Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Myška zebrovaná

Bře 1206 Autor: Soňa Sáblíková

zebrovana myskaJsou to velice atraktivně zabarvené myšky, které obývají pouště a polopouště Afriky. Jejich skvělé mimikry jim pomáhají unikat před predátory v přírodě. Svým zabarvením připomínají malá divoká prasátka. Jsou větší než nám tak dobře známé domácí myši a mají daleko vyvinutější a delší zadní nohy, které jsou uzpůsobeny ke skokům. V tomto jsou opravdoví přeborníci. V domácích podmínkách, pokud je něco poleká a propadnou panice, utíkají, skáčou a narážejí do skel terária, což v některých případech vedlo i ke zlomení vazu a okamžitému úhynu.

Chov zebrovaných myšek

Je lepší je chovat v menších skupinkách (4 – 5 kusů). Jsou pak mnohem klidnější a důvěřivější. Chováme – li tyto myšky ve větším počtu, vyberou si slabšího jedince, kterého zabijí nebo alespoň zmrzačí okousáním ocásku. Zebrovaná myška není domácí mazlíček jako bílé a barevné myšky. Nicméně si zvyknou a nechají se pohladit, nebo i vzít na ruku. Rozhodně nedoporučuji je vyndávat z ubikace. Jejich pud je pořád silnější a využijí každou příležitost k útěku.

myska zebrovanaMoje myšky obývají skleněné terárium 60/60/60cm, ale čím větší, tím lepší. Potřebují pohyb a rády běhají v kolotoči, což je veselá podívaná. Je dobré jim zařídit podmínky podobné jako v přírodě. Mají rády členitý terén a schovávačky. Svá obydlí si naprosto unikátně zařídí po svém. Slámu nebo seno, které jim předložíme, si nakoušou na jemná vlákna, která jsou velice teplá a tvárná. Pokud mají dostatek materiálu, vytvoří si z nich i chodbičky, které skupinka obývá. Hojně také využívají rozhlednu, kterou jsem vyrobila z větve, nicméně v přírodních podmínkách moc nešplhají.

Důležitou výhodou chovu těchto myšek je absence typického myšího zápachu. I přesto je potřeba mít ubikaci dobře větranou a používat vhodnou podestýlku. Výborná je granulovaná slaměná podestýlka, ale dají se použít i hobliny, nebo dřevěné pelety. Jelikož tyto myšky jsou poměrně čistotné, používám v popředí písek, který vypadá efektně a pod myšky, tam kde konají potřebu, nasypu bentonitovou podestýlku pro kočky a na tuto vrstvu pak teprve slaměné peletky.

Voda a krmení

chov zebrovanych mysekVodu dostávají ve skleněné napáječce, která se dá dobře čistit a považuji ji za nejpohodlnější způsob jak udržet vodu čistou. Jakmile ji dáme do mističky, zcela určitě do ní něco nahází. Pokud mají dostatek šťavnatého krmení, nepijí tolik a někdo nedává napáječky vůbec. Krmíme co nejpestřejší stravou. Nejlépe klasy různých trav, obilnin, čerstvým i sušeným ovocem, zeleninou a směsí různého zrní a semen. Důležitým doplňkem je hmyz (mouční červi, cvrčci) nebo alespoň kousky vařeného masa, které zajistí přísun živočišných bílkovin. Je dobré přidat minerální kámen ke hlodání a případnému doplnění chybějících látek.

Tyto myšky ještě nejsou natolik přešlechtěné, takže většinou netrpí žádnými zdravotními problémy, tedy alespoň v mém chovu jsem se s žádnými problémy nesetkala.

Závěrem bych budoucím chovatelům popřála mnoho radosti a zábavy s těmito krásnými zvířátky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Myška zebrovaná
  • Soňa 24.1.2014 (19:41)

    Ano, můžete jim podat červíky i sušené, ale mají rády živé zpestření stravy

  • Eliska 23.1.2014 (16:58)

    Dobrý den muze myš ty cervy živí ? Díky za odpověď.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist