Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Návrhy a realizace zahrad

Bře 1306 Autor: Redakce

navrh zahradyZahradní design je ne nadarmo považován za umění. Zahradní architekti musí dokázat vytvořit originální zahradní prvky v souladu se stylem celého domu, ale i jeho interiéru. Samozřejmostí by měl být osobitý přístup a důraz na technický detail. Ostatně zahradně architektonická tvorba není zdaleka žádnou novinkou, ale až v dnešní době se právě na realizaci a návrhy zahrad specializuje stále více architektů. Mít své místo, kde si v klidu posedíte mezi oblíbenými rostlinami, kameny a jinými prvky, je bezesporu k nezaplacení.

Možná teď kroutíte hlavou, že je mnohem lepší a samozřejmě také levnější, si zahradu vybudovat po vlastní ose. Nesmíte ale zapomenout na nároky jednotlivých rostlin. Některé se nesnesou mezi sebou, potřebují půdu s rozdílným složením a především hodnotou pH a podobně.

Měli bychom si uvědomit, že navrhování a realizace zahrad je složitý a poměrně zdlouhavý proces, kdy se do konečného díla má promítnou vkus zadavatele, originalita architekta a také proveditelnost. Je více než jasné, že třebaže máte rádi středomořskou květenu, může být na zahradě v našich zeměpisných šířkách zastoupena jen jako mobilní zeleň, kterou musíte v zimě přenést do zimní zahrady.

Klíč k úspěchu

pokladka travnikuVelmi mnoho zahradních architektů se shoduje na tom, že vytvořit prostor pro život tak, aby byl atraktivní a funkční a pokud možno podle představ klienta, není vůbec jednoduché. Do toho všeho propracovaný zahradní detail a rostliny, které jsou nenáročné na údržbu a nevymrzají. Pokud tedy nechcete jít cestou pokus/omyl, rozhodně doporučujeme minimálně konzultaci se zahradními designéry.

Výběr stylu

Zahradní architektura je vhodná kombinace rostlin, jejich barev, doby kvetení a vegetačního klidum které se musí se musí skloubit s doplňky, zahradním nábytkem, altánem a podobně. V prvé řadě se musíte rozmyslet, zda na zahradě chcete alespoň částečně pěstovat sezónní zeleninu a letničky, odpočívat nebo se jen bavit a kochat pohledem.

zahradni architekturaPokud hledáte prostor pro zamyšlení, zvolte nízko údržbovou zahradu, kde stačí jen několikrát do roka posekat trávník. V prvé řadě si tedy rozmyslete, jak moc chcete na zahradě pracovat, kolik na ni budete mít času. Musíte tedy účinně zkombinovat představy a praktické požadavky. Nebojte se vůbec ničeho. Opravdu kvalitní zahradní architektonické centrum vám nabídne krom nákresů také trojrozměrné obrázky, podle kterých si udělá představu o budoucí zahradě i naprostý laik. Ihned poznáte, kde bude cestička, zóna odpočinku, stolování a grilování, trvalkové záhony, stromy a podobně.

Přehlednost bude ještě více podpořena osazovacím plánem. Jde o více méně přesný plán počtu rostlin, ze kterého snadno odvodíte také finanční náročnost. Vraťme se ale k nejoblíbenějším stylům:

Venkovské zahrady

Neformální zahrady se spoustou trvalek v různých barvách. Z těchto zahrad dýchá romantika, ale na škodu nejsou ani dekorativní jedlé plodiny a ovocné stromy. Nezapomeňte na rustikální nábytek, bylinky a pěšiny z historicky vyhlížející dlažby.

Středomořské zahrady

Tento typ zahrad se těší stále větší oblibě. Navození atmosféry letní dovolené je pro mnohé přesně tím, co od odpočinku na zahradě očekávají. Jde sice o zahradní styl, který vyžaduje dost péče, ta se vám ale vyplatí. Většina rostlin by v našich podmínkách vymrzla, naopak třeba levanduli můžete na záhoně bez problémů nechat.

Japonské zahrady

Japonské zahrady v nás evokují naprosto modernistický styl, který skloubí zpevněné a vodní plochy se speciálními rostlinami, především konifery. Nemělo by chybět bambusové oplocení, mech, kameny, písek a štěrk.

Inspirujte se

Nebojte se požádat zahradního architekta o časopisy, knihy nebo jeho dosavadní realizace. Inspirace se hodí i u osob, které jsou už o stylu v podstatě rozhodnuté. Realizace zahrady je totiž poměrně finančně náročná záležitost, kterou nepodstupujete každý rok. Zahrada by se vám tedy neměla okoukat a měla by být zajímavá v každém ročním období. Byla by tedy škoda nevyužít všech dostupných prostředků. Třeba zjistíte, že ve vaší vysněné zahradě chybí vodní plocha, prostor pro uskladnění sekačky a podobně. A nezapomeňte, i minimalistické zahrady mohou být velmi vkusné a účelné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist