Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

O zimním jídelníčku domácího mazlíčka. Od toho letního se totiž liší!

Úno 1515 Autor: Redakce

Lidé mohou jídlo volit podle toho, na co mají právě chuť, přizpůsobovat svůj jídelníček ročnímu období. Jinými slovy, v létě sáhnete spíše po lehkém zeleninovém salátku, v zimě naopak po hutnější omáčce. Přemýšleli jste někdy nad tím, že váš čtyřnohý miláček takové štěstí nemá? Že je zcela závislý na vašem rozhodnutí? My jsme se nad tím zamysleli a vyzpovídali jsme na toto téma nutričního specialistu společnosti Brit Ing. Martina Kváše. Tady je výsledek.

Evoluce to psům příliš neulehčila

brit pes boxerV průběhu věků se zvířata přizpůsobovala různým teplotním podmínkám tím, že měnila své tělesné stavby. Ing. Martin Kváš zmiňuje tzv. Bergmannovo pravidlo, podle kterého evoluce způsobila, že zvířata v chladných oblastech dosahují větších rozměrů než jejich příbuzní v oblastech s teplým podnebím. Pes to má ovšem v zimě složitější – svou velikost totiž nemění, ale „pouze“ obroste zimní srstí. Nároky na termoregulaci těchto zvířat jsou obrovské. Úplně nejvíc trpí tělesné výběžky, tedy tlapky, uši a ocas. 

Větší jsou ve výhodě

V zimním období jsou z hlediska tepelných ztrát ve výhodě velká plemena psů. Martin Kváš vysvětluje, proč tomu tak je: „Vzhledem k objemu těla mají menší tělesný povrch, takže i jejich tepelné ztráty jsou nižší.“ Velká a zároveň dlouhosrstá plemena psů představují jedinou skupinu, u které není zapotřebí jídelníček v zimě měnit, tedy pokud se u psa nezmění jeho normální aktivita.  Něco jiného už ale platí pro velká plemena psů s kratší srstí. Zde je potřeba pečlivě sledovat kondici psa, jeho chování a schopnost udržet si teplotu. Pokud není něco v pořádku, zkuste zvýšit krmnou dávku, nebo přejděte na krmivo s vyšším obsahem energie. To v praxi znamená přechod na krmivo s přídomkem „activity“. Pejsek si o změnu jídelníčku většinou řekne sám. Jestliže tedy máte se svým čtyřnohým mazlíčkem vybudovaný zdraví vztah, nebude pro vás problém jeho požadavkům porozumět.

Kabátek před prochladnutím neochrání

Ačkoli kabátky a různé psí oblečky na menší plemena psů samozřejmě patří, neznamená to ještě, že jsou jimi psíci stoprocentně ochráněni. Zejména menší psi mohou v zimě velice snadno promrznout i přes oblečení, a to se potom může negativně podepsat na zdravotním stavu pejska. Většinou je možné takového psa vidět, jak stojí, klepe se, nechce se pohybovat. Martin Kváš to popisuje jako: „přirozenou snahu organismu omezit tepelné ztráty a zásoby energie ušetřit pro udržení tělesné teploty.“ V těchto případech už je změna jídelníčku téměř nutná. Řešení je ale jednoduché. Opět můžete zvolit krmivo s větším obsahem energie, nebo přidat jedno krmení za den. 

Malí či velcí, jsou věci, které by neměli v zimním jídelníčku chybět u nikoho

brit pes bernskyAť už budete sestavovat zimní jídelníček pro malého pejska, nebo pro obrovského hafana, chybu neuděláte, když vyberete takové krmení, které obsahuje zinek, měď či selen. Zinek totiž posiluje svou bariérovou funkcí kvalitu kůže, měď působí pozitivně na krvetvorbu a prostřednictvím lepšího přenosu kyslíku v organismu umožňuje okamžitý výkon. Selen ve spojení s vitamínem E tvoří přirozenou ochranu buněk proti stárnutí, vlastně takový anti-aging faktor. Tyto mikroprvky jsou v organických formách obsaženy v mnoha krmných směsích. Stačí si jen vybrat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist