Nejvyšší čas pro výsev paprik právě přichází
Paprika patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny u nás i ve světě. Existují odrůdy mnoha tvarů, barev i využití. Některé odrůdy jsou k jídlu, jiné se využívají jako koření i jako lék. Pochází ze Střední Ameriky a je poměrně náročná na pěstování, hlavně na vláhu, teplo a živiny. Její konzumace je zdraví prospěšná, obsahuje totiž vitamín C, karotenoidy, mastné kyseliny a také působí jako prevence proti kornatění cév. Jen v Čechách je k dostání kolem sedmdesáti různých druhů a patří mezi nejvíce pěstovanou zeleninu. Nevadí, pokud nemáme k dispozici zahradu, papriky si můžeme v klidu pěstovat i na balkóně.
Jak a kdy papriky vysévat?
Právě nyní, od ledna do poloviny února, začíná zahrádkářská sezóna právě v podobě výsevu paprik. Takto brzy musíme začít kvůli dlouhé vegetační době paprik. Paprika je velmi náročná rostlina, proto abychom byli při pěstování úspěšní, je třeba poskytnout jí velkou péči a ideální podmínky pro vývoj. Paprice nesvědčí chlad ani výkyvy teplot. Všechny odrůdy paprik se vysazují stejným způsobem.
Jako výsevní substrát je velmi osvědčený Agroperlit. Je k dostání v zahrádkářských prodejnách a můžeme mít jistotu, že v něm nesídlí zárodky plísní nebo fytopatogenních hub a také je naprosto bez živin. Nejdříve tedy na dno květináče (můžeme použít i truhlík) položíme filtrační kroužek ze savého papíru (postačí i ubrousek), aby Agroperlit nepropadával, a na něj nasypeme Agroperlit. Semena vyséváme rovnou na srovnaný povrch a přikryjeme je opět savým papírem nebo netkanou textilií. Před výsevem můžeme semínka namočit. Každé semínko by mělo mít dostatek místa. Zaléváme tak, aby vrchní papír byl stále vlhký. Pod květináč umístíme misku s vrstvou vody kolem jednoho centimetru. Dbáme na to, aby v misce pořád byla voda. Klíčící semínka potřebují dobré světelné i tepelné podmínky.
Pro klíčení je klidně můžeme dát blízko topení, vysoká teplota (až 30ºC) jim dělá dobře a urychluje klíčení. Je opravdu důležité udržovat ve výsevu vlhkost. Během čtrnácti dnů by měli rostlinky naklíčit a ve velikosti kolem jednoho centimetru je vyndáme a přepíchneme do truhlíku se substrátem určeným k pěstování. Pak už rostliny nepotřebují tak vysoké teploty, bude stačit teplota kolem 20ºC a sazenice stále mírně zaléváme. Jednou týdně přihnojíme například hnojivem Kristalon Start nebo Wuxal Kalcium. Do skleníku nebo fóliovníku můžeme vysazovat v polovině dubna, do volné půdy až v polovině května.
Jakou odrůdu si pro pěstování vybrat?
Na trhu je nespočet nejrůznějších druhů paprik pro různé účely a každým rokem přibývají nové a nové odrůdy. Podle čeho bychom si tedy měli odrůdu k našemu pěstování vybrat?
V první řadě by každý měl posoudit podmínky, ve kterých bude papriku pěstovat. Mnoho odrůd vyžaduje teplo, takže pokud nemáme k dispozici skleník, fóliovník nebo nežijeme v teplé oblasti, je lepší zůstat u polních odrůd. Odrůdy se silnou dužninou jsou vhodné do teplých podmínek, ty slabostěnné zase do těch venkovních. Dále je určitě důležité vybírat podle chuti, můžeme vybírat ze sladkých, pálivých nebo ostrých. Dalším faktorem jsou i barvy, jejichž škála je také široká. Abychom vybrali správně, je lepší nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde nám personál případně i poradí. Stále více oblíbené jsou odrůdy vyšlechtěné u nás, neboť se dobře pěstují v českých podmínkách a svými vlastnostmi se vyrovnají těm zahraničním.
I pro začátečníky je vhodná chutná a sladká odrůda Balkónovka, kterou, jak již její jméno naznačuje, můžeme pěstovat v truhlíku na balkoně nebo i na květinovém záhoně. Letošní novinkou je i paprika Banánek, která má skvělou chuť, krásnou barvu a je vhodná i pro děti. Kulatá paprika Gurmánek se silnou dužninou je také velmi chutná a hodí se pro různé zpracování. Odrůda Paprsek je sladký beraní roh a společně s předchozími odrůdami se dá pěstovat venku. Mezi takzvané obří papriky patří odrůdy Jiřka F1, Filip a Barča.
Velmi oblíbenou odrůdou, je Amy, polní paprika maďarského typu. Tato světlá, šťavnatá paprika patří mezi nejpěstovanější. Odrůda Hamík byla vyšlechtěna u nás, dá se pěstovat v teplejších podmínkách i venku, poskytuje oválné plody oranžové barvy a nemá skoro žádná semena. Všichni známe proslulou Kapii, červená papriku s pevnou stěnou. Mezi další osvědčené patří třeba Amadea F1, Slávy F1, Gelby F1, Oreny F1, Kvadry F1, Lungy F1, Lydia, Saskia F1 a spousta dalších.
Samozřejmě je k dostání mnoho a mnoho nejrůznějších odrůd, záleží pouze na vás, které si vyberete. Krom novinek ale vždy sáhněte i po osvědčené klasice, abyste vždy sklidili alespoň něco.
Komentáře k článku
Anna Kavalkova 1.4.2018 (14:32)
Dobrý den přeji, prosím o radu. Vyseli jsme papriky kozí rohy ale to co vzešlo ze semínek ,vůbec nemá podobu paprik. Vzešlá sazenice má chlupatý stonek i listy. Listy mají tvar jako rajčata. Když chci zjistit po čem voní ( promnutím mezi prsty ) , není tu žádná vůně. Rajčata voní už od malinké rostlinky. Máme to vyjednocené po jedné rostlině v kelímku, rychle to roste. Nebudeme vědět co to je a kam to vysadit na zahrádce. Semena jsme koupili v original balení v obchodě.Děkuji za odpověd Kavalkova Anna
Dáša 12.1.2018 (11:53)
Děkuji za rady.