Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Možnosti topení dřevem

Úno 1409 Autor: Redakce

Stále více domácností se vrací k topení dřevem. Velmi často je například krb jako doplňující zdroj tepla a na dotvoření správné atmosféry interiéru, ale někteří si zvolili dřevo jako hlavní a jediný zdroj pro topení. Biopaliva, mezi které se dřevo řadí, se těší stále větší oblibě, nejen kvůli vyšším cenám plynu a elektřiny, ale také z ekologických důvodů. Palivové dřevo se řadí mezi obnovitelné zdroje energie a jeho výroba není zátěží pro životní prostředí, navíc je to jeden z nejlevnějších zdrojů vytápění. Snadno vytopí rodinné domy, dokonce i některé menší průmyslové objekty.

V čem topit?

teplovodni krbPokud jste se rozhodli pro topení dřevem, potřebujete kotel, krb, krbová kamna nebo krbovou vložku. Samozřejmě je k dostání mnoho různých druhů tohoto zboží. Liší se výkonem, cenou a dalšími parametry. Dvouplášťová teplovzdušná kamna mají možnost rozvádět vzduch do všech místností. Kamna i krbové vložky se dají kombinovat s výměníkem teplé vody, takže teplo jde do radiátorů a dá se tak vytopit celý dům. Pokud chcete krbová kamna pouze jako doplněk například pro zimní období, hodí se spíše menší modely. Před výběrem kamen je třeba zjistit kde je umístěný komín, průměr kouřovodu a účinnou výšku. Nejdůležitějším aspektem pro výběr je samozřejmě výkon. Výhodou oproti kotlům je nižší cena a jednoduchá obsluha přímo v obytném prostoru.

Na výběr jsou nejrůznější typy kotlů na spalování dřeva

kotel na drevoZákladní rozdělení je na kotle litinové, ocelové, speciální ocelové a automatické. Jednou z možností je pořídit si ekologický zplynovací kotel na dřevo, který patří do kotlů speciálních ocelových. Takové kotle nabízí třeba výrobce Atmos. Zplynovací kotle jsou přátelské k životnímu prostředí a mají velmi vysokou účinnost (kolem 80%), mají velké zásobníky paliva a pojmou i velké kusy dřeva. Automatické kotle mají tu výhodu, že palivo doplňují automaticky, takže není nutná tak častá obsluha jako u předchozích kotlů. Jejich ceny jsou sice o mnoho vyšší, ale investice se vrátí v podobě vysoké účinnosti.

Dřevo a jeho vlastnosti

Základ pro topení je samozřejmě výběr správného paliva. V tomto případě se jedná o kvalitní a hlavně dobře vysušené dřevo. Výhřevnost se tedy může často velmi lišit podle obsahu vody ve dřevě. Čerstvé dřevo může mít vlhkost i 50%, ale při správném skladování může klesnout až na 10%. Topení čerstvým dřevem je absolutně nevhodné, jeho výhřevnost je poloviční, než u dřeva vyschlého. Optimální vlhkost je tedy deset, maximálně dvacet procent. Aby bylo dřevo dostatečně suché, je vhodné ho skladovat až dva roky. Je tedy potřeba počítat s prostorem, kde se uskladní a bude v suchu.

kusove drevoDalším specifikem dřeva je jeho tvrdost, která ovlivňuje délku hoření a tím pádem i jeho spotřebu. Čím tvrdší dřevo, tím déle hoří, takže je možné dlouho udržovat teplotu. Naopak měkké dřevo hoří rychle a prostor je rychle vytopený. Tvrdé dřevo mají listnaté stromy, třeba buk, dub nebo jasan. Jehličnaté stromy (smrk, borovice, modřín) mají měkké dřevo společně s listnatou břízou, topolem, lípou nebo olší. Podle druhů mají největší výhřevnost habr, dub, buk i jasan.

Čím dál více se rozmáhají rychle rostoucí dřeviny, mezi které patří topol nebo vrba. Jejich výhodou je, že se nemusí po sklizni znovu vysazovat, protože z pařezu vyraší nové proutky, které rostou tak rychle, že za pár let (5-8) se může sklízet znovu.

Kde dřevo sehnat?

Dřevo můžete koupit od komerčních firem, dřevozpracujících podniků i soukromých vlastníků lesa. Je možné koupit již naštípaná polínka, která stačí jen přiložit. To je samozřejmě dražší, než když si pořídíte dřevo nezpracované. Ještě výhodnější je domluvit se s vlastníkem lesa na těžbě dřeva, takže si strom i sami pokácíte. V lese si zadarmo můžete nasbírat ležící klestí (větve a zbytky po těžbě dřeva). Ten, kdo má k dispozici pár hektarů půdy navíc, určitě se vyplatí výsadba již zmíněných rychle rostoucích dřevin.

Výhody a nevýhody topení dřevem

drevoDřevo je dostupným a obnovitelným zdrojem energie. Je výhodné jak z hlediska ekonomického, tak ekologického. Samozřejmě není nad to, posedět si u příjemně hřejivého a praskajícího krbu.

Jako všechno, i topení dřevem má pár nevýhod. Nutností jsou prostory pro skladování dřeva a také jeho doprava na místo skladu. Také je většinou třeba dřevo zpracovat – to znamená nařezat a naštípat. Do kamen se musí přikládat ručně a docela často a zbylý popel je třeba pak odstranit. V neposlední řadě by se měla čas od času nechat udělat revize komínu.

I přes těch pár ne úplně fatálních nevýhod je ale topení dřevem velmi příjemnou i výhodnou variantou, kterou navíc můžete přispět ke zlepšení životního prostředí. Navíc vhodně umístěný krb nebo krbová kamna jsou krásným doplňkem, tvořícím jedinečnou atmosféru vašeho interiéru.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Možnosti topení dřevem
  • Lucie 11.2.2015 (11:27)

    My jsme přešli na z tuhych paliv na plyn. Používáme plynové infrazářiče a musím říci, že provoz je trošku výhodnější. Šetří nám to peníze.

  • ELIÁŠOVÁ JANA 10.2.2014 (08:43)

    PROSÍM O KONTAKT NA KACHLOVÁ KAMNA NA DŘEVO S VÝMĚNÍKEM DO ÚSTŘEDNÍHO TOPENÍ DO 16KW N E
    VZDUCHOVÝ VÝMĚNÍK. DĚKUJI ELIÁŠOVÁ

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist