Nebuďme lhostejní k přírodě a volně žijícím zvířatům
O přírodu a život živočichů, kteří v ní okolo nás žijí, je třeba dobře se starat. Ne každý se však k okolnímu prostředí chová ohleduplně. Pokud se chcete dozvědět více o tom, co pro udržování přírody v dobrém stavu dělají ostatní, případně byste se do této činnosti také rádi zapojili, podívejte se blíže na sdružení Český svaz ochránců přírody.
Jedná se o občanské sdružení, kterému není naše životní prostředí lhostejné. Nyní je v tomto sdružení něco kolem 7 500 členů. Nejedná se pouze o nadšené dobrovolníky, ale součástí sdružení jsou i skuteční odborníci v tomto oboru. Samozřejmě pokud se budete chtít přidat i vy, můžete. Každý člověk je vítán!
Sdružení funguje již téměř 35 let. Mimo ochrany a obnovy přírodních celků a památek se organizace zaměřuje i na ekologickou výchovu. Dále se ČSOP zabývá i průzkumy přírody, mapováním území, nebo se účastní různých projektů, v jejichž rámci pomáhají zvířatům a snaží se jim co nejvíce zjednodušit život v přírodě.
Jedním z mnoha projektů bylo třeba zřízení záchranné stanice pro zvířata Falco. Na tomto projektu ČSOP spolupracovalo s Lesy ČR. Vzájemná spolupráce mezi těmito dvěma organizacemi probíhá po dobu již 15 let. Tím, že se organizace vzájemně podporují, dochází k rozvoji, který by bez této spolupráce nebyl ani možný. Spolupráce probíhá nejen v praxi, tedy při realizaci projektů, ale také v oblasti ekologické výchovy. Projekt rekonstrukce záchranné stanice Falco proběhl po letošních červnových povodních. Záchranná stanice je situována v Ústeckém kraji u obce Třebušín, konkrétně v Dolním Týnci. Tato oblast byla během povodní jedna z nejvíce postižených.
Záchranná stanice je nyní zrekonstruována a plně vybavena. Došlo k jejímu spojení se zařízením pro intenzivní péči o zvířata. V nově zrekonstruované stanici je tedy teď možnost dostatečně se věnovat pomoct jakémukoliv zvířeti. Odborná pomoc probíhá na vyšetřovacích stolech, které jsou opatřeny potřebným osvětlením. Po akutním ošetření je možnost zvíře umístit do navazující péče. Pro tu zde byly zřízeny voliéry, klece, ale i vyhřívané boxy. Stanice se stará o nejrůznější zvířata, pomoc zde dokážou poskytnout například labutím, drozdům, zajícům, srncům, netopýrům, poštolkám, špačkům, rorýsům a mnoha dalším.
Záchranná stanice se rychle stala velmi frekventovanou. Stanice Falco se stará o volně žijící zvířata na území 15 obcí s rozšířenou působností. Zajišťuje péči pro skoro celý kraj Ústecký a dokonce o kus Libereckého. Pouze během letošního roku prošlo pod rukama záchranářů přes tisícovku rozmanitých druhů zvířat.
Pomoct zvířatům můžete poskytnout třeba i tak, že zraněné zvířete pomůžete do záchranné stanice dopravit. Pokud se chcete účastnit aktivněji, můžete se ujmout zvířete z útulku. Na území ČR najdeme bohužel obrovskou spoustu psích útulků. Na internetu najdete podrobný seznam všech útulků. Vyberte si ten nejbližší a přijeďte si vybrat nového čtyřnohého kamaráda, kterému tak o mnoho zpříjemníte život.
Příroda je nenahraditelná, proto je potřeba se o ní s dostatečnou péčí starat. Nečekejte a zapojte se taky do jakékoliv záchranné činnosti. Pomocníků není nikdy dost!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.