Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

pH zahradní zeminy-pro výsadbu velmi limitující faktor

Kvě 1124 Autor: Redakce

Také se občas divíte, že se některým plodinám na vaší zahrádce ne a ne dařit? Příčinou může být i nevhodná kyselost nebo zásaditost půdního prostředí. Některé rostliny totiž vyžadují vápenité půdy, jiné zase kyselé. Nic není ztraceno, protože existují půdní pH testry, kterými jednoduše zjistíte reakci zeminy právě na vaší zahradě. Zdaleka nemusíte mít chemické vzdělání, použití pH testu je velmi jednoduché a zvládne ho opravdu každý.

Použití půdního pH testu

Jednoduše odeberete z několik míst malý vzorek zeminy, který smícháte. Balení pH testu obsahuje zkumavku, kterou naplníte daným vzorkem, přidáte destilovanou vodu a testovací tabletu. Vše je součástí balení. Obsah zkumavky mírně promícháte a necháte rozpustit tabletku. Po usazení zeminy se tekutina ve zkumavce zbarví a podle barvičky jednoduše poznáte půdní reakci díky barevné škále na krabičce produktu.

pudni pH

pH bazénové vody

Stejně jako pH půdy je velmi důležité zjistit i pH zahradního bazénu. V ideálním případě by se pH mělo pohybovat mezi 7 až 7,5. Tedy mírně zásadité. Pokud je pH bazénové vody vyrovnané, pak lze používat bazénovou chemii, která by jinak nebyla účinná. Kyselá voda může poškozovat bazén a voda se zásaditou reakcí je velmi nebezpečná pro pokožku.

pH bazenove vodyExistuje nespočet výrobků pro úpravu pH bazénové vody. Nejdříve ale musíte zjistit, jaké pH voda má a následně ho upravovat do požadovaných hodnot. Podle naměřených hodnot upravíte hodnotu pH přípravky Laguna pH plus nebo Laguna pH mínus a obsah chloru na hodnotu 0,1 – 0,5 mg/l přípravky Laguna chlor T, Laguna chlor šok G nebo Laguna chlor Triplex.

pH testy bazénové vody můžete koupit v několika cenových relacích. Kvalitní pH testy zohledňují i obsah chloru, a to volného i vázaného ve sloučeninách a komplexech. Volný chlor je hlavní nositel dezinfekčního účinku. Jeho působením eliminujeme mikroorganismy (bakterie, sinice a řasy). Doporučená hodnota volného chloru je 0,3 – 0,5 mg/l. Volný chlor je v bazénu potřeba, naopak vázaný chlor je nežádoucí formou chloru ve vodě. Hodnota vázaného chloru v bazénu by se měla pohybovat max. do 0,3 mg/l.

Bazénová voda je ale charakterizována také alkalinitou. Jde o komplex bazických látek rozpuštěných ve vodě, které zabraňují náhlým změnám pH. Optimální hodnota celkové alkalinity se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 mg/l. Alkalinita ovlivňuje účinnost bazénové chemie a tvorbu sraženin.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na pH zahradní zeminy-pro výsadbu velmi limitující faktor
  • marie 2.6.2018 (19:52)

    Dobrý den,
    prosím o radu na bramborách je stále víc mandelinky ,poradil nám jeden ,že to máme pocukrovat nehašeným vápnem .Vyzkoušeli jsme to brambory rostou mandelinka se neobjevila a jak to bude z púdou,nebude mít vysoké Ph? prosím odpověď na imeil děkuji.Pěkný den.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist