Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Odjíždíte na dovolenou? Rady a tipy, jak se postarat o pokojové rostliny

Čvc 2405 Autor: Claudie Kornelová

Léto je obdobím dovolených a odpočinku. Pro mnoho z nás to znamená strávit několik dní nebo týdnů mimo domov. Zatímco my si užíváme sluneční paprsky a relaxujeme, naše pokojové rostliny zůstávají doma a vyžadují péči, aby přežily naši nepřítomnost. Jak tedy zajistit, aby byly vaše rostliny v dobrém stavu, když jste pryč? Zde jsou některé osvědčené rady a tipy, jak se o ně postarat během vaší nepřítomnosti.

rostlina

Jak se starat o rostliny v době vaší dovolené? Zdroj foto: Pixabay.com – hartono subagio

1. Příprava rostlin před odjezdem

  • Zalévání: Než odjedete, důkladně své rostliny zalijte. Pokud plánujete být pryč déle než týden, doporučuje se zalít rostliny důkladně den před odjezdem, aby měly dostatek času absorbovat vodu a zabránily tak přemokření.
  • Stříhání: Odstraňte všechny zvadlé nebo mrtvé listy a květy. Tím snížíte spotřebu vody a rostlina se zaměří na růst zdravých částí.
  • Hnojení: Těsně před odjezdem neaplikujte žádné hnojivo. Hnojení může podpořit rychlý růst, což zvýší potřebu vody a živin během vaší nepřítomnosti.

2. Automatické zavlažovací systémy

  • Zavlažovací koule: Jednou z nejjednodušších možností je použití zavlažovacích koulí. Tyto skleněné nebo plastové koule se naplní vodou a vloží do půdy. Postupně uvolňují vodu podle potřeby rostliny.
  • Zavlažovací hroty: Zavlažovací hroty jsou další skvělou volbou. Jsou to malé plastové hroty, které můžete připojit na láhev s vodou. Vložte hrot do půdy a voda bude postupně kapat do substrátu.
  • Knotové zavlažování: Knotové zavlažování je technika, při které se používají bavlněné nebo nylonové knoty, které vedou vodu z nádoby s vodou do květináče. Konec knotu vložte do nádoby s vodou a druhý konec do půdy rostliny.

3. Skupinování rostlin

Skupinování rostlin dohromady může pomoci udržet vlhkost. Umístěte rostliny blízko sebe, ideálně do vany nebo na misku s vodou pokrytou vrstvou kamenů. Když rostliny dýchají, vytvářejí vlhké mikroklima, které může pomoci udržet vlhkost déle.

kaktus

Dobré je skupinování, které zajistí rostlinám vláhu. Zdroj foto: Pixabay.com – hartono subagio

4. Použití mokrých ručníků

Umístění mokrých ručníků kolem základny květináčů může pomoci udržet vlhkost v půdě. Mokré ručníky poskytují stabilní zdroj vlhkosti, který pomalu vypařuje vodu do okolního vzduchu a půdy.

5. Mulčování

Aplikace vrstvy mulče na povrch půdy může pomoci udržet vlhkost. Můžete použít organický materiál, jako je rašelina, kůra nebo kokosové vlákno. Mulčování zpomaluje odpařování vody a udržuje kořeny chladné.

6. Přesunutí rostlin

Pokud je to možné, přesuňte rostliny do chladnějších a stinnějších částí domu. Přímé slunce a vysoké teploty mohou urychlit vysychání půdy. Ideální místo je blízko severního okna nebo v místnosti s nepřímým světlem.

rostlina

Nenechávejte rostliny na příliš slunném místě, raději je přestěhujte do stínu. Zdroj foto: Pixabay.com – Pexels

7. Zapojení sousedů nebo přátel

Pokud máte spolehlivé sousedy nebo přátele, zvažte je požádat o pomoc. Krátká návštěva jednou týdně, aby zalili vaše rostliny, může udělat velký rozdíl. Nezapomeňte jim poskytnout jasné instrukce a případně klíče od domu.

8. Investice do zavlažovacího systému

Pro ty, kteří často cestují, může být investice do automatického zavlažovacího systému dlouhodobým řešením. Tyto systémy mohou být naprogramovány tak, aby zalévaly vaše rostliny v pravidelných intervalech, což zajišťuje stálou péči během vaší nepřítomnosti.

9. Použití hydrogelů

Hydrogely jsou speciální polymery, které absorbují vodu a postupně ji uvolňují do půdy. Přidáním hydrogelů do substrátu můžete prodloužit dobu mezi zaléváním, což je ideální během delších dovolených.

10. Zajištění optimální vlhkosti

Pro rostliny, které vyžadují vysokou vlhkost, můžete použít zvlhčovače vzduchu nebo misky s vodou umístěné poblíž rostlin. Tento krok pomáhá udržet vlhkost vzduchu na optimální úrovni, což může být klíčové pro některé tropické druhy rostlin.

Závěr

Péče o pokojové rostliny během vaší nepřítomnosti nemusí být stresující. S trochou přípravy a použitím některých z výše uvedených technik můžete zajistit, že vaše rostliny budou prospívat i během vaší dovolené. Ať už zvolíte jednoduché zavlažovací koule, skupinování rostlin nebo zapojení sousedů, vaše rostliny budou čekat na váš návrat v plném zdraví a kráse. Šťastnou cestu a nezapomeňte se po návratu těšit z krásy vašich zelených přátel!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist