Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Osazujeme malou plochu

Lis 1317 Autor: Hana Moualla

bylinky vysadbaZakládáme-li skalku, či osazujeme-li menší venkovní plochu, musíme si vše předem pečlivě promyslet a nejlépe s láskou. Pokud nám někdo může poradit, tím lépe. Pokud se musíme spolehnout sami na sebe, bude to vyžadovat více času na čtení, přemýšlení, načrtnutí a shánění sazenic a různých krášlících komponentů (kameny, závěsné truhlíky, vázací materiál, aj.). Dnešní článek slouží jako přehled otázek, které si musíme položit, než se do budování skalky (či miniaturní zahrádky) pustíme. Správný zahradník totiž nikdy na podzim nezahálí.

Jaká je orientace osazovaného místa? Tuhle otázku si pokládáme i v případě, že chceme budovat zimní zahradu, načrtnout nové rozmístění rostlin v bytě, atd. Množství slunečních paprsků a vlhkost půdy, jsou velmi důležitým faktorem pro rozhodování o skladbě zahrady ještě, než začneme dělat první náčrtky. Poté můžeme stanovit, zda vybereme rostliny vhodné pro slunné stanoviště, polostín či suché stanoviště. Obecně se uvádí, že východ a sever je chladnější, západ a jih je slunečnější.

pestovani bylinekJaký je druh terénu? Ideální je znát pH, složení a vlastnosti naší půdy přesně. Pokud tyto informace nemáme, musíme si poradit prostým promnutím hlíny mezi prsty, pokud se lepí, pak můžeme hlínu provzdušnit pískem. Chceme terén nějak vrstvit? Jak vyřešíme nášlapné plochy? Umíme terén modelovat kameny? Máme možnost odstranit zeminu tak, abychom mohli na chodníčky použít hřmotnější materiály? Budeme muset bojovat se škůdci? Jak rostliny ochráníme před hnilobou a slimáky? Budeme plochu osazovat rostlinami, které prospívají včelám? Umíme na sebe vhodně poskládat kameny (pokud plánujeme skalku)?

bylinky levanduleJakému stylu dáváme přednost? Chceme naši malou zahrádku používat pro odpočinek, relaxaci, meditaci nebo spíše pro praktické účely? Chceme pěstovat bylinky, ovocné dřeviny? Kolik času budeme moci věnovat úpravám? Bude nám někdo z rodiny pomáhat s údržbou? Máme v dosahu nějaké vzrostlé stromy, jejichž listí by nám mohlo připravovat horké chvilky? Chceme zahradu nějak stylizovat (japonská skalnatá zahrada, zahrada podle feng shuei, skalka s tekoucí vodou)? Máme trpělivost? Konečný vzhled zahrady na sebe nechá čekat… Umíme si „poskládat“ různě vysoké rostliny vedle sebe? Umíme rovnoměrně rozvrhnout dřeviny a rostliny kvetoucí v různých ročních obdobích?

Kolik můžeme investovat? Můžeme sehnat některé rostliny, skalničky od sousedů, známých? Máme nějaké kontakty v zahradnictví? Budeme chtít terén doplnit dalšími prvky? Můžeme vyrobit doplňky ze starých květináčů, holínek, lahví? Chceme mít prostor decentní nebo uzpůsobený dětským ručičkám? Chceme do takového prostoru umístit posezení, lavičku? Chceme plochu nějak osvětlit?

vysadba muskatuZnáme správný čas pro výsadbu? Pro naše účely budou nejlepší trvalky a dřeviny nízkého vzrůstu (v našich podmínkách se ale daří dobře také bambusům). Do prvních mrazíků se musíme postarat o základní vzhled osazovaného místa, ořezání stromů, které překrývají plochu a naplánování stanovišť a doby výsadby naplánovaných rostlin. Už teď jsem zamilovaná do devaterníku a rozchodníku, stejně jako do duhových tulipánů… Hodně štěstí při budování vašeho kousku zeleně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist