Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Oleandr

Zář 1113 Autor: Redakce

oleandr obecnyOleandry jsou původem z jižní Evropy a subtropů. Zde rostou jako vytrvalé keře. U nás se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších hrnkových keřů, které zdobí nejednu terasu. Oleandr je oblíbený pro poměrně nenáročné pěstování a stejně jako třeba levandule v nás vzbuzuje pocit svěžího moře. Pokud nekvetou, nejedná se o nijak vzhledný keř nebo stromek. Kožovitých lístků oleandry nemívají moc, pěstujeme je zejména pro černá barevná květenství. Barva květů se liší podle druhové příslušnosti. Zcela nejrozšířenější a u nás nejpěstovanější je oleandr obecný (Nerium oleander). Je velmi nenáročný na pěstování a vykvete snad úplně každému. Těšit se pak můžete z velkých, jednoduchých světle růžových kvítků (jejich velikost je max. 3 cm).

Náročnější pěstitelé ale jistě sáhnou po některé speciálně vyšlechtěné odrůdě. Pak vás celé léto budou těšit až 10 cm velké květy, které mohou být voňavé, jednoduché i plné a v barvách od bílé, přes žlutou až ke tmavo červené. Výjimkou nejsou ani různě velké a zbarvené listy. Velmi vyhledávanými jsou kultivary s listy bíle nebo žlutě panašovanými.

Oleadr-jedovatá kráska Středomoří

Olenadry jsou krásné, ale pro lidi i zvířata jedovaté. Tuto nežádoucí vlastnost způsobují prudce jedovaté glykosidy. Jde o organické sloučeniny rostlinného původu a krom oleandrů je můžeme nalést i v dalších rostlinách (náprstník-Digitalis, čeledi svlačcovité, sapanovité nebo třebatoješťovité). Rostlinnými glykosidy jsou lukozinoláty, kyanogenními glykozidy, glykoalkaloidy, saponiny, kardenolidy a další. Oleandr obsahuje mj. oleandrin, adinerin, folinerin-a to ve všech svých částech. Jedovatá je tedy celá rostlina, nejvíce mléko vytékající z ran, listy, méně květy. Glykosidy obsažené v oleandru se ale využívají i v medicíně a farmacii.

Jak pěstovat oleandr

Jelikož se jedná o rostlinu z jižních států, vyžaduje slunné stanoviště a vydatnou zálivku alespoň 2x týdně. Rostlina není uzpůsobená na mrazy a na květy budoucího léta nasazuje již na podzim. Pokud teploty běžně dosahují pod bod mrazu, je potřeba rostlinu zazimovat v zimní zahradě nebo v jiném chladném (ale ne zámrazovém) světlém místě téměř bez zálivky (substrát musí být skoro suchý).

Pokud to nestihnete a mladé nevyzrálé výhonky zčernají, vůbec nic se neděje. Olendr dobře snáší jarní řez a brzy obrazí. Zcela určitě se dočkáte i květů. Ty ale nesnášejí vlhko, potom plesnivějí a opadávají. Tento problém lze jednoduše vyřešit, pokud budete oleandr pěstovat na zastřešených plochách.

Při výsadbě malého olaendru vyberte dostatečně velký květník. Jelikož se jedná o mobilní zeleň, takže neprohloupíte, pokud si koupíte i podvozek na kolečkách. Na dno nádoby umístěte alespoň 5 cm silnou vrstvu drenážního materiálu. Může se jednat o keramzit nebo štěrk. Pak už přijde substrát s mírně kyselou reakcí. To docílíte přidáním 1/3 rašeliny. Podobně postupujte i při každoročním jarním přesazováním oleandrů.

Přesazování je velmi jednoduché. Vyjmete rostlinu z květníku, očistíte a zkrátíte kořeny na ½ a zasadíte klidně do stejně velké nádoby. Cca 1 m vysoký oleandr potřebuje květník o průměru 30 cm. I přesazený oleandr jednou za týdnen-14 dní hnojte vodorozpustnými hnojivy pro kvetoucí keře. O množení oleandrů a jeho nejběžnějších škůdcích se dočtete v některém z následujících článků.

Fotografie oleandru


Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Oleandr
  • jaruš 3.4.2016 (18:39)

    Dobrý den , prosím mám ve sklepě OLEANDR můžu ho dát ven ,Nebo kdy je potřeba .Děkuji KADLČÍKOVÁ

  • Zidane 10.6.2012 (21:26)

    Zdravím.

    Mám oleandr a poslední dobou nevím, zda je v pořádku. Zimoval v tmavém – bohužel – sklepě (ano, panelák, kde jsou ty doby, kdy zimoval ve sklepě v domě přímo pod středně velkým sklepním oknem, takže světla měl dost), začátkem května (ano, pozdě, uznávám, příště se to už nestane) jsem ho vynesl na balkón – jih či jihozápad, odpoledne tam pere slunce, takže by mu mělo být dobře.

    No a nevím, zda se jen pomalu probouzí nebo mu to tmavé přezimování s velmi občasným zalitím dalo zahulit… listy jsou buď světlounce zelené nebo až dožluta, trochu zkroucené, nejsou ohebné, při pokusu o ohnutí se lámou, při zatřesení šustí ale neopadávají a při jemném zatažení za list tento na větvičce drží, odpadne jen sem tam některý, takže snad oleandr neuschl, to by opadal celý, ne?

    Kdy byl naposledy přesazen si nepamatuju, takže možná přesadit do většího květináče? – do normálního substrátu pro pokojovky? Či do čeho?

    Nebo koupit hnojivo a pohnojit?

    Nebo se obrnit trpělivostí, poctivě zalévat (co jsem vyčetl o „hlavě v ohni a nohách ve vodě“ – hlavu v ohni při slunečnu má celé odpoledne) a čekat, čekat, čekat a příští rok vyndat z přezimování na světlo a vzduch dříve?

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist