Péče o ovocné stromy na jaře
Vajíčka mšic, svilušek, píďalek, mer, larvy štítěnek, puklic, housenky obalečů a podkopníčka. Tak to je jen malý výčet toho, kdo si na vašich ovocných stromech mohl udělat stanoviště na přezimování. Pokud nechcete, aby škodili vašim dřevinám, měli byste co nejdříve zakročit.
Řešením by mohl být přípravek Jarní souprava právě proti přezimujícím škůdcům. Obsahuje insekticidní přípravek a smáčedlo. Aplikace se provádí tak, že do postřikovače nalijeme vodu, poté přidáme insekticid, promícháme. Dále přidáme smáčedlo a opět zamícháme a dolijeme vodou. Po smíchání obou látek se směs nanese na danou plochu a měl by vyhubit všechny nezvané hosty. Ještě dříve, než přípravek použijete, berte na vědomí, že jádroviny ošetřujeme v období po rašení až do vykouknutí růžového poupěte. Peckoviny ošetřujeme na začátku rašení. Měli bychom si dát pozor, aby teploty neklesaly pod 7°C.
Dřív než začnete postřikem, je zapotřebí, jako každé jaro, provést řez stromů. Po zimě se provádí tzv. udržovací řez, který má za úkol dodat ztracenou vitalitu, podpořit bujení a kvalitu květů a plodů. Měli byste odstranit suché větve a větve, které směřují do koruny stromu.
Aby se stromům v nadcházející sezoně dařilo, důležité je hnojení. Můžete použít kvalitní kompost nebo hnůj. Ať už jedno nebo druhé, oboje se umísťuje pod korunu stromu, nikoliv přímo ke kmeni. Čím starší a vzrostlejší strom, tím více by přihnojení mělo být vydatnější.
A pokud na zahrádce žádný ovocný strom nemáte a rádi byste sklízeli své vlastní plody, nezoufejte. I na jaře můžete vysadit stromy. Vhodné pro jarní výsadbu jsou například meruňky nebo broskvoně.
Komentáře k článku
Kormendy Jaroslav 15.1.2023 (12:11)
15.1.2023 ste odvysielali blok o biologickej ochrane ovocných stromov. Keďže mam problémy so škodcami chcel by som sa spýtať na postrek. Ako sa vola? Ďakujem