Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Palivové dřevo a rady při jeho nákupu

Čvn 2213 Autor: Komerční sdělení

Čím topit, toť otázka. Řádky níže pomohou nastínit, jestli je varianta palivového dříví právě pro vás. Protože hřejivé teplo je důležitým faktorem pro spokojenost nejbližších členů rodiny.

Víte kolik dřeva si vůbec objednáváte?

Padlo-li rozhodnutí pro nákup palivového dříví, jistě vás bude zajímat, kolik ho vlastně objednáváte. Jelikož se dřevo měří specifickým způsobem, je důležité se orientovat v základních jednotkách. Palivové dřevo se obecně měří v prostorových mírách.

Za základní jednotku lze považovat plnometr neboli kubík. Častěji je ale používána jednotka prostorový metr rovnaný, který lze vysvětlit jako prostor s rozměry 1 x 1 x 1m, ve kterém je vyrovnáno štípané palivové dříví. Lidská práce a časová náročnost se pak odráží ve vyšší ceně za paletu.

Oproti tomu sypaný metr je levnější variantou. Je neurovnaný, volně nasypaný převážně strojově. Opět do prostoru 1 x 1 x 1x m. Záleží pak jen na vás, jakou variantu si vyberete.

 

Víte jaké dřevo vůbec objednáváte?

Když už víte, jak palivové dříví měřit, je důležité také vybrat dřevinu, která bude nejvíce vyhovovat vašim podmínkám pro topení. Je totiž rozdíl, zda topíte v krbových kamnech, kde je potřeba občas přitopit nebo topíte intenzivně v kamnech nebo kotli celou topnou sezónu.

Dřeviny se dělí na tvrdé a měkké dřevo. Kdy měkké dřevo je vhodné používat převážně na roztopení. Hoří rychleji a je vhodné na třísky. Dále najde své využití při opékání špekáčků nebo do krbových kamen na rychlé vyhřátí místnosti či chaloupky.

Tvrdé dřevo je vhodné především pro intenzivní topení přes zimu, kdy chceme dosáhnout konstantní teploty. A to jak přes den, tak i v noci. Topení tvrdým dřevem je obtížnější než měkkým. Je důležité naučit se pracovat s přívodem vzduchu a podmiňovat nastavení okolním vlivům. Tím je tlak vzduchu a celkové povětrnostní podmínky. Také množství špalíčků v kamnech nebo intenzita topení hraje svoji roli.

Kde dřevo vůbec objednat?

Prodej palivového dříví je zajištěn po celé České Republice a můžete si vybrat z více způsobů nákupu. Prodej dříví zabezpečují převážně regionální pily, lesy či lesníci. Jednodušší variantou, při které ušetříte čas a námahu, je prodej palivového dříví přes internet. Máte tedy možnost dříví objednat z pohodlí domova, s rozmyslem a hlavně bez starostí. Většina e-shopů s palivovým dřívím zajišťuje dopravu zdarma až na místo určení.

Foto: Freepik

Víte vůbec, kde mít dřevo uloženo?

Už je jasné kolik, čeho, kde, ale kam s ním? Dřevo palivové je nejlepší uchovávat na suchém, vzdušném místě. Důležité je vyhnout se uložení dříví přímo na holou zem. Vždy použijte nějakou podlážku, ideálně paletu, pod kterou může proudit vzduch.

Není totiž vhodné vyskládat dřevo přímo na trávu či hlínu. Riskujete tím, že dřevo zvlhne a začne plesnivět. Ideální je dřevník se stříškou, chráněný alespoň ze dvou stran plachtou nebo stěnou s možností cirkulace vzduchu. Úplně ideální je místo, kde svítí slunce. Důležité je palivové dříví chránit před nežádoucí dlouhotrvající vlhkostí.

Kolik financí si na palivové dříví nachystat?

Cena palivového dřeva se šplhá aktuálně k maximálním částkám za posledních 20 let. Může za to nejen konflikt na Ukrajině, ale i další faktory. Těmi jsou ustupující kůrovcová kalamita nebo rostoucí náklady na těžbu a přepravu. Důvodů rostoucích cen je mnoho. Jedno je ale jisté, cena palivového dřeva je stále nejnižší v porovnání s ostatními otopy. Vůči elektřině a plynu velmi razantně.

Ceny se pak liší také v závislosti na druhu dřeviny, a také jakou měrnou jednotku volíte. Kubík měkkého sypaného dřeva z průběžné těžby bude levnější než kubík tvrdého skládaného vysušeného dřeva. „Ohledně ceny palivového dříví se proto nebojte poradit s odbornými prodejci”, dodává pracovník zákaznické linky e-shopu Optimtop.cz.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist