Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Odrůdy vinné révy pro chladnější oblasti

Čvc 1413 Autor: Redakce

roubovaná vinná révaVinnou révu (Vitis vinifera) není zcela jistě nutné představovat. Patří mezi popínavé rostliny a s velkou oblibou se pěstuje všude možně, nejen jako surovina pro výrobu vína a jiných nápojů, ale i ke konzumaci, sušení a kandování. Samovolným křížením i cíleným šlechtěním vzniklo nespočet odrůd nejrůznějších barev, tvarů i chutí. Vinné révě se zpravidla nejlépe daří v teplejších oblastech, ale samozřejmě je i mnoho odrůd, které jsou tolerantní vůči chladu a vinnou révu je tedy možné si vypěstovat i v chladnějších oblastech.

Pro úspěšné pěstování vinné révy je samozřejmě důležitá péče, ale také správný výběr odrůdy do podmínek, kde chceme révu pěstovat. Každá odrůda se hodí pro jiné účely a do jiných klimatických oblastí. V chladnějších oblastech se hroznům bude dařit lépe, pokud rostlinu umístíme na jižní stranu například ke slunné stěně nebo pergole. Není nic lepšího, než když si můžeme sklidit naší vlastní úrodu hroznového vína. Díky mrazuvzdorným odrůdám je možné pěstovat a sklízet i v nevinařských, dokonce i v podhorských oblastech, pokud révu umístíme na chráněné místo k jižní zdi.

Odrůdy révy nejen do nížin

hrozno vinne revyV kontinentálním klimatu se všeobecně dobře pěstují odrůdy pro produkci ovocných až tělnatých bílých vín, ale i hodně koncentrovaných a vysoce alkoholických červených vín. Hrozny z následujících odrůd pro chladnější oblasti jsou vhodné především k výrobě stolního vína a ke konzumaci.

Z bílých vín je vhodný velmi oblíbený Prim (Palatina), raná stolní odrůda, která zraje na přelomu srpna a září. Velké bobule mají jantarově zlatožlutou barvu a jejich chuť je zlehka kořenitá. Původem odrůda z Maďarska je nejen odolná vůči mrazu, ale i proti houbovým onemocněním. Německá odrůda Solaris spolu s Vostrogem jsou velmi ranými, chválenými mrazuvzdornými odrůdami, které se sklízí už v druhé půlce srpna. Vhodná je také v Maďarsku vyšlechtěný Krystal, stejně jako předchozí odrůdy je odolný proti mrazu i chorobám a produkuje se z něj lehké stolní víno. Nadprůměrně odolné jsou i Ryzlinky. Někteří pěstitelé chválí také Chrupku bílou, ta však vydrží méně, než předchozí odrůdy.

Tmavé hrozny pro chladnější oblasti

vinna reva pro chladne oblastiZ modrých pak dobře odolává Chrupka červená, méně známá americká Isabella, americký a příjemně aromatický Alden a zejména pak Attika, která patří mezi nejprodávanější. Attika patří mezi bezsemenné, středně rané odrůdy a bobule jsou sladké a šťavnaté, ve velkých hroznech. Další odolnou odrůdou je ruský Agát Donskoj, který zraje od poloviny srpna do září. Zapomenout nesmíme ani na bujnou maďarskou odrůdu Nero, která je středně raná a dozrává až v polovině září. Bobule jsou jemně aromatické a sladké, na keři vydrží poměrně dlouhou dobu a patří mezi novější odrůdy, které jsou k dostání. Jednou z nejvyhledávanějších odrůd, které jsou velmi otužilé je Boskoop Glory s údajně americkým původem. Plody jsou chutné a mají specifické aroma a zrají až na přelomu září a října.

vino hroznyČervená moštová odrůda z Moldávie, Festivalnyj je také vhodná do chladnějších míst. Nejen že odolává mrazu a houbovitým chorobám, ale i suchu. Navíc má dobrou schopnost regenerace. Dozrává v polovině září, bobule jsou dorůžova, menšího vzrůstu a jsou sladké a šťavnaté. Poměrně nový je také Cabernet Cortis, vzniklý křížením zmíněného Solarisu a Cabernetu Sauvignon.

Stačí si vybrat a začít pěstovat. Vinná réva, pnoucí se po zdi nebo pergole, vypadá krásně sama o sobě. Navíc nabízí spoustu možností zpracování a zajisté i velkou radost z úspěšného pěstování.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist