ovšem zjemní, pokud kopřivy podusíte v páře či povaříte na pánvi).

Pampeliška lékařská

Pampelišky jsou hlavním prvkem každé zahrady. Přesto mnoho zahradníků utrácí každý rok spoustu peněz za různé postřiky, aby se jich zbavili. Nebuďte jedním z těchto lidí! Místo toho zastřihněte pampelišky, které vám rostou na zahrádce a použijte je do čaje, pesta či salátu. Jsou nutričně velmi bohaté a rychle vás zasytí.

caj z pampelisky

Šrucha zelná

Šrucha je dalším běžným zahradním plevelem, který je velmi chutný. Tato na vodu těžká rostlina (obsahuje hodně vody) vás rychle zasytí a osvěží v horkých letních dnech. Může být také použita jako náhrada za špenát či jinou listovou zeleninu.

Brukev zelná

Brukev zelná pochází ze stejné rodiny rostlin jako brokolice, kapusta či květák. Stejně, jako ostatní členové její rodiny je skvělým zdrojem vitamínů A a C. Jaro je nejlepším obdobím na sklizeň brukve zelné, která chutná skvěle jak syrová tak vařená.

Potočnice lékařská (Řeřicha potoční či Řeřišnice bílá)

Na potočnici lékařskou se nabízí mix názorů. Někteří zahradníci ji považují za plevel, zatímco jiní ji záměrně pěstují na svých zahrádkách. Květy, lusky i listy jsou jedlé. Její květy jsou vzhledově velmi krásné, takže skvěle ozdobí váš předkrm či salát.

potočnice lékařská

Fenykl divoký

Divoký fenykl vypadá úplně stejně jako jeho kultivovaný bratranec – fenykl obecný. Často ho můžeme vidět růst podél silnic. Neměli byste však sklízet divoký fenykl z okolí silnic, neboť může být kontaminován znečisťujícími látkami z projíždějících aut.

Avšak fenykl, který vyroste do výšky dvou metrů obsahuje lahodná semena, zeleň a stonky, které lze uvařit a konzumovat stejně jako běžný fenykl, který zakoupíme v obchodě.

Šťavel kyselý (či jiný Šťavel jedlý)

Šťavel lesní je bylinná pokrývka, která se velmi často mylně považuje za jetel. Produkuje listy ve tvaru srdce, zatímco jetel vytváří listy do tvaru slz. Tato jemná tráva má citrusovou chuť, která může být lehce kyselá. Běžně se používá jako ozdoba. Buďte opatrní, abyste ji nesnědli příliš mnoho najednou – obsahuje totiž mnoho kyselin šťavelových, které mohou při nadměrném užívání způsobovat ledvinové kameny.

Jetel luční

Jetel má trochu kyselou chuť, ale jinak ho lze použít místo salátu či jiné zeleniny. Ve skutečnosti je dokonalým doplňkem sendvičů.

jetel lucni

Šťovík menší

Je svou citrusovou příchutí podobný šťovíku kyselému, ale je velmi snadné od sebe rozeznat tyto dvě rostliny. Šťovík menší má ohraničenou, zaoblenou špičku. A také na dotek připomíná vosk.

Sedmikráska chudobka

Mnoho z nás nechává sedmikrásky růst podél našich chat či domečků, i když jsou tyto rostlinky vlastně plevele. Jsou velmi krásné, což nelze popřít. Z tohoto důvodu vytvářejí sedmikrásky skvělé ozdoby. Můžete si je přidat do salátů, kde je jejich struktura trochu neobvyklá, ale velmi chutná.

sedmikráska

Divoké ostružiny a maliny

Pokud žijete v zalesněné oblasti, tak můžete na svém pozemku velmi často narazit na divoké ostružiny či maliny. Stejně jako formální odrůdy, které pěstujeme na zahradě, tak i tyto divoké chutnají naprosto úžasně.

Pokud máte rádi přírodní, nutričně hodnotné čaje, tak si můžete připravit čaj z malinových listů, který se chuťově liší podle toho, jak dlouho listy fermentujete/kvasíte.

divoke maliny

Šťovík kyselý

Šťovík svým vzhledem trochu připomíná švýcarskou řepu. Můžete si ho ponechat na vynikající zeleninový salát či ho použít na smažení. Má svěží, citronovou chuť.

Sléz lesní

Existuje velké množství druhů slézu, což je rod rostlin v rodině malwa. V kuchyni můžete použít jakýkoli druh slézu. Jeho listy se nejlépe konzumují jako špenát, ale můžete je jíst také jako salát.

Lopuch větší

Lopuch je další rostlinou, kterou lze sklízet a používat v kuchyni. Ve skutečnosti mnoho lidí používá srdce lopuchu namísto srdcí artyčoku. Jediné, co musíte udělat, je použít vařené kořeny v polévkách. Nejlépe se sklízejí mezi jarem a podzimem.

Čekanka obecná

Čekanka se nejlépe sklízí mezi jarem a počátkem podzimu – ale čím dříve můžete sklízet květy, tím lépe. Čím mladší jsou, tím jsou chutnější. Čekanku můžete v kuchyni použít stejně, jako pampelišku.

čekanka

Křídlatka japonská

Křídlatka japonská je považována za velmi otravný a intenzivní plevel. Nejlepší způsob, jak se ji zbavit, je využít ji ve vaší kuchyni. Tuto rostlinu můžete sklízet brzy na jaře, poté se stane příliš dřevnatou. Nejlépe se používá místo rebarbory a lze ji také uvařit v páře nebo přidat do polévky či džemu.

Orobinec širokolistý

Orobinec lze také sklízet na konci jara. Tyto „plevele“ rostou nejlépe ve vlhkých, trochu bažinatých oblastech. Oloupané výhonky můžete jíst syrové nebo v salátech. Mohou být také přidány k hranolkům. Květy můžete dokonce jíst jako kukuřici!

Merlík bílý

Merlík bílý se řadí mezí další rostliny, které můžeme sklidit a využít v kuchyni při vaření. Ačkoli nejlépe chutná v salátu, může být také restovaný a podáván místo špenátu. Sklízejte ho nejlépe v polovině jara pro nejlepší texturu a chuť.

merlik bily

Jitrocel kopinatý

Dokonce i jitrocel můžeme použít v salátu. Starší listy můžete orestovat a tím lehce změknou. Můžete také konzumovat semena této rostliny.

Cizrna beraní

Cizrna je další skvělou volbou do salátů. Může se jíst čerstvá nebo vařená. Každá část této rostliny je jedlá, včetně stonku, květů, listů a semen.

cizrna

Fialka africká

Fialka je jedlá ve všech formách. Můžete sníst jak květy, tak listy. Nejlépe ji využijete do salátů, ale díky zářivě fialovým květům ji můžete také použít jako ozdobu různých pokrmů.

Česnáček lékařský

Česnáček lékařský je úzce spjat s brukví sítinovitou, ale chutná stejně jako klasický česnek. Nejlépe se sklízí, když je mladý, což je také doba, kdy jsou jeho listy velmi jemné a chutné. Můžete ale také sklízet jeho květy.

Svízel přítula

Svízel je rostlina, kterou lze využít k vyplnění různých záhonků, ale lze ji také použít i v kuchyni. Ve skutečnosti se dá využít jako tzv. Syřidlo, které se používá ke koagulaci sýra a semena lze opražit a použít jako kávu. Má také několik léčebných účelů.

Netýkavka žláznatá

Netýkavka slouží jako jeden z nejlepších přírodních prostředků při vyrážkách z jedovatého břečťanu a při kousnutí hmyzem. Je to velmi šikovná rostlina, která se má skladovat především v lékárničce, ale lze ji také použít v kuchyni. Semenné lusky svou chutí hodně připomínají vlašské ořechy.

Netýkavka žláznatá

Klejicha hedvábná

S klejichami musíte být opatrní, protože některé její druhy jsou toxické. Nejlepší alternativou je sbírat její nejznámější druh. Rostlina má některé v sobě obsažené látky toxické a můžeme si ji splést například s toještěm, který je svým vzhledem velmi podobný, ale na rozdíl od klejichy je jedovatý. Ujistěte se tedy, že víte, co sbíráte.

Všechny fáze růstu této rostlinky jsou jedlé, od mladých výhonků až po zralé semenné lusky. Chutí se podobá chřestu.

Mrkev obecná (divoká)

Divoká mrkev se označuje také názvem krajka královny Anny. Tato rostlina chutná docela stejně, přičemž její stonky i květy jsou jedlé a můžete z nich vytvořit například pesto. Pokud budete chtít květy divoké mrkve sklízet, tak buďte nanejvýš obezřetní. Stejně jako klejicha má i mrkev své toxické podoby a tím je rozpuk jízlivý, který je smrtící. Takže až půjdete sklízet mrkev, tak buďte opatrní a nespleťte si ho s rozpukem.

Heřmánek terčovitý

Heřmánek terčovitý je znám také jako divoký heřmánek. Tento skvělý, jedlý plevel roste téměř všude (zahrada, pole) a upřednostňuje horkou, písčitou půdu. Může se používat stejně jako heřmánek a často se z něj vyrábí lahodný čaj. Je také skvělým přídavkem do džemů z divokých květin.

Pěťour maloúborný

Pěťour maloúborný je původem z Jižní Ameriky, ale nyní roste již na celém světě. Má tendenci se objevovat na našich zahrádkách v průběhu léta, poté se rozrůstá docela rychle. Je to pracovitá rostlinka, která chutná báječně jako náhrada špenátu.

Bodlák obecný

Bodláky není snadné vytrhnout – obzvlášť, pokud je pleníme holýma rukama. Jakmile se vám na zahrádce nějaké objeví, tak je nevyhazujte, ale naopak si je uchovejte. Stonky chutnají podobně jako celer a kořeny můžete vařit jako jakoukoli jinou kořenovou zeleninu.

Šťavel kozí noha

Tato vytrvalá rostlina, často označována jako „žlutý dřevorubec“, pochází původně ze Severní Ameriky. Nyní ji už však najdete na většině dvorků. Má citronovou chuť, takže se báječně hodí například k mořským plodům.

šťavel kozí noha

Škumpa koželužská

Škumpu, která se často označuje jako plevel, můžeme najít růst po celé Kanadě a Spojených státech. Celá rostlina není jedlá, pouze shluky jejích červených plodů, které mají podobu malého stromku. Použijte její plody k výrobě čaje bohatého na antioxidanty – zamilujete si jeho bohatou chuť.

Pěťour srstnatý

Pěťour srstnatý pochází původem ze Střední Ameriky a je členem z rodu slunečnic. Je to vyhledávané gurmánské jídlo, které je často k vidění na velkých polích. Stačí sklidit jeho špičky a ty poté použít do salátů či na hranolky jako posyp.

Violka trojbarevná

Violka produkuje květiny, které se v zahradě volně množí. Sejí a množí se totiž svépomocí. Květy jsou jedlé a vypadají skvěle jako ozdoby a skvěle se hodí i čerstvé jako přísada do salátů. Listy lze také použít k přípravě džemů a koláčů.

Opuncie mexická

Pichlavý kaktus, který je v některých zemích považován za plevel, lze jíst, když jsou jeho plody mladé a malé. Pouze odstraňte (pokud chcete) jeho slupku, nakrájejte ho na kostičky a promíchejte v salátu. Zamilujete si jeho citrusovou příchuť!

Puerarie laločnatá

Puerarie je invazivní réva, kterou můžeme vidět na mnoha zahradách na jihu Ameriky. Kořeny můžete podusit v páře a uvařit, dokud nezměknou a poté je můžete podávat se sójovou omáčkou jako klasické asijské jídlo. Můžete také jíst nakládané květy této rostliny.

purearia

Popenec obecný

Popenec je další rostlina, kterou můžeme jíst v různých pokrmech. Patří do rodiny máty, proto se šíří tak invazivním způsobem. Listy můžete jíst syrové v sendvičích či salátech, nebo je uvařte jako špenát a přidejte do omelety. Pochutnáte si!

Brutnák lékařský

Brutnák je jednou z nejběžnějších rostlin, které můžete pěstovat, jestliže chcete přilákat opylovače. Jedná se o samoosev, takže sami zjistíte, že se vám bude každý rok vracet do zahrady. Zajímavé je, že brutnák chutná hodně jako okurky. Chcete-li dosáhnout nejlepší chutě, tak si utrhněte již povadlý brutnák, který bude mít malé květy ve tvaru hvězdy. Listy a květiny můžete použít do polévek, salátů, dezertů nebo koktejlů.

Přeslička rolní

Přeslička byla kdysi hojně používána jako léčba při různých onemocněních, včetně artritidy. I když v syrovém stavu chutná jako čistá tráva, zjistíte, že když se z ní připraví čaj, chutná hodně podobně jako čaj černý.

přeslička

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist