Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Narcisy na každou zahradu

Dub 1219 Autor: Redakce

narciskyCibulnaté a hlíznaté rostliny jsou na našich zahradách velmi oblíbené. Zejména cibuloviny, které ohlašují příchod jara. Dnešní článek by si měli přečíst všichni, kteří podlehli kouzlu narcisů.

Narcisy jsou samozřejmě původem botanické druhy (jde o čeleď Amarylidaceae), které se pěstují mnohem složitěji, ale zejména mezi sběrateli mají nezastupitelné místo (původním středomořským druhem je světle žlutý Narcissus triandrus a Narcissus romieuxii). Ti, kteří pěstují narcisy pro jejich překrásné květy nebo vůni se zaměřují zejména na šlechtěné odrůdy, kterých jsou tisíce. Hlavní zemí, kde dochází k neustálému křížení narcisů a samozřejmě také tulipánů, patří Holandsko. Sem se také mnoho zahrádkářů vydává na burzy květin, aby měli novinky hned následující sezónu na své zahrádce.

I u nás už ale můžete pořídit velké množství různých druhů narcisů od miniaturních (skalkové narcisy) až po obří, které dosahují výšky téměř jednoho metru. Rovněž se jedná o různě rané odrůdy. Vaše záhony tedy mohou být rozkvetlé od konce zimy až do počátku léta. Stejně tak běžně v zahradnictvích, květinářství i hobby marketech seženete hrnkové narcisy, které přinesou jaro i do interiéru. Nedají se pěstovat jako pokojová rostlina, po odkvětu je zasaďte na záhon.

Jak pěstovat narcisy

narcisy pestovaniPěstování narcisů je velmi jednoduché a hodí se pro všechny, kteří mají problém s podzimním vyndáváním vymrzajících rostlin. Vždy ale mějte na paměti, že jsou zejména jejich cibule velmi jedovaté. Na jaře nebo na podzim koupíte cibule. Vždy alespoň 5 kusů od jedné odrůdy. Cibule vysazujeme buď do sázecích košíků, nebo můžeme jednoduše udělat košíčky z pletiva. Zabráníme tak nechtěnému vykopání cibulí nebo jejich poškození hlodavci. Nebojte se narcisy kombinovat s jinými cibulovinami, ale lze je vysázet i do trávníku nebo rozzářit trvalkový nebo jehličnanový záhon.

Co se podmínek týče, narcisy snesou klasickou zahradní půdu, ale ideální je humózní na živiny bohatá půda. Nikdy nehnojte čerstvým hnojem, ale vždy jen uleželým kompostem nebo organickými hnojivy. Velmi důležité ale je vysadit je na slunné stanoviště. Při nedostatku světla narcisy nekvetou. Vyšší druhy jsou vhodné i k řezu. Vzhledem k vylučování jedovatého slizu do vody je nekombinujte s jinými květy.

Výsadba narcisů

narcisy cibuleNejlepší je narcisy vysazovat koncem září. Není ale problém ani jarní výsadba. I zde platí pravidlo, že cibule vysazujeme stejně hluboko, jako jsou vysoké. Narcisy tedy vysazujeme do hloubky 10-20 cm. Pod cibulemi půdu dostatečně zkypříme. Každé cibulce dopřejeme prostor alespoň 5-15 cm (podle velikosti cibule). Dbáme na to, abychom pravidelně odstraňovaly odkvetlé stvoly, jinak by rostlina dávala energii do tvorby semen a ne do růstu a dělení cibule. Starší cibule se totiž samovolně dělí a tím se narcisy rozmnožují.

Odborníci nedoporučují dceřiné cibule násilím oddělovat, vždy počkejte, až bude cibule zcela vyvinutá. Listy odstraňujeme po úplném seschnutí. Narcisy mohou být napadeny háďátkem, takže není na škodu cibule před výsadbou namořit. Poměrně častá je i cibulovka narcisová (Merodon equestris, narcisová moucha), jejíž larvy vyžírají vnitřky cibulí. Ochrana je formou přikrytí půdy v létě pomocí netkané textilie nebo ušlápnutí půdy v okolí cibulek ihned po jejich zatáhnutí.

Druhy narcisů

Jak již bylo řečeno, máte možnost pěstovat opravdu nepřebernou škálu variací narcisů. Mohou mít květy jednotlivé nebo v květenství a velikosti květů od 2 do 10 cm. Krom jednotlivých kultivarů můžete vybírat i podle skupin narcisů, mezi nejznámější patří trubkovité, dlouho či krátkokorunné, plnokvěté, límcové, motýlokvěté, Cyclamineus narcisy (Narcissus Jumblie), Tazetta hybridy (Narcissus Pride of Cornwall).

Klasikou je narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus) a narcis bílý (Narcissus poëticus). Mezi velmi rozšířené jednoduché druhy patří Narcissus Passionale, Narcissus Fortune, Narcissus Ambergate. Pokud vás zaujaly plnokvěté druhy, pořiďte si Narcissus Irene copelnad či Narcissus Tahiti. Do trávníku jsou vhodné Narcissus asturiensis a Narcissus minor. Do skalky vysaďte Narcissus bulbocodium nebo třeba Narcissus rupicola.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist