Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Nano akvária-fenomén pro malé byty

Srp 1304 Autor: Redakce

krevetyToužíte po kousku živé přírody ve vašem domě či bytě, ale máte omezený prostor? Chcete zajímavě oživit jeho interiér? Pořiďte si nano akvárium, které se stane předmětem obdivu všech návštěv a oázou klidu pro vaše oči. Co to vlastně nano akvária jsou?  Nejedná se o pouhé zmenšeniny těch klasických, liší se od nich především specifickou faunou a flórou. Jejími nejčastějšími obyvateli jsou malé krevetky nebo raci, doplnění také menšími druhy akvarijních rybiček. Provoz takovéhoto akvária není nijak zvlášť náročný. Stačí dodržet pár základních pravidel.

Začneme už při zakládání nano akvária

zalozeni nano akvariaVhodný výběr akvarijního setu nám později ušetří velké množství práce. Vyberte si proto takový set, který je již vybaven filtrací a osvětlením. Některá nejsou ani vybaveny topením, protože jejich malý objem zvládne vyhřát i žárovka z osvětlení. Musíme také uvážit velikost. Obecně platí, že čím větší nádrž, tím je snazší v ní udržet stabilní prostředí. Objem takového nano akvária se pohybuje mezi 10-20 litry.  K dostání jsou i akvária s panoramatickým předním sklem, které ještě více umocní krásu vnitřního prostředí akvária. Dalším důležitým bodem při jeho pořizování je vhodná volba stanoviště. Přestože se jedná o malou nádrž, musíme počítat s určitou váhou. Většinou má akvárium váhu asi 20 kg, čemuž musíme přizpůsobit i nosnost podložky. Nikdy je také nestavíme na přímé sluneční světlo, rychle by se přehřívalo a tvořili by se v něm řasy.

prerybneni nano akvariaDalší z častých chyb začínajících chovatelů je „přerybnění“ nebo „překrevetkování“ akvária. Z počátku je třeba je obydlit spíše menším množstvím živočichů, a pokud se jim dobře daří, tak přidávat. Není třeba hned zběsile nakupovat velké množství rybiček a krevetek. S tímto bodem také souvisí vhodná volba vnitřního prostředí. Každý druh požaduje jiné podmínky a jiné spoluobyvatele. Proto si dopředu musíme rozmyslet, zda chceme tropické akvárium s rostlinami pro rybičky, s mořským útesem pro krevetky nebo zda budeme chovat druhy, které vyžadují slanou vodu. Nevhodná volba může z počátku vést k neúspěchu.

Některá další pravidla musíme dodržet už při samotném zakládání akvária. Na spodek nádrže je třeba umístit nějaký živinný substrát, který zásobuje rostliny živinami. Na něj se poté nejčastěji pokládá písek. Nakonec umístíme dekorace a nádrž opatrně napustíme vodou, tak abychom neponičili pískovou vrstvu. Až do napuštěného akvária vysazujeme rostliny a instalujeme veškerou techniku. Od tohoto okamžiku musíme ještě alespoň 14 dní počkat s umístěním živočichů. Necháme nádrž s rostlinkami nejdříve zaběhnout a v této době vyměňujeme polovinu vody každé 2-3 dny.

krevetkyV této chvíli už přichází čas na zakoupení a umístění živočichů. Oblíbené jsou zejména krevetky. V klasických akváriích se chovaly spíše jako doplněk k rybám, ale v nano akváriích jsou jeho hlavní součástí. Napomáhají k čištění řas a také pozitivně ovlivňují koloběh živin v prostředí. Popularitu si získali především díky svému bizardnímu vzhledu a nevšednosti. Vybírat můžete z mnoha druhů, namátkou například krevetka kantonská, kterou dostaneme ve všemožných barevných variantách nebo krevetka Babaultova.

Při chovu nezapomeňte na pravidelnou kontrolu teploty vody, na kterou jsou krevetky velmi háklivé. Ta by se měla držet mezi 24-26°C. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice malý prostor, tak se každý problém šíří velice rychle, takže v případě například nefunkčnosti filtru je třeba jednat velmi rychle. Také musíte zvolit vhodné krmivo, které nekalí vodu a je určeno speciálně pro krevetky. Dejte také pozor na překrmování.

Pokud dodržíte všechna pravidla, tak bude akvárium vaší chloubou a příjemným místem k relaxaci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist