Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Okrasné rostliny s velkými listy

Dub 1303 Autor: Aneta Skotníková

BarotaPokud byste rádi ozdobili svou zahradu výrazným, cizokrajně působícím prvkem, tak skvělou volbou jsou okrasné rostliny s mohutnými listy. Pojďme si ty neznámější představit.

Hosta, bohyška nebo funkie jsou jména užívaná pro u nás tolik oblíbenou trvalku, u níž si můžeme vybrat hned z několika druhů. Například s bílým nebo žlutým melírem listů či s namodralým vzhledem. Na světě existuje několik tisíc druhů. Dokážou rozzářit jakýkoliv stinný kout. 

Barota je nedřevnatá trvalka považována za jednu z největších bylin na světě. Její výška dosahuje až 2,5 metru. Její domovina je v pralesech v Jižní Americe, proto je její pěstování u nás obtížnější. Vysazujeme jej na teplejší místo, ne na přímé slunce, v blízkosti vody. V létě kvete načervenalými květy a vyžadují hodně vody. Jejich tvar listů rostlině umožňuje, stékání vody po stonku přímo ke kořenům. Přes zimu se doporučuje odtok vody, aby kořeny neshnily. Například kryt ze slámy nebo tkané látky.

Rodgersia PinnataKatalpa je známá pro svou velikost a honosný vzhled. Výška stromu dosahuje až 16 metrů. Výrazné jsou také zajímavé plody podobající se úzkým doutníkům a bílé květy. Pochází z Indie, Asie a Ameriky. U nás se vysazuje jak v městských parcích, tak na zahrádkách spíše na slunných stanovištích v hlinitopísčité propustné půdě.

Podražec velkolistý je další rostlinou, která okouzlí jen svými zajímavými listy do tvaru srdce. Její původ je v pralesech Ameriky. Je to ovíjivá liána, která se dokáže pnout až do výšky 10 metrů. Preferuje polostín až stín a hlinitou, vlhkou půdu.

Rodgersie jsou mrazuvzdorné trvalky pocházející z Číny a Japonska. Pokud ji zasadíte na stinné místo do humózní, vlhké půdy, vyroste vám do výšky až 100cm a vykvete světlerůžovým květem dlouhým až 50cm.

rebarbora listyRebarbora neboli reveň kadeřavá je vytrvalá, na jednom místě vydrží až 10 let, a velmi zdravá bylina, vyrábí se z ní dokonce léky. Vyžaduje půdu s živinami a humusem. Daří se jí na slunci, ale i v polostínu. Místo pro její výsadbu musíme připravit už na podzim. Řapíky rebarbory můžeme sklízet po dvou letech. Potom už je jen na nás, jestli je použijeme na zavařeniny nebo z nich upečeme výborný koláč.

V posledních letech je velmi vyhledávaná také rostlina našich babiček- bergénie tučnolistá se světle růžovým květenstvím a stálezelenými velkými listy. Ovšem v posledních letech se velmi rozmáhají i jinak barevné kultivary, které si pomalu, ale jistě, nacházejí své místo i v moderních zahradách.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist