Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pažitka neboli šnytlík

Čvn 1604 Autor: Redakce

pazitka snytlikPažitka se řadí k jednoděložným rostlinám používaným také jako zelenina. Z botanického pohledu spadá do rodu česnek. Tato zelenina pochází ze Středomoří, odkud se pomalu rozšířila a stala se oblíbeným zeleným dochucovadlem pokrmů. Její listy rostou do výšky, mají tmavě zelenou barvu a v průřezu jsou kulaté. Květenství tvoří okolík pětičetných tmavě růžových kvítků. 

Pěstování pažitky

K docílení brzké sklizně můžeme s výsevem začít již koncem zimy za oknem nebo v pařeništi a od května vysadit. Koncem jara lze vysévat přímo na záhon. Výsadbu provádíme do řádků nebo hnízdovitě, pažitku pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Vhodný je například kompost. Pažitce se nejlépe daří na slunném stanovišti s lehčí půdou a dostatkem vápníku. Pokud dojde k vylamování květenství, listy se stávají méně tuhé.

Sklizeň

Se sklizní listů můžeme začít přibližně 6 týdnů po výsevu a lze ji až do podzimu několikrát opakovat. Odstříhává se část trsu, nejlépe až u země, rostlina tak má možnost znovu obrazit. Před zimou pažitku můžeme vsadit do květináčů a pěstovat je na okenním parapetu. Listy pažitky se příliš nehodí ani k sušení ani k zamražení.

pazitka snytlik

Choroby a škůdci

Pažitka je pěstovaná minoritně a nejsou pro ni povoleny pesticidy. Je k vidění na většině zahrad a je odolná proti nejrůznějším chorobám.

Zasychání špiček listů způsobuje velké množství patogenů, které nějakým způsobem poškodily funkčnost kořenové soustavy. Pachatelé se tak nejčastěji skrývají v půdě. Bývá jimi například háďátko zhoubné či vrtalka pórová.

Pažitka čínská

Pro své jemné lístky s česnekovou vůní se také nazývá česnekopažitka. Rostliny se nehodí k jídlu v době květu.

Pažitka Erecta

Hodí se k pěstování v květináči a má lahodnou chuť. Jde o ranou odrůdu s vysokou výnosností. Její listy jsou tužší a vzpřímené.

Pažitka pražská

Jedná se o ranou odrůdu vhodnou k pěstování na záhonech i v květináčích. V listech je obsažen vitamín C a větší množství pálivých silic.

Výživová hodnota pažitky

Konzumní část – nať- obsahuje vitamín C, A, B1, B2, dále draslík, vápník a bioflavonoidy. Její konzumace posiluje imunitu, povzbuzuje chuť k jídlu a působí protizánětlivě.

pazitka snytlik

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist