Pažitka neboli šnytlík
Pažitka se řadí k jednoděložným rostlinám používaným také jako zelenina. Z botanického pohledu spadá do rodu česnek. Tato zelenina pochází ze Středomoří, odkud se pomalu rozšířila a stala se oblíbeným zeleným dochucovadlem pokrmů. Její listy rostou do výšky, mají tmavě zelenou barvu a v průřezu jsou kulaté. Květenství tvoří okolík pětičetných tmavě růžových kvítků.
Pěstování pažitky
K docílení brzké sklizně můžeme s výsevem začít již koncem zimy za oknem nebo v pařeništi a od května vysadit. Koncem jara lze vysévat přímo na záhon. Výsadbu provádíme do řádků nebo hnízdovitě, pažitku pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Vhodný je například kompost. Pažitce se nejlépe daří na slunném stanovišti s lehčí půdou a dostatkem vápníku. Pokud dojde k vylamování květenství, listy se stávají méně tuhé.
Sklizeň
Se sklizní listů můžeme začít přibližně 6 týdnů po výsevu a lze ji až do podzimu několikrát opakovat. Odstříhává se část trsu, nejlépe až u země, rostlina tak má možnost znovu obrazit. Před zimou pažitku můžeme vsadit do květináčů a pěstovat je na okenním parapetu. Listy pažitky se příliš nehodí ani k sušení ani k zamražení.
Choroby a škůdci
Pažitka je pěstovaná minoritně a nejsou pro ni povoleny pesticidy. Je k vidění na většině zahrad a je odolná proti nejrůznějším chorobám.
Zasychání špiček listů způsobuje velké množství patogenů, které nějakým způsobem poškodily funkčnost kořenové soustavy. Pachatelé se tak nejčastěji skrývají v půdě. Bývá jimi například háďátko zhoubné či vrtalka pórová.
Pažitka čínská
Pro své jemné lístky s česnekovou vůní se také nazývá česnekopažitka. Rostliny se nehodí k jídlu v době květu.
Pažitka Erecta
Hodí se k pěstování v květináči a má lahodnou chuť. Jde o ranou odrůdu s vysokou výnosností. Její listy jsou tužší a vzpřímené.
Pažitka pražská
Jedná se o ranou odrůdu vhodnou k pěstování na záhonech i v květináčích. V listech je obsažen vitamín C a větší množství pálivých silic.
Výživová hodnota pažitky
Konzumní část – nať- obsahuje vitamín C, A, B1, B2, dále draslík, vápník a bioflavonoidy. Její konzumace posiluje imunitu, povzbuzuje chuť k jídlu a působí protizánětlivě.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.