Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Nejen lidé trpí výkyvy počasí

Čvn 1402 Autor: Redakce

Bouřky, průtrže mračen, valící se voda. To je obrázek posledních dní. Počasí si zahrává nejen s námi lidmi, ale i se zvířaty. Loňský rok byl fatální pro desítky druhů ptáků (čápi, rorýsi, vlaštovky…) a tak se ve stanicích opět obávají, zda nám příroda i letos ukáže v posledních jarních dnech svou sílu.

mlade zeslably rorysPohotovost mají pracovníci stanic všech českých i moravských krajů. Příjmy promáčených a vysílených ptáků začínají. Obrovským problémem je však obsazenost stanic mláďaty. Díky neznalosti, neinformovanosti a mnohdy i touze po zviditelnění se, přijímají stanice desítky ptačích mláďat denně! K tomu se, bohužel, objeví sem tam malý zajíček či srnče. Všechno jsou vesměs zbytečné odběry z přírody, mláďata pomoc nepotřebovala!

Lidé si mnohdy vymýšlí, aby zvíře do stanice dostali. To nám potvrzuje i pracovník Pražské zvířecí záchranky, David Zítek. „Tvrdí, že se jedná buď o holátko, nebo naopak zraněného, pomoc potřebujícího dospělce. Přesto, že se snažíme si pravost výpovědí ověřit, podrobně se vyptáváme na vzhled a chování jedince, případně si vyžádáme zaslání MMS fotografie, až na místě se utvrzujeme v tom, že šlo opět o planý poplach.“ Lidé však trvají na převezení zvířete do záchranné stanice, mnohdy i vyhrožují a obviňují pracovníky z nekompetentnosti.

Zvláště v těchto dnech, kdy je nezbytné, aby pracovníci stanic stíhali zajistit pomoc akutním případům, apeluje Český svaz ochránců přírody, jakožto koordinátor všech devětadvaceti záchranných stanic sdružených v Národní síti na to, aby se lidé řídili základními pravidly:

1)V klidu ležící srnčata či zajíčky nesbíráme

mlade kosa cerneho2)Pokud se nejedná o spadlé hnízdo s holaty, či o evidentně zraněné ptáky, po zemi poskakující pták je s největší pravděpodobností ptačí dorostenec, kterému už je hnízdo „malé“ a ač ještě neumí dobře létat, poznává svět bedlivě střeženo a krmeno rodiči

3)V každém případě, než se ujmete volně žijícího živočicha, konzultujte situaci nejdříve s odborníky. Kontakty na jednotlivé stanice naleznete na stránce zachranazvirat.cz, případně se obraťte na centrální dispečink na telefonu 774 155 155

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist