Nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně
Kdosi chytrý kdysi řekl, že není hezčí pohled na svět, než z pohledu koňského hřbetu. A stovky českých jezdců mu dávají za pravdu. Ještě před pár lety byla jízda na koni zasvěcena jen nejbohatším skupinám lidí, dnes si ale můžete jít zajezdit kdykoliv a téměř kamkoliv. Kromě klasického jezdectví roste zájem i o western.
Western je něco, co v nás vyvolá vzpomínky na staré americké filmy, představu drsných chlapů v kovbojských kloboucích a něžných dam v krajkových šatech. I když jsme dnes o několik století dál, popularita westernu roste i u nás a jezdí se v něm dokonce mistrovství.
Kdy poprvé na koně?
I když je kůň zvíře, které budí svou velikostí respekt, „koňáci“ se shodují, že nejlepší je posadit dítě na koňský hřbet už v útlém dětství, klidně ve dvou letech. Samozřejmě se v tuto chvíli nemůže jednat o plnokrevníka, který touží závodit, daleko vhodnější je poník nebo klidný a trpělivý kůň, který dokáže svou touhu po běhání potlačit. Dítě v tomto věku nemůžeme nechat na pospas koni, začátky bývají většinou o vodění na oprátce, případně ukazování, o čem je práce se zvířetem. Divili byste se, jak rychle si děti zamilují lonžování, tedy vodění koně na dlouhé oprátce v kruhové ohradě, jak si snadno osvojí první povely k tomu, aby je kůň poslouchal nebo jak je bude bavit krmení zvířat nebo kydání hnoje.
Proč zrovna western?
Jen zasvěcení vědí, že westernovému ježdění se věnují čeští nadšenci už několik desítek let. Až v poslední době získává popularitu, a to zejména díky pravidelným závodům pořádaným českým sdružením Rodeo Corral WI-CZ, které je pobočkou americké neziskové Westerners International, a několika dalšími organizacemi působícími v České republice. Pokud budete chtít, můžete trávit každý víkend v sezóně, tedy od května do října, na jiném ranči a se zatajeným dechem sledovat, jak čeští kovbojové a kovbojky bojují s rychlostí a dobytkem.
S dobytkem je někdy těžká práce
Když přijedete na kterýkoliv závod v rodeu, můžete si být jisti, že bude postaráno o netradiční zábavu, která chytne děti i dospělé. V rychlém sledu za sebou se vám představí jednotliví jezdci i týmy při Barrel Race, tedy závodu na čas mezi plechovými barely, oceníte jejich šikovnost při lasování anebo některé z dobytkářských disciplín.
Právě dobytkářské disciplíny bývají divácky nejatraktivnější, s telaty nebo mladými býčky bývá někdy těžká domluva i pro zkušeného jezdce, a stává se tak, že při oddělování telete od stáda nebo značkování na stehno barvou prostě zvířata neposlouchají a tvrdošíjně se drží svého stáda. Disciplín je samozřejmě celá řada, každý pořadatel zařazuje jen vybrané podle svého úsudku. Nezřídka bývají klasické závody oživeny také Steer Wrestlingem, tedy disciplínou, ve které má jezdec za úkol vlastníma rukama skolit běžící tele. Samozřejmě tak, aby mu v žádném případě nemohl ublížit a oba přežili tento souboj zvířete s člověkem bez úhony.
Svět kovbojů má své kouzlo, kterému každoročně podlehnou desítky nových mladých jezdců. Podívaná na závodech je to krásná, a tak se připravte, že pokud na ně vyrazíte se svými potomky, pravděpodobně se nevyhnete tomu, aby tento nádherný a pro tělo zdravý sport vyzkoušeli a mohli mu rychle propadnout.
Komentáře k článku
Tereza Menclová 10.12.2014 (17:10)
Mám vlastního koně Wikouše.Je to můj miláček.