Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nezapomeňte při zařizování bytu na pečlivý výběr vhodného dveřního kování a dveřních klik

Dub 1415 Autor: Františka Podzimková

Při zařizování bytu musíme myslet na spoustu detailů. Jednotlivé předměty, doplňky a zařízení by k sobě měly na první pohled pasovat. Samozřejmě je nesčetné množství stylů, do kterých interiér můžeme ladit a směřovat. Mějte na paměti, že i malý detail může celkový dojem kompletně zhatit. Proto pečlivě volte, vybírejte a rozmýšlejte. Z vlastní zkušenosti vám garantujeme, že nepromyšlený detail se snadno může stát pěstí na oko. Možná jste si touto zkušeností už také někdy prošli, pokud ne, snažte se jí co nejlépe vyvarovat.

Zařizovací předměty, nábytek, doplňky a tak dále se dají přemístit, upravit, nebo snadno vyměnit za jiný kus. Výměna dveří a oken už tak snadnou záležitostí není. Takové zařízení pravděpodobně neobměňujete příliš často. Dveře i okna vám dokážou posloužit i několik desítek let, samozřejmě v případě, že zvolíte kvalitní a odolné výrobky. Právě z tohoto důvodu je praktické vybírat jednoduché, až klasické typy. Předejdete tak tomu, že se vám rychle okoukají a začnou vás nudit.

design lineOkenní a dveřní výplně můžete doplnit o zajímavé kování či kliky. Tím zajistíte to, že budou originální a zajímavé. Přeci jen kování a kliky jsou lacinější položkou, než samotná okna a dveře. Cena se pohybuje převážně v řádech stokorun a dají se tak jednoduše obměnit, v případě, že se rozhodnete zařízení bytu celkově změnit.

Kování na dveře se vyrábí v mnoha tvarových a materiálových variantách. Samozřejmě každý typ se hodí do jiného objektu a na různé druhy dveří. Některá dveřní kování lépe vyniknou v bytech a rodinných domech, jiná zase v kancelářích či veřejných budovách. Také se liší kování, které umisťujeme do interiéru a to které do exteriéru.

design lineCo se materiálového dělení týče, kování se převážně vyrábí hliníkové, nerezové a kované. Hliníkové se používá výhradně v interiérech. Jeho použití se doporučuj zejména v rodinných domech či bytech. Do frekventovanějších provozů není jeho použití příliš vhodné. Kování z hliníku je ze všech kování svou cenou nejdostupnější. Nerezové kování se, oproti hliníkovému, dá použít takřka kdekoli. Materiál, ze kterého je kování vyráběno (ušlechtilá ocel 304) je velmi odolný a kování má vysokou životnost. Hodí se tedy i do frekventovanějších míst. Kované kování oceníte zejména při rekonstrukcích či dobových replikách. Kování v černé patině vypadá velice věrohodně a použít se dá v interiéru i exteriéru. Kované kování se vyrábí i s různými zdobnými ornamenty, což výrazně prospívá originalitě i věrohodnosti.

Tvarové řešení kování je nejčastěji štítové

stitove kovani design line Jedná se o podlouhlý tvar, který se hodí snad na všechny typy dveří. Osazení kování je řešeno kvalitními štíty zhotovenými ze zamakové slitiny. Montáž je velmi snadná a varianty provedení pestré. Každý si jistě vybere ten správný typ kování. Velmi oblíbené je i rozetové kování, tedy s kruhovým, oválným či čtvercovým obrysem. Díky systému FIX-IN je zajištěna dokonalá a snadná montáž do dveří. Pro posuvné dveře se používá speciální druh kování. Je upraveno tak, aby nepřekáželo správnému chodu posuvných dveří.

Speciální skupinou je pak okenní kování. Liší se rozměrově i tvarově. Montáž kování na okna je nejčastěji pomocí vrutů, které se jednoduše instalují.

Pokud chcete, aby kování zvýšilo bezpečnost dveří, vybírejte z nabídky bezpečnostního kování. Tento typ kování je testován NBÚ a je opatřeno certifikovanými atesty, které bezpečnost prokazují. Bezpečnostní třídy, ve kterých se toto kování pohybuje, jsou 2 a 3. Dejte si však pozor! Ochranné kování není totéž, co bezpečnostní. Ochranné není bezpečnostně testováno a pro zabezpečení tedy není příliš vhodné. Jeho využití se doporučuje pro druhé bezpečnostní dveře, nebo jako kování na vstupní branku.

Kování se samozřejmě musí doplnit o vhodnou kliku

Ideální je volit stejné materiálové provedení a vždy se přesvědčit, že daná klika do vybraného kování pasuje a jde zasadit.

Kliky však nejsou jediným řešením. Otevírání se dá řešit zrovna tak i madly či koulemi na dveře. Koule může být buď pevná, nebo otočná, podle toho, co preferujete. Dveřní madla se používají v bezbariérově přístupných prostorách.

cilindricka vlozkaDalší nedílnou součástí dveří, na kterou je třeba při zařizování myslet, je cylindrická vložka. Zhotovena může být z matného niklu nebo česaného bronzu. I když na ní není kladena tak velká pozornost a jedná se o malé zařízení, měla by přesto být celkově sladěna se zbytkem interiéru. Rozlišujeme stavební a bezpečnostní cylindrickou vložku. Na otevření klasické stavební vložky je potřeba normální krátký klíč. Bezpečnostní vložku otevřete pouze za pomoci dlouhého bezpečnostního klíče a speciální karty.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Nezapomeňte při zařizování bytu na pečlivý výběr vhodného dveřního kování a dveřních klik
  • Vladimír L. 9.5.2014 (11:39)

    Dle mého názoru je u každého nábytku důležitý výběr kvalitního a vzhledově pěkného kování . Mnoho výrobců na to neklade důraz, což je pro koncového zákazníka škoda.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist