Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nevšední balkonové rostliny-Mandevila a Ipomoea (batáty)

Čvn 1107 Autor: Redakce

Dnešní muškáty vydrží i mírné mrazíky, mají neskutečné množství barevných kultivarů, mohou být klasické i převislé a kvetou jako o život. Přesto se na našich balkonech a terasách stále častěji vyskytují nevšední balkonovky. Dnes vám chceme představit Ipomoeu a Mandevilu.

Mandevila

mandevilla

Mandevila je mezi balkónovými rostlinami novinkou, její obliba však rychle stoupá. Ne nadarmo je nazývána královnou balkonů, ale známá je i pod názvem dipladenie, fandevila či sandevila. Tato vytrvalá popínavá dřevitá liána má dekorativní listy, nádherné květy a přirůstá až pět metrů ta rok! Na pěstování přitom není nikterak náročná a dá se rozmnožovat řízkováním nebo rozsazením větší sazenice.

Mandevila je doba ve střední Americe a nesnáší mrazy, proto jí na podzim nezapomeňte uklidit do zimní zahrady (vyžaduje chladno, světlo a mírnou zálivku). Jde tedy o klasickou mobilní zeleň. Pokud nemáte vhodné podmínky pro přezimování rostliny, můžete ji pěstovat jako letničku a příští rok opět nakoupit sazenice. Ptejte se po kultivaru Mandevilla sanderi hybride, který má krom dekorativních listů krásné velké květy různých barev. Pokud máte více prostoru, můžete si dovolit vyšší a mohutnější dřevitou liánu rodu Mandevilla suaveolens neboli Mandevilla laxa.

Jak pěstovat Mandevilu (dipladenii)

Jako při každé výsadbě nezapomeňte na drenáž a dopřejte rostlině na živiny bohatý propustný substrát. Mandevila vyžaduje slunné chráněné stanoviště a přihnojení hnojivy pro balkonovky minimálně jednou za týden. Hnojit začněte měsíc po zasazení rostliny. Většina substrátů hnojivo obsahuje.

Pokud se budete o  Mandevilu dobře starat a dopřejete jí dostatečnou oporu, pokvete od jara do podzimu. Dokonce jí nevadí ani občasné přesušení substrátu, takže můžete bez obav odjet na chatu či chalupu.

Ipomoeabatata (Povijnice jedlá)

ipomoea batataPovijnice jedlá neboli Ipomoeabatata je další rostliny vhodné do větších truhlíků a jiných nádob stinných i slunných balkonů. Krom velmi dekorativních, barevných listů nabízí i kořenové hlízy-sladké brambory, chcete-li batáty.

Povijnice je popínavá trvalka, která může v dobrých podmínkách dorůst až několika metrů. Třebaže se jedná o trvalku, doporučujeme ji namnožit řízkováním než se trápit s přezimováním mateřské rostliny. Ipomea je k sehnání v několika barevných kultivarech. Krásně dekorativní jsou světle zelené (limetková zeleň) i velmi tmavofialové listy. Sladkých hlíz pod zemí se ale dočkáte jen u klasického kultivaru.

Ipomoea se hodí do truhlíků s dalšími nenápadně kvetoucími letničkami jako je Lysimachia (vrbovka)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Nevšední balkonové rostliny-Mandevila a Ipomoea (batáty)
  • Marcela lupacova 24.5.2018 (07:53)

    Může se sandevila kombinovat s jinimi květinami

  • Pavlína 4.5.2012 (15:19)

    Sehnala jsem na dobírku zahradnictví Lebiš

  • Jarka Dobrovolná 9.4.2012 (19:02)

    Mám dotaz, kde sehnat batáty. Ráda bych, pokud je někdo posílá jako zásilka poštou. Předem velmi děkuji.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist