Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Odrůdy petúnií a nová odrůda-Petúnie Afrodita

Čvn 1122 Autor: Redakce

petuniePetúnie, lidově Petunky jsou hned po muškátech klasikou mezi jednoletými rostlinami v našich truhlících. S úspěchem je ale můžete pěstovat i na záhonu. Postačí vám k tomu kvalitní sadba a humózní propustný substrát. Pak je také nemusíte tolik hnojit. I na záhon ale použijte alespoň jednou za čas přírodní fosforečná hnojiva, která podporují kvetení.

Odrůdy petúnií a jejich základní dělení

Petúnie se rozdělují na velkokvěté odrůdy, tzv. grandiflory a menší, ale za to odolnější multiflory. Díky šlechtění jsme poznali hybridy obou těchto druhů. Dneska můžete zakoupit velkokvěté odolné druhy  floribunda a také odrůdy do hodně větrných a deštivých oblastí storm. Velmi oblíbené jsou plnokvěté nebo s třapatým květním okrajem.

milion belsNa malé balkony se hodí kompaktní keříky malých petúnií milliflora. tyto petunie jsou jako hrnkové rostliny letní ozdobou již odkvetlých skalek. Kdo má rád v truhlících spíš převislé odrůdy, může si pořídit Surfinie. Obecně nejvyhledávanější jsou ale rostliny, které mezi petúnie nepatří, ale díky podobným květům jsou k nim často řazeny. Jedná se Milion Bells, které vytvářejí různě barevné záplavy malých květů na kompaktních převislých keřících.

Zaujmout by vás mohla i žlutá petúnie P. Sunshine, žíhaná hybridní petúnie Superbissima, tmavě fialová hybridní petúnie Touha F1.

Novinkou pro letošní rok jsou sazenice petúnií Afrodita. Tato petúnie má třepenitý okraj květu a můžete je pořídit v bílé, lososově oranžové nebo růžové. Tyto odrůdy jsou 100% plnokvěté a navíc velmi odolné proti škůdcům i povětrrnostním podmínkám. Nezapomeňte je ale pravidelně hnojit, aby petúnie vytvořila velkou záplavu květů. Hnojte 2x týdně fosforečnými hnojivy.

Když příjdou chladné dny, nikdy petúnii nezalívejte. Kombinace zimy a vlhka sazenicím nesvědčí.

zluta petunieZcela určitě pečlivě otrhávejte odkvetlé květy a semeníky. Rostlina jinak přestává kvést a sílu dává do semen. Dospělé petúnie odrůdy Afrodita tvoří veliké bohatě kvetoucí trsy o výšce až 40 cm. Pokud petúnie přeroste, nebojte se trs zakrátit. Pak pohnojte a budete se těšit na květy až do zámrazu.

Petúnie se prodávají ve všech zahradnictvích již od počátku jara. Seženete ale jen několik odrůd různých barev nebo žíhané. Barvu květů ale ovlivníte i stanovištěm. Rostliny pěstované na jižním okně mívají o trochu světlejší odstín květů, než stejné rostliny rostoucí na méně osluněném stanovišti. Petúnie tedy lze pěstovat i ve stínu, ale porostou mnohem pomaleji a není nutno tolik přihnojovat. Pokud vás standardně nabídka sazenic neoslovila, vypěstujte si vlastní petúnie ze semen, není na tom nic složitého.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist