Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Nehtová mykóza umí potrápit

Led 2002 Autor: Redakce

Lidské tělo se s plísňovými onemocněními potýká poměrně často. Nejběžnější je úporně svědící mykóza mezi prsty na nohou. S tou si ještě poměrně dobře, rychle a snadno poradíme. Horší už je, když mykóza napadne naše nehty. Nehtová mykóza se totiž likviduje velice složitě a jde vždy o dlouhodobou léčbu.

Plísně nejčastěji napadají naši kůži a nehty, běžné je však i plísňové napadení organismu. Rozvoji plísňových onemocnění napomáhá především nadměrná konzumace cukru, nadužívání různých mycích prostředků a desinfekcí, ale též nedostatečná hygiena, taktéž zbytečné užívání antibiotik. Náchylnější k plísním můžeme být z důvodu narušené imunity, genetické výbavy, stresu i různých onemocnění, jako jsou cévní nemoci, diabetes apod.

plisen nohy

Jak (ne)chytnout nehtovou plíseň

Popraskanou kůži mezi prsty často podceňujeme, a právě tento druh plísně je nejčastějším zdrojem přenosu plísně na nehty. Obvykle se jako první objeví na nehtech u nohou, mnohdy se na jiné nehty ani nerozšíří. Stát se to však může a neběžnou není ani plíseň na nehtech rukou. Mnozí, zejména ženy, místo léčení, plíseň maskují – laky na nehty. Čímž dochází ještě k větší degradaci nehtu.

Plíseň nejčastěji chytneme ve veřejných bazénech, sprchách, v sauně, z hotelových koberců, z ručníků, i z cizích pantoflí a obuvi. Stačí mikroskopické spory, které se obvykle nachází na kouscích odlupující se kůže, a na problém máme zaděláno. Jde o poměrně snadno přenosné onemocnění. Vždyť v Česku se s mykózou léčí kolem 800 000 lidí a dá se předpokládat, že promořenost populace plísní nohou a nehtů bude minimálně dvounásobná.

plisen nehtu

Jak se nehtová mykóza pozná?

Nehtovou plíseň poznáte tím, že se vám začnou olamovat a štěpit nehty. Později nehet hrubne a zvyšuje se jeho tloušťka. Mění rovněž barvu na žlutou, růžovou až namodralou. V pokročilém stádiu se začne nehet oddělovat od nehtového lůžka, čímž dochází k jeho trvalému poškození.

nehtova mykoza

Babské rady na nehtovou mykózu

Plíseň nohou dokážete babskými radami obvykle léčit, s nehtovou mykózou to už je horší. Existuje sice celá řada doporučení, ale jejich výsledný efekt nebývá dostatečným. V rozvinutější fázi vám už nezbyde nic jiného, než si koupit v lékárně profi přípravek, nebo dokonce navštívit s problémem lékaře.

Z babských rad se nejčastěji doporučuje každodenní umývání nohou v octové vodě (1:1). Lepším než klasický kvasný ocet je prý ocet jablečný. Pomoci by mělo natíraní nehtů česnekem, potírání kaší z jedlé sody (jedlá soda + špetka vody). Z bylinek jsou účinné rozmarýn (lázeň z odvaru) a oregano (macerát v oleji, louhovat 14 dnů). Novodobé babské rady dokonce doporučují využít „sílu“ ústní vody, která se smíchá s citronovou šťávou a jablečným octem. Touto směsí se pak napustí vatový tamponek a nechá se na nehtech alespoň hodinu, lépe přes noc pod igelitem a ponožkou.

plisen nehtu

Profi léčba nehtové mykózy

Na léčbu nehtové mykózy je však rozhodně lepší jít za pomocí profi medicínských přípravků. V lékárně vám jich doporučí hned několik. Zkusit lze i tzv. chytrou houbu. Pokud se stav po měsíci nezlepší, je čas na návštěvu lékaře. Ten vám může doporučit protiplísňové léky, které se užívají perorálně. Případně navrhne stržení nehtu, což je obvykle nejúčinnější metoda, jak se nehtové plísně zbavit. Nepříjemná, ale účinná, a často nejméně zatěžující organismus.

Nejlepší je však prevence

Než se však s nehtovou mykózou, ale i s plísní na nohou trápit, je lepší prevence. Nohy je nutné udržovat vždy v suchu. Ponožky by neměly být neprodyšné. Vlhké je vždy nutné ihned přezout. Výhodou je otevřená a dobře větraná obuv, avšak vyhněte se chození v botách na boso. Nikdy nepoužívejte cizí boty a pantofle. Vyhněte se i těm na návštěvách. Obuv často střídejte. Rozhodně zapomeňte na to, že si vystačíte s jedním párem na sezónu. Boty větrejte, sušte, případně desinfikujte. Výhodou je pravidelná profi pedikúra, protože při ní se plíseň odhalí už v prvních stádiích. Ale pozor na výběr studia. Mnozí si totiž plíseň nohou a nehtovou mykózu přinesli právě z pedikúry.

pedikura

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist