Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Nenáročná letnička vhodná i k sušení – to je nevadlec

Úno 2028 Autor: Redakce

Myslíte si, že už jste objevili všechny zajímavé letničky? Pokud ještě nepěstujete nevadlec, tak rozhodně ne. Je to pestrý fešák, kterého se mnozí z nás „štítí“ kvůli jeho někdy uměle vypadající kráse a pestrým barvám. To ale nemusíte. Tento krasavec se hodí pro zahrady i truhlíky.

nevadlec

Proč mít nevadlec na zahradě?

Nevadlec neboli celosie (lat. Celosia) je rostlinka, která vás již nejspíš mnohokrát zaujala v květinářství. Mnohdy na ni narazíte až v sezóně, když jsou vyprodány balkonovky, a tak nevadlec ještě více září. Umí nabídnout pestré až neononové barvy ve spektru od bordové a cyklámenové, přes červenou, oranžovou až po žlutou. Když se zaměříme na jednu barvu celosie, dokáže být její použití samostatně i v kombinaci s jinými květinami, velice decentní. Naopak, pestré směsi jsou doslova jako „nabíječka“ energií.

nevadlec

Nevadlec i pro začátečníky aneb jak jej snadno vypěstovat

Tuto krásnou rostlinku, kterou mnozí řadí mezi tzv. slaměnky, protože ji lze v sušeném stavu v plné kráse zachovat, zvládne vypěstovat i ten, kdo zatím za sebou příliš pěstitelských úspěchů nemá. Jde o nenáročnou teplomilnou letničku. Přímý výsev není možný, proto, jestliže se nerozhodnete čekat na již předpěstované a nakvetlé rostliny v květinářstvích a hobby marketech, je právě v druhé polovině března čas pustit se do předpěstování celosie. Nejde o nic složitého. Semínka se vysévají na povrch pěstebního substrátu a nechají se navlhčené několik dnů pod igelitovým sáčkem. K naklíčení totiž potřebují vysokou vzdušní vlhkost. Poté, co začnou klíčit, je můžeme lehce poprášit substrátem a opět zvlhčit. Rostlinky jednotíme, jakmile jim narostou první pravé listy.

Rostliny celosie vysazujeme ven po zmrzlých. Jsou totiž díky svému africkému původu extrémně citlivé na mráz. Milují teploty mezi 20 °C a 25 °C. Pod 16 °C začínají trpět chlorózou. Což je však jediná nemoc, která se na nich projevuje a nejsou citlivé ani na výskyt škůdců. Pozor též na přemokření. A to seshora i zezdola. V příliš dlouhodobě mokré a jílovité půdě může nevadlec odehnívat od kořene. Některé odrůdy, ve kterých se v květenství udrží voda, zas hnijí v květu při dlouhotrvajícím dešti.

Aby nevadlec měl skutečně pestré a zářivé barvy, potřebuje kvalitní celosezónní hnojení, díky němu též trvale nakvétá.

nevadlec

Kam s celosií?

· Pěstujeme ji výhradně na slunečném stanovišti bez rizika podmáčení i při delších deštěch.

· Zejména nižší odrůdy se hodí i do truhlíků a květináčů – samostatně i v kombinaci s dalšími rostlinami.

· V záhonech je možné kombinovat nevadlec taktéž samostatně i jako doplněk dalších letniček, eventuálně je každoročně dosazovat do trvalkových záhonů.

nevadlec

Vlastní semena s trochou práce

Semínka, která si koupíte v obchodě, mají životnost pět let. Což je velká výhoda, protože obvykle je pro nás na jednu sezónu výsev celého balíčku příliš. Pokud si chceme odložit vlastní semena, můžeme, ale je nutné rostlinu, kterou se takto rozhodneme namnožit, ochránit před opylením jinou barvou či druhem. Celosie se totiž navzájem kříží a obvykle, zejména pokud jde o barvy, vznikají vzájemným křížením nevhodná vícebarevná květenství. Takže je třeba jednu či dvě rostliny pěstovat zcela odděleně od jiných, anebo se doporučuje v květu, ještě před opylením, rostlinu zakrýt papírovým sáčkem a zabránit tak kontaminaci jiným pylem.

nevadlec

Krása celosie i v zimě – usušte si ji!

Nevadlec si umí svoji krásu zachovat i po usušení. K sušení se používají především vyšší odrůdy. Suší se i se stonkem. Odtrhněte je v plném květu a sušte jej v teple, ale mimo přímé sluneční záření tak, že rostlinu pověsíte dolu hlavou.

nevadlec

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist