Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstujeme maliny

Lis 1211 Autor: Aneta Skotníková

zahradni malinyMaliny patří už po staletí k oblíbeným plodům maliníku obecného. Setkat se s ním můžeme prakticky v celém mírném pásmu severní polokoule. Jeho životnost je přibližně 15 let. Maliny jsou známé také pro své zdravé účinky. Pomáhají proti unaveným očím, v boji proti šerosleposti, zákalům, cukrovce, trávicím obtížím, chřipce, nachlazení, silnému menstruačnímu krvácení, ranních nevolnostech v těhotenství nebo třeba při chorobách ledvin a močového měchýře. Proto by neměly chybět v jídelníčku každého z nás.

Množení maliníku

Daří se mu na slunném, nevětrném stanovišti s kyselejší, vlhčí, odplevelenou půdou s kvalitním humusem. Nejvhodnějším obdobím pro sázení je podzim, ale také jaro. K výsadbě postačí část výhonu i kořenu, mladé výhony nebo vybíráme zdravé, jednoleté sazenice. Maliníky se vysazují o trochu hlouběji, než původně rostly. Po vysazení nadzemní část seřízneme na 2 až 3 pupeny, aby se rostlina dobře ujala. Kvůli její poléhavosti se doporučuje drátěná opora.

Maliník se rozmnožuje také řízkováním na podzim. Můžeme použít jakoukoli část výhonu i kořenů s očkem nebo mladé výhony. Letní odrůdy by v prvním roce neměly plodit, protože si vytváří silné výhony. Pokud se podzimní odrůdy dobře ujaly, můžeme je nechat plodit již v prvním roce.

Kdy řezat maliník?

Je důležité, abychom znali odrůdu maliníku, protože jen tak zjistíme, kdy je správný čas k odstranění odplozených výhonků. Odrůdy, které sklízíme v průběhu července, řežeme, když odplodí. Při sklizni v srpnu seřízneme výhony těsně nad zemí až v předjaří než začnou rašit.

Nejzajímavější odrůdy maliníku

V dnešní době už se setkáváme s nepřeberným množstvím vyšlechtěných odrůd. Jednou plodící druhy, jejichž sklizeň probíhá během července a trvá asi 14 dní, jsou například:

  • Canby, sytě červený kuželovitý plod
  • Fallgold, žlutý kulatý plod
  • Ljulin, sytě červený pevný plod, doba sklizně je až 60 dní
  • Polana, tmavě červený oblý plod

Opakovaně plodící odrůdy, během července a na přelomu září a října, jsou například:

  • Ada, červený pevný plod
  • Apricot, žlutý kulatý plod
  • Medea, tmavě červený tmavý plod

Podle některých nejsou opakovaně plodící maliníky schopny dávat ta chutné plody jako ty, které plodí jen začátkem léta. To je ale na posouzení každého z vás. Moderní odrůdy už jsou velmi odolné, ale také chutné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist