Nastává čas vyvěšení ptačích budek
Zima se již pomalu vkrádá i do našich krajin. Půda začíná být pomalu promrzlá a na některých místech již leží první sněhová pokrývka. Jak jsou na tom ale naši milý společníci, ptáčci? Ti si již nyní začínají hledat místo, pro své jarní hnízdění a právě proto nastal nejvyšší čas na vyvěšení ptačí budky.
Proč jsou budky pro některé ptáky doslova záchranou?
Některé druhy ptáků, mezi které patří například strakapoud či datel si bez problémů dokáží najít a vytesat hnízdní dutinu sami. Upřednostňují však starší, ztrouchnivělé dřevo. Na těchto vytesaných dírách jsou v podstatě závislé ostatní druhy ptáků, mezi které se řadí sýkorky, vrabci, lejsci, rehci, holuby, kavky, poštolky a mnoho dalších. Problémem však je, že takto vhodného dřeva je v přírodě opravdu nedostatek a proto se ptačí budka pro tyto druhy stává doslova poslední záchranou.
Vyvěšování budek má své zásady
Budky obvykle vyvěšujeme na místo, které se nachází v blízkosti zahrad, sadů, parků či obytných staveních. Nejčastěji chceme ptáky na takové místo přilákat, jako pomocníky při hubení pro nás otravného hmyzu. Myslete ale především na to, že vyvěšení ptačí budky má význam pouze v místě, kde se ptáci běžně vyskytují a kde především naleznou dostatek potravy. I v případě, že budku vyvěsíte v místě, kde se běžně vyskytují, může se klidně stát, že ani tak budku ptáci neobsadí a dají přednost hnízdění na naprosto nevhodných místech. S oblibou si totiž vybírají například poštovní schránku, trubku od plotu atd.
Kdy je tedy správný čas pro vyvěšení budky?
To naprosto nejvhodnější období pro vyvěšení budky začíná bez pochyb podzimem. A to zejména protože takto vyvěšené budky stihnou do jara tzv. opršet a naoko splynout s okolím. Ale to není jediný důvod. Například sýkorky a jiné druhy, které u nás přezimují, si svou hnízdní dutinu hledají již na podzim a budku, kterou bychom vyvěsili až na jaře by mohly jednoduše přehlížet.
Jak budku správně vyvěsit?
Budky se většinou vyvěšují ke kmeni statného stromu, či do jeho větví. Nebojte se, že zatlučením hřebíků můžete stromu nějak ublížit, tento krok mu opravdu nijak nevadí. Budku můžete na strom připevnit pomocí lišty, kterou nejprve přišroubujete k zadní straně budky. Tato lišty by měla být alespoň 6cm široká a 2cm silná. Nejlépe by měla být vyrobena z kvalitního a odolného dřeva. V případě, že máte lištu svislou, připevněte budku ke kmeni stromu. Pokud máte naopak lištu vodorovnou, budku připevněte do koruny stromu. Mezi snazší způsoby připevnění budky se řadí drátěné oko, které je připevněno ke střeše budky. Toto oko však u střechy musí být připevněno opravdu kvalitně tak, aby budka visela vodorovně, či se jen mírně předkláněla. Myslet musíme na to, že mírné houpání budky nevadí, ale nikdy by neměla přímo narážet do kmene ani větví stromů a to ani v případě silného větru.
Myslete i na bezpečnost ptáků!
Nikdy nevyvěšujte budky na místa, kde dochází například k aplikaci pesticidů, nebo ostatních jedů. Tyto jedy by mohly jednoduše proniknout do potravního řetězce a ptáky tak ohrozit na jejich životě. Ptačí budku je také dobré pokusit se co nejvíce zamaskovat a vyvěsit daleko od různých frekventovaných cest. V místech, kde se vyskytují různí predátoři je nutné budku dostatečně zabezpečit.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.