Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nevšední balkónové rostliny-KOSMATEC

Kvě 1120 Autor: Redakce

Klasikou na balkonech jsou petunie a muškáty. Letošní léto ale budou populární i sukulentní rostliny s dužnatými listy. Příkladem může být kosmatec, řeřicha nebo třeba Mandevila.

Kosmatec

Jde o nízkou téměř sukulentní rostlinu, která je dobře chráněná proti výparu, a proto se hodí pro velmi suchá stanoviště. Na balkoně vydrží i bez zalívání, takže se nemusíte obávat odcestovat například na chatu.

Kosmatec má zajímavé listy a jeho květy jsou různobarevné, podobné střapaté kopretině. Barevné květy vám budou krášlit balkon po celé léto. Základem pro pěstování je přímé slunce  velmi omezená zálivka. Rostlinu zasaďte do substrátu, který smícháte s pískem. Není potřeba přihnojovat. Kosmatec lze zakoupit jako sazenice nebo pěstovat ze semínka.

kosmatec Mesembryanthemum crystallinum

Ty vyséváme v březnu a sazeničky vysazujeme koncem května.

Nejznámější druhy kosmatců

Kosmatec krystalový – Mesembryanthemum crystallinum

Kosmatec krystalový je základem křížení kulturních rostlin. Pochází z Afriky, kde dorůstá až 80 cm, ale většinou jde o poléhavou rostlinu. U nás se téměř nepěstuje zejména z důvodu, že vyšlechtěné kultivary jsou méně náročné a mají mnohem hezčí květenství.

kosmatec sedmikraskovyKosmatec sedmikráskový – Dorotheanthus bellidiformis
Kosmatec sedmikrásový je standardním druhem, který se hodí na balkon, do truhlíků. Dorůstá výšky maximálně 20 cm. Jeho květy jsou v barvách od bílé, přes růžovou až po fialovou. Vyžaduje slunce (kvete jen na slunném stanovišti), velmi omezenou zálivku a žádný přídavek hnojiv.

Kosmatec Delosperma cooperikosmatec cooperi

Jde o červeno-fialově kvetoucí skalničku, která je velmi oblíbená pro dlouhou dobu květu. Krásné květy budou krášlit zahradu během celého léta. Doporučujeme sázet do písčité půdy na jižní stranu skalky. Vyžaduje slunce, omezenou zálivku bez přídavku hnojiv. Jde o mrazuvzdornou odrůdu, přesto je vhodné na zimu zakrývat.

Kosmatec Delosperma nubigenum

kosmatec nubigenumVelmi odolný, žlutě kvetoucí kosmatec vhodný na slunné skalky. Jde o plně mrazuvzdorný druh, který se často využívá jako půdopokryvná rostlina do větších skalek. Miluje slunce, a písčitou velmi propustnou půdu. Všechny komatce doporučujeme pěstovat na drenážní vrstvě.

Kosmatec Delosperma congestum

kosmatec congestumTato nizoučká skalnička vás ohromí nespočtem krásných žlutých květů. Krom skalniček se hodí i do korýtek a různých prohlubní v kamenech. Jinak vyžaduje slunné suché stanoviště  propustnou, na živiny chudou půdou. Na zimu je vhodné rostlinu přikrývat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist