Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Pěstování límcovky obří

Úno 1211 Autor: Redakce

Límcovka obří (Stropharia rugosoannulata) je houba rostoucí převážně na mírně rozložených  organických zbytcích, takže se v přírodě najde málokdy. Jak již název napovídá, je vyhledávaná pro své velké klobouky, které mohou mít průměr i 25 cm. Hlavní výhodou je univerzálnost použití, protože se používá podobně jako žampiony. Ostatně tato houba je žampionum podobná, jen má větší vzrůst a tmavší klobouk.

Tvrdé, dosud neotevřené kloboučky lze plnit různými směsmi, větší klobouky obalíte v trojobalu. Kdo má s touto houbou zkušenosti, jistě potvrdí, že zdaleka nejde o jediné způsoby využití. Pokud znáte nějaké recepty z límcovky, pošlete nám je na mail redakce@prima-receptar.cz. Některé odměníme knihami se zahradní tematikou.

Límcovka na zahradě

pestovani limcovky obriNejvhodnější doba pro založení kultury na zahradě je období od jara do podzimu. Kvalitní sadbu můžete koupit v e-shopu dobrehouby.cz. Vyberte stinné, před větrem dobře chráněné místo pod listnatými keři nebo stromy. Pro každou jednotlivou kulturu je třeba vyhloubit jámu o velikosti cca 50 x 50 cm a hloubce cca 15 cm. Optimální je humózní, orná půda, nejlépe v blízkosti kompostu. Pokud kupujete substrát, nasákněte ho vodou. Substrát si ale můžete nachystat i z vodou nasáklé slámy.

Založení kultury

Pokud je substrát nyní zcela nasátý vodou tak, že na první pohled nejsou viditelná žádná suchá místa, vložte zhruba polovinu tohoto substrátu do připravené vykopané jámy. Sadbu límcovky potom (použijte rukavice, aby nedošlo ke kontaminaci sadby) rovnoměrně rozložte na substrát tak, aby jednotlivé kousky sadby byly od sebe vzdáleny cca 10 – 15 cm. Zbylým substrátem rovnoměrně přikryjeme sadbu a lehce stlačíme. Na závěr zakryjte substrát cca 2 cm kvalitní zeminou, rašelinou nebo kompostem.

Límcovka v interiéru

limcovka obriPěstování límcovky v interiéru je velmi jednoduché. Nepotřebuje totiž ke svému růstu světlo, optimální teplota je cca 22 stupňů (možnost pěstování v teplotě od 18 °C do 30 °C). Postup přípravy substrátu je podobný jako v případě venkovní výsadby. Slámu dejte do pevných plastových pytlů, ale ještě lépe do bedýnek, aby mohla vytékat přebytečná voda. Prostor je vhodné větrat. Vzhledem k velikosti, by se houby mohly vyvracet. Proto před vyrůstáním plodnic nasypte na slaměný substrát cca 5 cm zeminy s mírně kyselou reakcí. Vhodná je rašelina nebo hrabanka, smíchaná v poměru 1:1 se zahradní zeminou.

Prorůstání podhoubí

Sadba podhoubí prorůstá ideálně při teplotě od cca 10 °C, nejrychleji pak při teplotách od 20 °C do 25 °C. Teplota prostředí ani substrátu by neměla přesáhnout 30 °C. V závislosti na teplotě a vlhkosti podhoubí proroste substrátem během cca 4 – 6 měsíců. V tomto období nesmí být kultura vystavena přímému mrazu, suchu ani přelévání. Co se interiérového pěstování týče, substrát by měl být prorostlý po 4-6 týdnech a sbíráme většinou 3 sklizňové vlny.

Sklizeň

V raných měsících založené kultury začnou plodit houby po cca 4- 6 měsících. Kultury založené na podzim plodí plodnice od cca května – června následující rok. Houby můžete sklízet, jakmile dosáhnout požadovanou velikost. Nejchutnější jsou pak ve chvíli, kdy je jejich klobouk mírně otevřen. Nenechávejte zbytky či odřezky hub na substrátu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist