Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstujte rostliny odolné suchu

Úno 2026 Autor: Redakce

Podle meteorologů je před námi nejspíš další teplé a suché léto. Zalévání zahrady je náročné na čas i finance. Ideální zahrada je taková, která si vystačí sama, a tedy i s málem vody ze srážek, či dokonce pouze z rosy. Tomu je nutné uzpůsobit skladbu rostlin. Jak mít rozkvetlou zahradu i v době, kdy je stále méně srážek?

Řada rostlin pochází ze savan, stepí, pamp a prérií. Tyto suchomilné, tedy xerotermní rostliny, lze pěstovat i u nás. Najdete mezi nimi trvalky i letničky, rovněž množství rostlin, jež řadíme mezi bylinky vhodné pro kuchyni, nebo do domácí lékárničky.

Na péči jsou rozhodně nejméně náročné suchomilné trvalky, mezi kterými nechybí ani vytrvalé bylinky. Pojďte se na několik z nich podívat. Které byste měli rozhodně pěstovat?

oregano bylinky suchomilne

Bylinky do suchých zahrad

Mezi bylinkami se najde celá řada těch, která patří mezi suchomilné, a přitom bez problémů přežijí naši zimu, i když se zrovna poštěstí ta mrazivější. Ty, které byste určitě měli pěstovat, je levandule, šalvěj a dobromysl.

suchomilne bylinky

Levandule

Existuje poměrně hodně druhů levandulí. Pro pěstování u nás si vybírejte pouze druhy, jež přezimují. Jde o různé variety levandule lékařské (Lavandula angustifolia). Levanduli si lze koupit jako předpěstované sazenici, avšak není to levné. Lze ji též namnožit ze semen, ale též řízkováním. Není to na péči nijak náročná rostlinka. Ocení vápenatější substrát, nepohrdne však ani běžnou zahradní půdou. Pokud jde o péči, je zcela nenáročná. Stačí rostlinky v březnu až v dubnu levanduli zastřihnou, ne však příliš hluboko. Pokud levandulím odstraníte po odkvětu květenství, zakvetou ještě jednou.

suchomilne levandule

Šalvěj

Zaměřte se na bylinku, kterou je šalvěj lékařská (Salvia officinalis). I ona snese pěstování na záhonu bez zálivky a rovněž ji stačí na jaře mírně zastřihnout. Stejně jako levandule je i šalvěj polokeřík. V obchodech seženete také variety s listy zdobenými žlutými, bílými nebo růžovými flíčky. Běžnou zelenolistou odrůdu vypěstujete ze semen. Ostatní si namnožíte řízkováním.

Šalvěj

Dobromysl

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) se na zahradách umí trvale usadit. Vysejte ji ze semínek a pak na některých místech nechte klidně částečně zplanit. Zachovají se jak staré rostlinky, tak se vysejí nové. Pokud tedy nebudete poctivě odstraňovat květenství, což by byla škoda.

Dobromysl

Další zajímavé trvalky do suchých zahrad

Kokarda

Nádherně kvetoucí trvalkou je kokarda, kytka, která je symbolem Francouzské revoluce. Tato nádherná žlutooranžová kytičky umí trvale nakvétat během celého léta. Sluší jí to samostatně, ale i jako součást záhonů z ozdobnými travinami. Aby byl záhon krásný od brzkého jara, přidejte ještě jarní cibuloviny. Rostlinky kokardy přežijí naši zimu. Pokud je příliš vlhkou, mohou vyhnít, ale hned na jaře ze samovýsevu vyrostou nové a ještě v tom samém roce kvetou.

kokarda kvetouci

Čistec

Přestože se tato trvalka považuje díky svým plyšovým listům za okrasnou listem, nádherná bývají i její růžofialová květenství. Čistec se pomalým tempem sám rozrůstá do šířky. Na nových místech se objevuje díky zavlečení semen z květenství. Roste i na tom nejhorším a nejsušším podloží. Má samočisticí schopnost. Listy poté, co nám zahradu zdobily i celou zimu, odumřou, a následně vyrostou nové. Čištění můžete pomoci tím, že rostlinku prostě ostříháte a u toho třeba i zredukujete příliš se šířící rostlinku. Rozhodně je vhodné odstraňovat odkvetlá květenství.

Stachys

A co suchomilné letničky?

Těch najdeme rovněž celou řadu. Může to být šater, statice, černucha, sluncovka a mnoho dalších. Letničky jsou však považovány za rostliny nejnáročnější na péči. Vyžadují každoročně nové předpěstování, případně výsev na stanoviště. Mnohé jsou schopny vyrůstat samotné ze samovýsevu, což je vlastně zcela zdarma. Je na vás, jestli dáte svojí zahradě tuto svobodu, nebo ji máte raději více pod kontrolou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist