Netřesk je ideální rostlinou pro skalky
Seskupení kamenů, zídky a skalky jsou i v moderních zahradách velmi oblíbené. Osázet je vhodné tak, aby celé nepřerostly a právě k tomu se bezpochyby hodí netřesky. Tyto sukulentní rostliny se hodí všude tam, kde je velmi málo písčité zeminy. Uchytí se v podstatě kdekoli a navíc nevyžadují žádnou zálivku, což je v dnešní době nedostatku vody také velkou výhodou. Pokud plánujete skalku, klidně ji umístěte na jižní stranu. Protože netřesky si poradí i úpalem. Naopak budou ještě barevnější a brzy vykvetou. Pokud navíc budou mít dostatek prostoru, odvděčí se vám kobercem dceřiných přízemních růžic.
Léčivé účinky netřesků
Možná jste to vůbec nevěděli, ale netřesky už se pěstují podobně jako aloe jako pokojové rostliny. Ostatně účinky gelu z dužnatých listů netřesků se používají stejně, jako v případě světoznámé aloe. Stačí třeba rozpůlit dužnatý list a potřít jim drobné odřeninky, bodnutí hmyzem a jiná drobná poranění kůže. Ze zkušenosti víme, že netřesk dokáže bojovat také s bradavicemi. Jak na to?
Gel a krém z netřesku
Rozdrcený list vždy na noc přiložte na bradavici a zalepte nebo převažte tak, aby na místě vydržel celou noc. Gel z netřeskových listů zkuste 1:1 smíchat s kokosovým olejem a touto směsí si pravidelně mažte paty a jiná zrohovatělá místa na kůži. Uvidíte, že zanedlouho budete mít kůži jako po pedikúře. Netřeskový gel si můžete nachystat do zásoby a skladovat v lednici. Pokud máte velké listy, oříznete z nich tuhou část a vnitřek dáte do čisté suché uzavíratelné skleničky. Malé lístky můžete omýt, nechat oschnout a celé rozmixovat a následně přepasírovat přes jemné sítko. Takto vyrobený gel vydrží v lednici klidně i měsíc.
Náš tip: Jemné lístky můžete nakrájet a přidat do dresinku zeleninového salátu
Jaký vybrat kultivar?
Každý netřesk je krásný pro někoho jiného. Navíc je poměrně složité rozeznat netřesky od nechrastců, protože se liší jen stavbou květu. Pro účely klasického zahrádkáře je úplně jedno, zda máte na zahradě ten či onen druh.
Zahradní netřesky stále díky šlechtění rozšiřují svou rodinu desítek kultivarů, které se liší barvou dužnatých listů i květů. Listy netřesků mohou být od zelené, přes modrou a hnědou až do fialova, nebo různě panašované či jinak různobarevné, chlupaté a podobně.
Přesto je stále nejčastěji pěstovaný netřesk střešní (Sempervivum tectorum), který je typický matně zelenými růžicemi s červenými špičkami listů a nachově červenými květy. Tento nebo podobné netřesky najdete běžně také v přírodě a jak již jeho druhový název napovídá, na zanedbaných střechách. Ostatně střechy se také někdy používají k jeho pěstování a pak se podobně jako mech sklízí.
Velkou novinkou několik let nazpět byl netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum), který vytváří miniaturní přízemní růžice, které jsou jakoby opředeny pavučinkami. Jde o velmi zajímavý kultivar s červeno-růžovými květy.
Velmi vyhledávaným kultivarem je také netřesk jižní (Sempervivum marmoreum) s karmínově červenými listy se zelenými špičkami.
Další zajímavé kultivary:
- Sempervivum Bronco – středně velké bronzové růžice
- Sempervivum Noir- středně velké růžice jsou zelené s červenými špičkami
- Sempervivum rupicolum – středně velké růžice svěže zelené barvy s vínovými špičkami listů
- Sempervivum Tesoro – růžice tohoto kultivaru jsou velké až 20 cm
- Sempervivum Snow Balls – středně velké zelené růžice jsou jakoby ojíněné mrazem uprostřed
Věděli jste že …
-některé kultivary se dříve řadily k netřeskům, ale nyní jsou nově řazeny do rodu nechrastec (Jovibarba). Rozeznat je od sebe v době, kdy vytváří jen přízemní růžice je v podstatě nemožné. Museli byste si počkat na dobu květu. Květy netřesků mají tvar hvězdicovitý. Nechrastce mají květy zvonkovité nebo trubkovité a mají méně květních lístků. Barva může být shodná s netřesky.
-se netřesky rozmnožují rychlou tvorbou dceřiných růžic, rychle vytvoří doslova kobercovité porosty. Jakmile však konkrétní růžice vykvete, ihned odumře. Je proto třeba odumřelé růžice odstranit, načež se volné místo zase rychle zaplní mladými rostlinkami.
-netřesk obsahuje menší množství piperidinových alkaloidů, proto není vhodné jeho vnitřní užívání pro těhotné, kojící ženy a děti do věku tří let.
Komentáře k článku
Helena Bugošová 5.6.2020 (12:46)
Dobrý den mám na rajčatech zkroucené listy,prosím o odpověď o jakou nemoc jde a co mám dělat,aby se to už neopakovalo,děkují Helena