Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Opuncie – kvetoucí kaktus, který dává plody

Říj 1711 Autor: Redakce

V dnešním článku si představíme další z řady exotického ovoce. Tímto ovocem je skvělá a chutná opuncie. Její chuť je sladká a může nám připomenout velmi sladké hrušky. Jde o ovoce šťavnaté a velmi bohaté na vitamíny. Pokud stále patříte mezi ty, kteří se v obchodech regálům s exotickým ovocem vyhýbají, je na čase to změnit a pomalu začít ochutnávat. Rozhodně toho nebudete litovat. A uvidíte, že si opuncii budete chtít pěstovat i v pohodlí vašeho domova. Pojďme si tedy tuto lahůdku představit trochu blíže.

opuncie

Odkud se opuncie bere?

Zemí původu je pro tuto rostlinu Střední Amerika, s pěstováním za účelem získání těchto lahodných plodů se však začalo přímo v Mexiku. Jak jsme již napověděli v názvu článku, opuncie se řadí mezi kaktusy, které mohou dorůst až do čtyřmetrové výšky. Plod bychom nalezli na konci plochých listů. Jeho tvar je oválný, dlouhý kolem 10 centimetrů. Svým tvarem nám může na pohled připomenout fíky. Barva tohoto plodu je od zelené až po žlutou. Celá slupka tohoto plodu je poseta ostrými trny, které se mohou nepříjemně zabodnout do ruky. Nemusíte se ale obávat, protože před tím, než se ovoce dostane do obchodů, trny se odstraní.

opuncie

Jak plody konzumovat?

Opuncie se nejčastěji konzumuje syrová. K jídlu je určena její dužina, které je šťavnatá a sladká. To, jakým stylem budete plod konzumovat je pouze na vás. Můžete si na něm pochutnat podobně, jako na kiwi. Rozkrojit a vyjíst pomocí lžičky, nebo můžete slupku oloupat a opuncii si nakrájet na kousky. Semínka, která opuncie obsahuje, se také konzumují, nemusíte je tedy z dužiny odstraňovat. Pouze v případě, že byste jich zkonzumovali velké množství, mohlo by u některých lidí dojít k zažívacím potížím.

Čím je opuncie prospěšná?

Určitě jste si již všimli, že téměř každé exotické ovoce je doslova nabyté vitamíny a každé má nějaké pozitivní účinky na náš organismus. Ani opuncie rozhodně netvoří výjimku. Obsahuje řadu prospěšných látek, například vápník, draslík, fosfor, sodík a v neposlední řadě také vitamín C. Je velmi prospěšná pro zlepšení zažívání, či jako prevence proti chřipce. Velmi doporučována je také pro osoby držící redukční dietu. Své místo má opuncie i v kosmetickém průmyslu, přidává se například do krémů, šampónů, nebo mýdel.

Můžeme opuncii pěstovat doma?

 Asi vás velmi potěšíme, když řekneme, že pěstování opuncií rozhodně není nic příliš složitého. Vy tak můžete mít doma krásně kvetoucí kaktus, který vám navíc bude dávat tyto skvělé plody. Co tedy musíme udělat, proto abychom byli v pěstování úspěšní? Půda by měla být nejlépe více štěrkovitá. Se zálivkou si hlavu příliš lámat nemusíme, protože stejně jako ostatní kaktusy, je i opuncie zvyklá na dlouhé období sucha. Nutností pro správné pěstování je dostatek světla a tepla, v letních měsících jí tak naprosto bez problému můžete dát na přímé slunce. Zálivku je dobré zvýšit pouze ve chvíli, kdy nám opuncie začíná kvést, ale jen mírně! V obchodech se můžete také setkat pouze s okrasnými opunciemi, které mohou venku bez problémů i přezimovat, jejich plody jsou ale o poznání menší a rozhodně se nehodí ke konzumaci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist