Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Orobinec do každé zahrady

Lis 1612 Autor: Redakce

orobinecOrobinec neboli také doutníky jsou rostlina rozšířená opravdu po celém světě. Jejich pomocí můžeme v našem okrasném či koupacím jezírku vytvořit nádherné ostrůvky. Jde o víceleté rostliny, které dosahují středního až velkého vzrůstu a jejich stonky mohou připomínat stonky bambusů. Některé druhy, rostou dokonce nejen na mělčinách a březích nejenom sladkých ale také i poloslaných vod.

Krásná a na údržbu jednoduchá rostlina

Orobinec se řadí mezi rostliny, které jsou naprosto mrazuvzdorné, to znamená, že je bez jakýchkoli problémů můžeme mít venku po celý rok. Ani v podzimních měsících s nimi navíc není žádná starost. Nebudete muset odřezávat uschlé stonky či listy a i tak vám dokážou dělat parádu i v zimních měsících, kdy jezírko zamrzne. V takto zamrzlém jezírku dokonce budou i velice užitečnou dekorativní rostlinou. Jejich stonky nám budou v ledu vytvářet malé otvory, díky kterým z jezírka mohou bez problémů unikat plyny, a do jezírka může naopak vstupovat vzduch.

Oddenky i do kuchyně?

Co jste nejspíš opravdu ani netušili, je to, že oddenky orobinců se řadí mezi jedlé a navíc velice prospěšné. Obsahují totiž téměř 11% proteinu, proto je skvěle můžete využít i ve vaší kuchyni. Navíc je to velice jednoduché. Oddenky nejprve usušíme a následně rozemeleme. Tímto postupem z nich vytvoříme mouku či škrob. Své využití však mají i oddenky nikoli sušené ale i čerstvé. Dokonce nám mohou nahradit i celkem oblíbený a velice chutný chřest. Stačí, pokud je jednoduše upečete v troubě, pečte však vždy jen oddenky mladé!

Jak poznat, že orobinec kvete?

Orobinec má dvoupohlavní květenství, složené ze dvou válcovitých palic. Doba jejich květu je různá, záleží na druhu, který jsme pořídili. Zpravidla se ale pohybuje v období od května až do srpna. Jejich horní palice má květy samčí, po odkvětu odpadá a zbyde po ní jen tzv. anténka, pod kterou se nachází doutníky, tedy květy samičí. U těch po dozrání dochází k opadání a následnému rozptýlení semen do okolí. Orobinec se také pyšní dlouhými listy, které často bývají mnohem delší než květní stonky.

Kdy orobinec vysazovat?

orobinec

Nejlepší dobou kdy doutníky vysazovat zpravidla bývá na jaře. Sázet můžete buď na podmáčené břehy, nebo do vody ve hloubce kolem 30-80 cm. Zde opět záleží na druhu, který jste k výsadbě vybrali. Pokud si například vyberete orobinec Laxmanův, sázejte ho do hloubky kolem 30 cm na místo, kam dopadá dostatek slunečních paprsků. Ve větších jezírkách mu postačí bahno, které se zde přirozeně nachází, v menších mu však dodejte nádobu se substrátem pro vodní rostliny. Jejich rozmnožování není žádná věda. Jednoduše je v průběhu vegetace rozdělíme na trsy. Orobince se dokáží navzájem bez ohledu na jejich druh navzájem opylovat, proto se může stát, že se rychle s této rostliny pro nás stane plevel. Dobrou zprávou je, že takto invazivní je jen u břehů, protože hluboká voda již není nic pro něj.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist