Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Oleje na dřevo: Jaké mají vlastnosti a k čemu se hodí?

Čvc 1909 Autor: Redakce

Snad nejpříjemnějším stavebním materiálem je dřevo. Hebké a teplé na omak, asociuje krásu přírody, lesa. Není proto divu, že je spousta lidí stále využívá jako stavební materiál, a to přes to, že vykazuje i některé negativní vlastnosti, třeba pracuje vlivem vzdušné vlhkosti, nebo ho může napadnout dřevokazný hmyz. Proto je dřevo třeba ošetřit. Jak? Například olejem na dřevěné povrchy.

olej na drevo

Pohlcuje i vylučuje vlhkost

Ono je trochu složitější vybrat ten správný nátěr na dřevo. Důležité je třeba, zda se dřevěná plocha nachází uvnitř či venku, jaké má vlastnosti. Podle toho volíme ten nejvhodnější nátěr. Proč si ale vybrat olej? V úvodu jsme zmínili, že dřevo pracuje v souvislosti s obsahem vzdušné vlhkosti – pohlcuje vodní páry ze vzduchu – je hygroskopické, tedy navlhavé. Je-li vzdušná vlhkost malá, dřevo sesychá a praská, naopak je-li vzdušná vlhkost vysoká, bobtná. Oleje mají jednou výhodu a unikátní vlastnost: Jimi ošetřené dřevo může vzdušnou vlhkost pohltit a znovu vyloučit, nevadí mu ani kontakt s vodou. Klidně tak můžete mít do naolejované dřevěné desky přímo vsazené umyvadlo v koupelně.

Správná aplikace je důležitá

Vlastně se dá říci, že olejem natřené dřevo dýchá. Neuzavřeme jeho povrch. Oleje vždy ponechají dřevu jeho přirozenou kresbu a vzhled. Kde se nám bude olej na dřevo v domácnosti hodit? Třeba na ošetření dřevěné podlahy. Není sice tak lesklá jako lak, ale dá se olejovat i lokálně, je-li to nutné. Vydrží dlouho a neklouže. U oleje je plusem zmiňovaná schopnost regulace vlhkosti, povrch působí přirozeně, podtrhuje charakter dřeva, dociluje přirozený matový povrch. Je-li ale naneseno nedostatečné množství oleje a nesprávně, jsou na takové podlaze příliš vidět nečistoty. Proto je třeba provést odbornou aplikaci v dostatečném množství. stínu, jak dlouho zasychá.

Pozor na údržbu

Musíte také správně zkombinovat druh dřeva a olej (zjistit, zda se olej na dané dřevo hodí), zda tónuje do nějakého odstínu. Napuštění olejem poskytuje povrchu dostatečnou ochranu, je ale třeba ho kombinovat s vosky a speciálními mýdly. Oleje prostě žádají údržbu, jinak podlaha špatně odolává třeba agresivnějším chemikáliím nebo stopám po botách, zejména v případě černých gumových podrážek. Proto se oleje nehodí užívat tam, kde je vyšší riziko znečištění podlahy tímto způsobem (vstupní hala bytu).

Na namáhané povrchy je ideální

Olej se hodí na namáhané povrchy, třeba již zmiňované podlahy, ale i schody a také pracovní desky. Naolejované dřevo bez potíží odolává vodě, mastnotě a běžně dostupným čisticím prostředkům. Navíc olej dokáže povrch dřeva zpevnit. Nepoškodí ho třeba ani položený horký hrnec. Proto se naolejované dřevo dá s úspěchem použít i jako deska na kuchyňské lince. Nic se s ní nebude dít, ani když tam rozlijete třeba jar při mytí, nebo alkohol.

Oleje a vosky se doplňují

Vosk na dřevo se ale na pracovní desku nehodí – kontakt s horkým zde způsobí potíže. Vhodný je proto spíše na nábytek jako židle, postele, komody. Vosk ale dokáže dřevěné povrchy velice dobře chránit před různými formami znečištění, třeba před rozlitými nápoji. Nijak nenaruší strukturu dřeva. Často se vosky s oleji kombinují, protože se jejich vlastnosti vhodně doplňují. Můžete se tedy setkat se směsí vosků a olejů.

Jaká olej je nejlepším univerzálním nátěrem?

Lněný olej patří mezi klasiku. Výborně chrání měkké jehličnaté i tvrdé listnaté dřevo. Omezuje difuzi vodních par do obkladů a dřevěných konstrukcí. Dokáže zabránit i jejich sesychání. Impregnuje podlahy, schody, nábytek, obklady. Časem mírně žloutne. Je možné ho míchat s dalšími oleji. Představuje výbornou volbu vhodného nátěru pro široké spektrum použití.

nater dreva olejem

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist