Obr mezi morčaty-morče Cuy
Není morče jako morče. Cuy je obr mezi morčaty. Dorůstá váhy 1,8 kg až 2,5 kg. Krom toho se odlišuje i v počtu prstů. Běžně mají morčata 4 prsty na předních a 3 prsty na zadních končetinách, zatímco Cuy může mít 6 – 7 prstů. Prsty jsou buď funkční, nebo jsou v podobě paspárků, čili nejsou pevně přichyceny k tlapce. Mnohoprstost (polydaktylie) je genetická vada, která doprovází tato obří morčata. Paspárky (atavismus) pokud neupadnou sami, je lepší nechat u veterináře odstranit, morče by si je mohlo zatrhnout a dojít k poranění a infekci.
Trocha historie
V Jižní Americe se chovají již po dlouhá staletí, a to především na maso. V oblastech kde je chudá zem, není možné chovat velká hospodářská zvířata a maso v jídelníčku najdete pouze při svátečních příležitostech. Novomanželé dostávají jako svatební dar pár těchto cuy morčat. Tato morčata se chovají v různých barvách i druzích osrstění, ale pro konzumaci jsou preferována světlá morčata. Je to především proto, že po porážce je zbavují srsti jako my vepře a konzumují je i s kůží. Chovají se na farmách ve velkých halách, které jsou rozdělené na jednotlivé boxy o velikosti 1×1, nebo 2×2 metry, podle počtu morčat. Krmena jsou převážně travinami, cukrovou třtinou a kukuřicí.
Cuy morčata u nás
Tato morčata se k nám dostala v 80. letech a my je chováme především jako mazlíčky a k výstavním účelům.
I u nás je najdeme v mnoha barevných variantách, ale i v různých typech srsti. Nejčastější je hladkosrsté s vírkem na čele, ale i jiné např. crested, coronet, rex či sheltie. Průvodním znakem jejich povahy je plachost, proto se nedoporučuje chovat jedno samotné morče a i přesto je potřeba se jim často věnovat. Pro dvě cuy morčata stačí klec 120 x 60cm, i tak je lepší je nechat volně proběhnout po bytě.
Chov Cuy morčat
Pro krmení platí stejné zásady jako u normálních morčat s tím, že krmná dávka je samozřejmě větší. Změna je ovšem u připouštění samiček, to se doporučuje dříve a to zhruba ve čtyřech měsících, když má hmotnost přes 1200g.
V pozdějším věku může dojít k pevnému spojení pánevních kostí a s tím spojené problémy s porodem. Mladé samečky je nutné oddělit již ve třech týdnech, jelikož pohlavně dospívají o něco dříve. Samici po porodu necháváme 3 – 4 měsíce odpočinout.
Nikdy se nesmí připouštět cuy s normálním morčetem. Normální samice nebude schopna porodit cuy mláďata a potomci takto zkřížených morčat budou mít s největší pravděpodobností porodní komplikace. Pokud se o chovu chcete dozvědět více, publikací v českém jazyce moc nenajdete. Nám se nepodařilo vypátrat žádnou. Asi za 11 Euro ale máte možnost koupit příručku chovu v němčině, Cuys Riesenmeerschweinchen (autor: Marta Cadena Arias). Další článek o morčatech najdete zde.
Píše se, že Cuy díky své velikosti umírá dříve než normální morče. Nemusí to tak být. Pokud své morče udržujete v dobré kondici, příliš vám netuční a má dobré životní podmínky, není důvod, aby předčasně umíralo. V našich chovech žijí cuy morčata 3 až 4 roky. Samozřejmě se může vyskytnout genetická vada, ale to už jsou výjimky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.